Danes si delovanja zdravstvenega sistema ne moremo več predstavljati brez zdravnic, ki delajo tudi v najbolj zahtevnih specializacijah in na res težkih delovnih mestih. Brez dobre energije, ki jo skupaj z moškimi kolegi zdravnice vnašamo v naše delo, bi naš zdravstveni sistem deloval še teže.
Dobra energija – tako se imenuje center za starejše v Zdravstvenem domu Radeče, kamor so me povabili na prireditev, na kateri so poudarili pomen nagrade za dobro in učinkovito ravnanje z ljudmi pri njihovem delu. Nagrado so prejeli v kategoriji javni in neprofitni sektor na HRM-konferenci, veselje pa podoživeli s krajani. In res, dobro energijo je začutiti takoj ob vstopu v sicer majhen zdravstveni dom, ki pa je v zadnjem letu in pol naredil velik korak v sodelovanju z okoliškim prebivalstvom. Dobra energija je značilna tudi za zdravnike in zobozdravnike, ki svoj poklic opravljajo predano, z velikim občutkom za potrebe ljudi. Na prireditvi so podelili nagrado ambasador srčnosti lokalnemu, zdaj že upokojenemu zdravniku dr. Zvonku Rugoletu, ki je prišel delat v Radeče z rojstnega Visa. Nagradili so tudi prostovoljce, ki oživljajo in ohranjajo vrednote neposredne medčloveške pomoči. Zbrane je nagovorila Sara Isaković, naša odlična plavalka in dobitnica olimpijske medalje. Dvorana je zavibrirala od dobre energije, ki jo je sprožila imenitna govornica, in tudi meni ni bilo težko nadaljevati nagovora v tem smislu. K dobremu vzdušju pa so prispevali pevci skupine Lavrencij. Spomin na dogodek, napolnjen z dobro energijo, me spremlja že nekaj dni … Ko bi bilo le več takih, tudi za zdravstveni sistem prijetnih novic.
Dobra energija je zavela tudi med študenti medicine leta 1847 v Geneva Medical College v New Yorku, kjer je vseh 150 takratnih študentov, samih moških, dalo priložnost za študij medicine Elizabeth Blackwell, ki je kot prva zdravnica v Združenih državah Amerike diplomirala na današnji dan leta 1849. Če ji moški kolegi študenti z glasovanjem (vsi so bili »za«) ne bi dali dovoljenja, bi bil dan diplomiranja prve zdravnice v ZDA … mnogo pozneje. Prva slovenska zdravnica Eleonora Jenko (1879–1959), poročena Groyer, je promovirala na Ženskem medicinskem inštitutu v Sankt Peterburgu 14. februarja 1907. V Rusiji je študirala, ker takrat ženskam v Avstro-Ogrski vpis na gimnazijo in na univerzo ni bil dovoljen.
Danes si delovanja zdravstvenega sistema ne moremo več predstavljati brez zdravnic, ki delajo tudi v najbolj zahtevnih specializacijah in na res težkih delovnih mestih. Brez dobre energije, ki jo skupaj z moškimi kolegi zdravnice vnašamo v naše delo, bi naš zdravstveni sistem deloval še teže. Le da te dobre energije počasi zmanjkuje, saj jo porabljamo, dotoka sveže dobre energije pa ni. Pobude in spodbude, ki jih za izboljšanje delovanja zdravstvenega sistema predlagamo zdravniška združenja in zdravniki posamezniki, so praviloma deležne ignorance in nasprotovanja. To slednje je pravzaprav dobro, saj nam je tako dana priložnost, da svoj pogled na reševanje zadev lahko pojasnjujemo javnosti, tako strokovni kot splošni. In ko se bo tudi širša javnost začela ukvarjati z reševanjem problematike zdravstva, se ne bomo ustavljali ob čisto političnem vprašanju dopolnilnega zavarovanja, temveč ob tem, kako zdravnikom in zobozdravnikom omogočati takšne pogoje dela, da ne bodo imeli razlogov za odhod v tujino.
Od politike in politikov zato pričakujem več dobre energije in sodelovanja. Želim si, da bi tudi zdravnike in zobozdravnike povabili k soustvarjanju sistema, ki bo že v bližnji prihodnosti mlade prepričal, da je vredno ostati v Sloveniji. Želim si, da bi politiki in odločevalci sprevideli, da omejevanje in nadzorovanje ter kaznovanje zdravnikov ni prava smer. Da bomo dobro energijo začutili predvsem skozi dobronamerne ukrepe in spremembo zakonodaje, ki bo ukinila nesmiselne ovire za naše delo.
Dr. Zdenka Čebašek - Travnik
Predsednica