Zdravniška zbornica Slovenije je odgovorila na javno pismo društva Srebrna nit (na povezavi) >>>
Na Zdravniški zbornici Slovenije smo se odzvali na javno pismo društva Srebrna nit, v katerem so opozorili na dolgoletno sistemsko zapostavljenost področja zobozdravstvene oskrbe starejših. Pismo smo pozdravili kot pomemben glas civilne družbe in društvo obvestili o številnih aktivnostih, ki jih zbornica že izvaja na tem področju. Hkrati smo jih povabili k nadaljnjemu sodelovanju ter predlagali skupni sestanek. V okviru projekta Ustno zdravje, ki ga Zdravniška zbornica Slovenije že šesto leto izvaja ob svetovnem dnevu ustnega zdravja, smo aktivnosti pogosto posvetili prav starejšim, zlasti tistim, ki živijo v domovih za starejše. V letih 2022 in 2023 smo brezplačne delavnice o ustni higieni izvedli v treh domovih za starejše, marca 2025 pa smo jih uspešno razširili na osem domov v Ljubljani in okolici, pri čemer se je aktivnosti udeležilo več kot 130 stanovalcev. V sodelovanju s študenti dentalne medicine in Zbornico zdravstvene in babiške nege Slovenije smo stanovalcem predstavili osnovne ukrepe za boljše ustno zdravje in jih opolnomočili za samostojno skrb zanj. Na novinarski konferenci ob svetovnem dnevu ustnega zdravja smo predstavili tudi niz predlogov za sistemske izboljšave, ki vključujejo:
- vključitev zobozdravstvenega pregleda v redne zdravstvene preglede stanovalcev DSO (vsaj enkrat letno),
- uvedbo mobilnih zobozdravstvenih enot za nepokretne osebe,
- subvencioniranje zobozdravstvenih storitev za socialno najranljivejše,
- dodatno usposabljanje kadra v DSO-jih za osnovno pomoč pri ustni higieni,
- boljše vključevanje vsebin o ustnem zdravju starostnikov v študijske programe.
Društvu Srebrna nit smo posebej predstavili tudi pobudo za vzpostavitev mobilnih zobozdravstvenih enot, ki jo je Zdravniška zbornica Slovenije podala že leta 2024. Enote bi bile namenjene predvsem nepokretnim osebam v domovih za starejše in v domačem okolju, kjer bi zobozdravniki z ustrezno prenosno opremo izvajali storitve, kot so ekstrakcije, popravila protez in druge osnovne posege. Pobudo smo posredovali Ministrstvu za solidarno prihodnost in Razširjenemu strokovnemu kolegiju za zobozdravstvo, kjer so jo podprli in ocenili kot realno rešitev, ki bi jo bilo mogoče financirati tudi z evropskimi kohezijskimi sredstvi.
V sodelovanju z Domom dr. Janka Benedika Radovljica, NIJZ in obema pristojnima ministrstvoma smo se nato prijavili na evropski projekt »Meeting consumer 65+ needs in oral care«, katerega cilj je bil vzpostavitev mreže devetih mobilnih enot in prvega zobozdravstvenega laboratorija v domu za starejše. Čeprav projekt v razpisu ni bil izbran, njegovo vsebino razumemo kot strateško prioriteto in bomo s pobudo nadaljevali.
Z aktivnostmi nadaljujemo tudi v okviru dneva odprtih vrat zobozdravniških ambulant, kjer so zobozdravniki v zadnjih dveh letih razpisali več kot 600 terminov za brezplačne preglede in svetovanja. Naslednji tovrsten dogodek bo organiziran tudi jeseni 2025.
Na Zdravniški zbornici Slovenije verjamemo, da je prihodnost zobozdravstvene oskrbe starejših prav v partnerskem povezovanju državnih institucij, izvajalcev storitev, domov za starejše, izobraževalnih ustanov in civilne družbe. Društvu Srebrna nit smo zato predlagali skupni sestanek v prihodnjih tednih, da skupaj poiščemo učinkovite poti do uresničitve skupnih ciljev.
Več o letošnjem projektu Ustno zdravje si lahko pogledate v spodnjem posnetku in v 51. biltenu za zobozdravnike - Starejši izgubili zobe in GLAS! >>>