Zbornica vzpostavlja učni portal za svoje člane.
Za pomoč pri prijavi, registraciji ali pozabljenem geslu pišite na našo tehnično podporo.
Pri SARS-CoV-2, ki povzroča bolezen COVID-19, smo zdravniki in zobozdravniki, pa tudi drugi zdravstveni delavci, tako imenovana izpostavljena populacija. Zato je razumljivo, da iščemo informacije o tem, kako se lahko zaščitimo pred okužbo med izvajanjem zdravstvenih storitev, predvsem pa razmišljamo o tem, kako čim bolj zmanjšati možnost hitrega razseva okužbe med prebivalstvom.
Konec minulega tedna smo bili soočeni z veliko količino poročil s terena, predvsem iz primarnega zdravstvenega varstva in od zobozdravnikov. V ponedeljek zjutraj smo iz vseh prispelih zapisov izluščili osem temeljnih vprašanj, za katera nismo našli odgovorov v dopisih in na spletnih povezavah, in jih poslali na naslov ministrstva za zdravje in NIJZ. Neposrednih odgovorov od njih vse do danes nismo dobili, zato smo pripravili nekaj informacij, ki smo ji dobili ali povzeli iz zanesljivih virov. Te smo objavili v pasicah naše spletne strani in med novicami. Prav tako nekaj informacij o tem, kakšne so izkušnje naših kolegov, ki delajo v tujini.
V naših vprašanjih z dne 24. 2. 2020 smo spraševali tudi o zaščitni opremi. Danes je vlada odobrila, da se odprejo državne rezerve. Ne vemo pa, kako se bodo zaščitni materiali delili med izvajalce.
Ob novici, da bo v Sloveniji 55 vstopnih točk za okužene in obolele s SARS-CoV-2, smo skupaj s kolegi iz »primara« in Praktikuma začeli opozarjati na potencialne nevarnosti take odločitve. Po vzoru iz tujine smo predlagali, da se vzpostavijo vstopne točke v okviru OE NIJZ, kjer lahko paciente usmerjeno pregledajo, vzamejo brise in odločijo o napotitvi – domov, v bolnišnico ali k osebnemu zdravniku. Direktorica NIJZ je to možnost odločno odklonila. Prosili smo jo za dodatno pojasnilo, ki ga danes do 15. ure nismo dobili.
Posebno kritično utegne postati delo v zobozdravstvu, saj zobozdravniki neprestano delajo v območju izdihanega zraka pacienta. Vse posege opravljajo v ustni votlini, v kontaktu s tkivi, slino in krvjo. Njihovi instrumenti v ustih dodatno ustvarjajo aerosol, ki vsebino razprši po ambulanti. Zato morajo biti ukrepi ravno v zobozdravstvu zelo natančni in strogi. S to skrbjo smo se najprej obrnili na odgovorne, kako obravnavati takšne paciente v zobozdravstvu. Do sedaj smo na zbornico prejeli le odgovor NIJZ, ki, če na kratko povzamemo, pravi:
Na papirju se zdi vse to jasno, kako pa izvajati navodilo z zaščitno opremo (maska FFP3) ki je ni na razpolago, je drugo vprašanje.
To, da se prepričamo o zdravstvenem stanju pacienta, še predno ta vstopi v poslopje ambulante, pomeni, da ga je potrebno predhodno poklicati in vprašati.
Od več deset sporočil, ki smo jih dobili v zadnjih petih dneh, izstopa le eno:
Spoštovani kolegici in vsem drugim podobno mislečim sporočam, da so moja in naša prizadevanja, da bi odprta vprašanja reševali neposredno z ministrstvom za zdravje in NIJZ, ostala brez jasnega odgovora.
Videti je, da naše delovanje s strani oblasti ni zaželeno. Tega nam ne povedo naravnost, temveč skozi opazke aktualnega ministra za zdravje, da zdravniška zbornica ustvarja paniko. Zdravniška zbornica je in bo zahtevala jasne, enopomenske in preverljive odgovore. Ko bomo to dosegli, ne bo več nobene potrebe po izjavah za medije in vsi bomo lahko brez zadrege izjavili, da so vse naše ustanove odlično opremljene z zaščitno opremo, vse poti za paciente in odvzete materiale jasno določene, vsi sodelujoči dobro poučeni o nevarnostih in povezani v veliko skupnost dobro delujočega osnovnega zdravstva.
Dr. Zdenka Čebašek - Travnik
Predsednica