Prijava

Vsebina, do katere želite dostopati, je na voljo samo prijavljenim uporabnikom. Prijavite se z obstoječim uporabniškim imenom in geslom ali izpolnite obrazec za registracijo.

Pozabljeno geslo

Nazaj na prijavo

Registracija

Potrdi

Nazaj na prijavo

Ostali načini prijave

Prijava s SI-PASS

Za pomoč pri prijavi, registraciji ali pozabljenem geslu pišite na našo tehnično podporo.

Proti sovraštvu na spletu

04.04.2023 06:00
Družbeni mediji so svet komunikacij spremenili do kraja. Svoja sporočila lahko razširja vsakdo, na videz (quasi) brez omejitev, pa četudi gre za agresivnost anonimnih pošiljateljev. Tega žalostnega pojava, ki se je med epidemijo koronavirusa še okrepil ter se še posebej usmeril proti zdravnikom, se je Avstrijska zdravniška zbornica lotila z vprašalnikom pri znanih strokovnjakih.
Harald Schlögel, podpredsednik zbornice, meni, da anonimnost na spletu omogoča bliskovito širjenje sovražnih sporočil ter omogoča koncentrirane akcije. Med pandemijo so bili zdravniki pogosto strelovodi za jezo zaradi ukrepov ali politike proti epidemiji. Razmerje zdravnik - pacient temelji na zaupanju; če se to zaupanje spodkoplje z agresivnostjo, sledi pretres razmerja. Pravni vidik širjenja agresivnosti sta preučila dva pravnika. Opozorila sta na zakon, ki je bil sprejet v januarju 2022 in naj bi omejil širjenje sovraštva v družbenih medijih. Učinek zakona je bil slab, saj ne more odpraviti splošne pravice ljudi do svobodnega izražanja svojega mnenja.       

Vir: Österreichische Ärzteteitung št. 22, 25. november 2022

Prevod in priredba: Marjan Kordaš


Opomba: Pravzaprav gre za dva članka. Oba pa se strinjata, da je temeljni problem anonimnost. Dokler bo na družbenih omrežjih anonimnost zajamčena, bo zajamčena tudi možnost za poljubno podpiranje in širjenje sovraštva.