Priznavanje poklicnih kvalifikacij
V Republiki Sloveniji lahko samostojno opravljajo zdravniško službo zdravniki in doktorji dentalne medicine (v nadaljevanju: zdravniki), ki poleg pogojev, določenih z delovnopravnimi in drugimi predpisi, izpolnjujejo še posebne pogoje, določene z Zakonom o zdravniški službi (v nadaljevanju ZZdrS).
Za samostojno opravljanje zdravniške službe mora zdravnik:
- imeti ustrezno izobrazbo in usposobljenost – kvalifikacijo;
- biti vpisan v register zdravnikov;
- imeti zdravniško licenco – dovoljenje za samostojno opravljanje zdravniške službe na določenem strokovnem področju.
Znanje slovenskega jezika pri opravljanju zdravniške službe
Na podlagi 11. člena ZZdrS so vsi zdravniki, ki opravljajo zdravniško službo v Republiki Sloveniji, dolžni uporabljati slovenski jezik.
Zahtevana raven znanja slovenskega jezika
Za zdravnike, ki opravljajo zdravniško službo v neposrednem stiku s pacientom, se zahteva znanje slovenskega jezika na ravni C1 Skupnega evropskega jezikovnega okvira.
Za zdravnike, ki ne opravljajo zdravniške službe v neposrednem stiku s pacientom, se zahteva znanje slovenskega jezika najmanj na stopnji B2 Skupnega evropskega jezikovnega okvira, lahko pa tudi višje, v kolikor delodajalec glede na zahtevnost in način dela oceni, da je potrebno višje znanje slovenskega jezika.
Dokazovanje znanja slovenskega jezika
• z dokazilom o zaključeni srednji šoli v slovenskem jeziku v Republiki Sloveniji ali
• s potrdilom izobraževalne ustanove, ki je na podlagi zakona, ki ureja javno rabo slovenščine, pooblaščena za preverjanje in potrjevanje znanja slovenščine kot drugega oziroma tujega jezika, o znanju slovenskega jezika na ravni C1 Skupnega evropskega jezikovnega okvira.
ZZdrS določa različne trenutke dokazovanja znanja slovenskega jezika pred upravnimi organi.
Zdravnik, ki je poklicno kvalifikacijo pridobil v drugi državi članici Evropske unije, državi Evropskega gospodarskega prostora ali Švicarski konfederaciji, dokazuje znanje slovenskega jezika, na ravni C1 Skupnega evropskega jezikovnega okvira, v postopku vpisa v register zdravnikov pri Zdravniški zbornici Slovenije.
Ob prijavi na strokovni izpit v Republiki Sloveniji znanje slovenskega jezika preverja Ministrstvo za zdravje, ki je pristojno za izvedbo strokovnega izpita.
Zdravniki, ki ne dokazujejo znanja slovenskega jezika v posameznem postopku pri Zdravniški zbornici Slovenije ali Ministrstvu za zdravje, so dolžni predložiti dokazilo o znanju slovenskega jezika svojemu delodajalcu, saj ZZdrS v 11. členu izvajalcem zdravstvene dejavnosti nalaga, da svoje akte spremenijo tako, da za posamezna delovna mesta določijo potrebno stopnjo znanja slovenskega jezika, upoštevajoč določbe ZZdrS.
NOVA UREDITEV PREVERJANJA ZNANJA SLOVENSKEGA JEZIKA
Pojasnjujemo, da se določilo spremenjenega 11. člena Zakona o zdravniški službi, ki določa novosti v zvezi z dokazovanjem znanja slovenskega jezika, začne uporabljati 1. 6. 2022.
Znanje slovenskega jezika se bo po 1. 6. 2022 lahko dokazovalo:
- z dokazilom o zaključeni najmanj srednji šoli v slovenskem jeziku v Republiki Sloveniji (ustrezno bo torej tudi dokazilo o zaključeni fakulteti v slovenskem jeziku v Republiki Sloveniji),
- s potrdilom zbornice o uspešno opravljenem preizkusu znanja slovenskega strokovnega jezika za zdravnike (program preizkusa znanja slovenskega strokovnega jezika za zdravnike je v pripravi) ali
- z dokazilom javne visokošolske izobraževalne ustanove v Republiki Sloveniji ali tujini*, ki poučuje in izvaja izpit iz slovenskega jezika kot drugi oziroma tuj jezik, o uspešno opravljenem preizkusu znanja slovenskega jezika.
* Seznanjamo vas, da je na spletni strani Centra za slovenščino kot drugi in tuji jezik Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani objavljen seznam lektoratov slovenščine na tujih univerzah.