Pred jutrišnjim glasovanjem o predlogu Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja v Državnem zboru, ponovno opozarjamo na resna etična tveganja, ki jih je v svojem mnenju jasno izpostavila tudi Komisija za medicinsko etiko pri Ministrstvu za zdravje.
Zbornica posebej poudarja, da zakon, v nasprotju z razlagami predlagateljev, uvaja zakonsko dolžnost zdravnikov, medicinskih sester in drugih zdravstvenih delavcev, da sodelujejo v postopkih pomoči pri končanju življenja. To izhaja že iz 4. člena predloga zakona, ki razlikuje med osebami, ki v postopku sodelujejo svobodno, ter zdravstvenimi delavci. Na dolžnost sodelovati jasno kaže tudi v zakonu predvidena možnost ugovora vesti, torej mehanizem, ki se po pravni logiki nanaša zgolj na zakonske dolžnosti. Predlog zakona zdravnikom, medicinskim sestram in drugim zdravstvenim delavcem kot zakonsko dolžnost nalaga dejanje, ki izpolnjuje vse zakonske znake kaznivega dejanja pomoči pri samomoru. Vse napake v postopku, ki lahko pripeljejo do neizpolnjevanja zakonskih določil, in s tem do ravnanja, ki je kaznivo, pa so posledica delovanja in zato breme zdravnikov, medicinskih sester in drugih zdravstvenih delavcev.
Zakon zunaj okvira razumevanja največje zdravstvene koristi za pacienta v medicinskem pravu določa, da je lahko največja zdravstvena korist za pacienta tudi omogočiti smrt. Ob tem poudarjamo, da omogočanje smrti nikakor ne more biti oblika zdravljenja. Pomoč pri končanju življenja namreč ni medicinski postopek, kot ga imenuje zakon, temveč gre za storitev sui generis.
Zakon po nepotrebnem in najverjetneje tudi zaradi nepoznavanja področja posega v delovanje mrliškopregledne službe, ko določa neposredni in osnovni vzrok smrti po izvedenem postopku prostovoljnega končanja življenja. Po ZPPKŽ določen razlog smrti ne ustreza dejanskemu neposrednemu vzroku smrti, kar lahko resno ogrozi verodostojnost statistike smrti v Republiki Sloveniji.
Zdravniška zbornica zato poziva k resnemu in odgovornemu premisleku o posledicah sprejetja takšnega zakona, ki posega v temeljne etične, pravne in strokovne standarde zdravstvene dejavnosti.