Prijava

Vsebina, do katere želite dostopati, je na voljo samo prijavljenim uporabnikom. Prijavite se z obstoječim uporabniškim imenom in geslom ali izpolnite obrazec za registracijo.

Pozabljeno geslo

Nazaj na prijavo

Registracija

Potrdi

Nazaj na prijavo

Ostali načini prijave

Prijava s SI-PASS

Za pomoč pri prijavi, registraciji ali pozabljenem geslu pišite na našo tehnično podporo.

Zdravniki in zobozdravniki: spodbudimo spremembe zdravstvenega sistema

okt. 3, 2019, 12:35 pop. by User Not Found
V razmišljanju njihova skupina nikakor ni osamljena. V pogovorih, ki jih imam s člani zbornice v različnih okoljih, se skoraj plebiscitarno strinjamo v tem, da zdravniki želimo in moramo sodelovati pri izboljšanju zdravstvenega sistema.

Številni poskusi, ki zdravnike in zobozdravnike v zadnjih letih intenzivno izrivajo iz odločanja o zdravstvenem sistemu, so v članih zdravniške zbornice vzbudili odpor. Mnogi so se upirali, preštevilni pa so odšli v tujino, med njimi tudi oftalmolog Matej Beltram. »Glavni razlogi za odhod v tujino so bile kronične težave slovenskega državnega zdravstva, vse od mobinga, zapostavljanja, negativne selekcije, korupcije in nezmožnosti vplivanja na stvari, za katere sem se čutil odgovornega.« Tako v pogovorih s kolegi zdravniki vedno znova in tudi javno v intervjujih (tukaj>>>) pove zdravnik, ki je trinajst let delal na Očesni kliniki v UKC Ljubljana. Od leta 2015 je polovično zaposlen v Švici. Pozna in primerja lahko dva zdravstvena sistema in s te perspektive meni, da je zdravstveni sistem v Sloveniji treba postaviti na novo – »in ne le še dodatno oživljati napol mrtvo truplo slovenskega zdravstva«. Skupaj s Krištofom Zevnikom in drugimi kolegi zdravniki že nekaj časa opozarja, da potrebujemo spremembe in kaj je treba narediti, da do njih pride.

V razmišljanju njihova skupina nikakor ni osamljena. V pogovorih, ki jih imam s člani zbornice v različnih okoljih, se skoraj plebiscitarno strinjamo v tem, da zdravniki želimo in moramo sodelovati pri izboljšanju zdravstvenega sistema. Ne smemo dopuščati, da se brez našega sodelovanja »analizirajo in urejajo« čakalne vrste, da nam drugi določajo standarde in normative, po katerih smo se v odnosu do pacienta dolžni ravnati in zaradi katerih posledično ostajamo v vse večji časovni stiski. Pacient mora ostati osrednja točka našega delovanja, pri tem pa mora država zagotoviti takšne delovne pogoje, da bo to mogoče. Žal ne drži, kakor je danes v časopisu Dnevnik navedel ugledni profesor prava (členek tukaj >>>). Ni res, da o tem, kaj pripada pacientu, odloča zdravnik. O tem odločajo pravila, na katera zdravniki nimamo vpliva.

Vlade in ministri, ki se pogosto menjavajo, diagnoze razpadanja zdravstvenega sistema ne jemljejo resno. Zdravniki pa – vsak od nas je v takem sistemu vse večjih krivic celo delovno dobo, dan za dnem – ne moremo in ne bomo molčali.

Prav zato smo na zbornici sprejeli pobudo doktorjev Beltrama in Zevnika, da skupaj pripravimo posvet, s ciljem, da zdravniki zdravnikom – predvsem pa odgovornim institucijam – javno povemo, kako je treba spremeniti zdravstveni sistem, da bo takšen, kakršnega potrebujejo naši bolniki!

Pridružite se nam 17. oktobra ob 18. uri v Modri dvorani Domus Medica!

Dr. Zdenka Čebašek - Travnik
Predsednica


Iskalnik zdravnikov z veljavnimi licencami

Kontakt ZZS

E-pošta: Glavna pisarna