Priznavanje poklicnih kvalifikacij
V Republiki Sloveniji lahko samostojno opravljajo zdravniško službo zdravniki in doktorji dentalne medicine (v nadaljevanju: zdravniki), ki poleg pogojev, določenih z delovnopravnimi in drugimi predpisi, izpolnjujejo še posebne pogoje, določene z Zakonom o zdravniški službi (v nadaljevanju ZZdrS).
Za samostojno opravljanje zdravniške službe mora zdravnik:
- imeti ustrezno izobrazbo in usposobljenost – kvalifikacijo;
- biti vpisan v register zdravnikov;
- imeti zdravniško licenco – dovoljenje za samostojno opravljanje zdravniške službe na določenem strokovnem področju.
Znanje slovenskega jezika pri opravljanju zdravniške službe
Na podlagi 11. člena ZZdrS so vsi zdravniki, ki opravljajo zdravniško službo v Republiki Sloveniji, dolžni uporabljati slovenski jezik.
Zahtevana raven znanja slovenskega jezika
Za zdravnike, ki opravljajo zdravniško službo v neposrednem stiku z bolniki, se zahteva znanje slovenskega jezika za zdravnike na ravni C1 ustno ter pisanje na ravni B2 Skupnega evropskega jezikovnega okvira.
Za zdravnike, ki ne opravljajo zdravniške službe v neposrednem stiku z bolniki, se zahteva znanje slovenskega jezika najmanj na stopnji B2 Skupnega evropskega jezikovnega okvira, lahko pa tudi višje, v kolikor delodajalec glede na zahtevnost in način dela oceni, da je potrebno višje znanje slovenskega jezika.
Dokazovanje znanja slovenskega jezika
Znanje slovenskega jezika se od 1. 6. 2022 lahko dokazuje:
• z dokazilom o zaključeni najmanj srednji šoli v slovenskem jeziku v Republiki Sloveniji (ustrezno je torej tudi dokazilo o zaključeni fakulteti v slovenskem jeziku v Republiki Sloveniji),
• s potrdilom zbornice o uspešno opravljenem preizkusu znanja slovenskega strokovnega jezika za zdravnike ali
• z dokazilom javne visokošolske izobraževalne ustanove v Republiki Sloveniji ali tujini*, ki poučuje in izvaja izpit iz slovenskega jezika kot drugi oziroma tuj jezik, o uspešno opravljenem preizkusu znanja slovenskega jezika.
* Seznanjamo vas, da je na spletni strani Centra za slovenščino kot drugi in tuji jezik Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani objavljen seznam lektoratov slovenščine na tujih univerzah.
ZZdrS določa različne trenutke dokazovanja znanja slovenskega jezika pred upravnimi organi.
Zdravnik, ki je poklicno kvalifikacijo pridobil v drugi državi članici Evropske unije, državi Evropskega gospodarskega prostora ali Švicarski konfederaciji, dokazuje znanje slovenskega jezika v postopku vpisa v register zdravnikov pri Zdravniški zbornici Slovenije.
Ob prijavi na strokovni izpit v Republiki Sloveniji znanje slovenskega jezika prav tako preverja Zdravniška zbornica Slovenije, ki je od 1. 6. 2022 dalje pristojna za izvedbo strokovnega izpita.
Zdravniki, ki ne dokazujejo znanja slovenskega jezika v posameznem postopku pri Zdravniški zbornici Slovenije, so dolžni predložiti dokazilo o znanju slovenskega jezika svojemu delodajalcu, saj ZZdrS v 11. členu izvajalcem zdravstvene dejavnosti nalaga, da svoje akte spremenijo tako, da za posamezna delovna mesta določijo potrebno stopnjo znanja slovenskega jezika, upoštevajoč določbe ZZdrS.