Dobrodelna akcija zbiranja sredstev in materialne pomoči za zdravstveno oskrbo v Libanonu

23.03.2024 22:36

Zdravniška zbornica Slovenije je partner Slovenski karitas v humanitarnem projektu »Opolnomočenje ranljivih žensk v Libanonu pred nasiljem zaradi spola«, ki ga sofinancira Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve RS v letih 2023 do 2025. Cilj projekta je opolnomočiti in oskrbeti ranljive libanonske ženske in njihove otroke z osnovno pomočjo za življenje (večnamenska denarna pomoč, pomoč pri šolanju) ter opolnomočiti in zaščititi pred nasiljem preko 800 ranljivih libanonskih žensk/deklic in sirskih begunk, potencialnih žrtev ali žrtev nasilja zaradi spola (ozaveščanje, psihosocialna podpora, zavetišče, zdravstvena in pravna pomoč). Dodatna pomoč bo zagotovljena preko humanitarne pošiljke iz Slovenije, h kateri bo Zdravniška zbornica Slovenije in slovenska podjetja Sanolabor in Simps'S in cargo-partner. Partnerja v projektu sta tudi podjetji Družina in Metropolitana.

Libanon doživlja hudo gospodarsko in finančno krizo od leta 2019 dalje, ki jo Svetovna banka opisuje kot eno od treh najhujših v sodobni zgodovini. Stanje v državi se slabša, saj država gosti več kot 1 mio sirskih beguncev od leta 2011, covid jih je močno prizadel, eksplozija v Bejrutu, občutijo hude posledice vojne v Ukrajini in sedaj še izraelsko-palestinskega konflikta. 80 % prebivalk in prebivalcev živi pod pragom revščine. 53% ali 2.1 mio. ljudi že potrebuje pomoč. Stanje prehranske varnosti se močno slabša. Vse težje je zagotoviti tudi gorivo, stanovanje, higienske izdelke, šolske potrebščine, elektriko, čisto vodo ter zdravila in zdravstveno oskrbo. Večina ljudi si ne more privoščiti zdravljenja, operacij, ker nimajo denarja.

Caritas Libanon v sklopu svojega oddelka za zdravje zagotavlja storitve primarnega zdravstvenega varstva s preventivno in kurativno medicino za najbolj ranljive. Zagotavlja širok nabor različnih vrst zdravstvenih storitev, ki so poleg diagnosticiranja in zdravljenja bolnikov usmerjene v krepitev zdravja, preprečevanje bolezni ter zagotavljanje dolgoročne in stalne podpore bolnikom in njihovim družinam, od dojenčkov do starejših, otrok, odraslih in mater. Caritas Libabnon vodi 10 centrov za primarno zdravstveno varstvo in 9 mobilnih zdravstvenih enot v Libanonu.

KAKŠNA POMOČ IN KAKO SE ZBIRA POMOČ ZA LIBANON PREKO ZDRAVNIŠKE ZBORNICE SLOVENIJE ZA HUMNITRABNO POŠILJKO

Finančna pomoč:

Zdravniška zbornica Slovenije v sodelovanju z društvom DRŽAVLJANI SVETA, zbira finančna sredstva s katerimi se bo kupilo najbolj potrebne medicinske materiale/naprave za zdravstvene ustanove v Libanonu. Sredstva se nakažejo na: TRR SI56 2900 0005 2601 308 NAMEN: LIBANON, Ustanova Državljani sveta, Ulica Stanka Škalerja 29, 8250 Brežice

Materialna pomoč:

Donirati je mogoče sledeče materiale na podlagi potreb v libanonskih bolnišnicah:

Zdravila: spisek najdete tu: https://www.zdravniskazbornica.si/docs/default-source/novice-dokumenti/spisek-zdravil-za-libanon.xlsx?sfvrsn=fde70136_3

Medicinska oprema:

• Nebulizer
  • Sterilizer (Autoclave)
  • Hemoglucometer machine (HGT machine)
  • Dental Xray Device (RVG)
  • Suction machine (Ear suction)
  • Tonometer (Tonometer)
  • Autorefractor (Ophtalmoscope)
  • Ultrasound Machine (Philips 3300)
  • Electrocardiogram (Electrocardiogram)
  • Fetal Doppler Monitor (Fetal Doppler Monitor)
  • Autodensitometry

Sanitetni material vseh vrst

Plenice za odrasle

SOLIDARNI Z VRSTNIKI V LIBANONU SO LAHKO TUDI OTROCI ČLANOV ZDRAVNIŠKE ZBORNICE SLOVENIJE

S humanitarno pošiljko bomo razveselili tudi šolarje v Libanonu, kjer jim sedaj starši zaradi krize pogosto ne zmorejo kupiti šolskih potrebščin. Nekateri otroci so morali zaradi revščine celo opustiti šolanje, ker starši ne zmorejo plačati niti avtobusnega prevoza do šole …

Za otroke zbiramo sledeče potrebščine
:

• Šolske torbe (lahko so rabljene, a čiste in ohranjene)
  • Peresnice
  • Zvezki (veliki in mali) in bloki za risanje
  • Navadni svinčnik in pisala (modra, rdeča, zelena, črna)
  • Barvice, voščene barvice in tempera barvice ter čopiči
  • Škarje, radirke in šilčki
  • Lepilo v stiku in ravnila

Vse materialne donacije (medicinske in za otroke) je mogoče prinesti na sedež Slovenske karitas, Kristanova 1, 1000 Ljubljana do 15. 5. 2024. Med tednom vsak dan vsaj do 15:00. Za kasnejšo uro se je možno dogovoriti. Kontaktna oseba: Jana Lampe, jana.lampe@karitas.si, 031 344 481, 01 300 59 60.

Iskrena HVALA za vsak dar!