Na spomladanski razpis specializacij zdravnikov za območje celotne države (nacionalni nivo) in za posamezne izvajalce je prispelo 200 vlog. Za specializacije doktorjev dentalne medicine pa je na 8 razpisanih mest prispelo 20 vlog. Kandidati so imeli možnost prenosa vloge do 26. 4. 2025.
Na Zdravniški zbornici Slovenije je pred prazniki potekalo odpiranje prispelih vlog na javni razpis. Na 308 razpisanih specializacij je prispelo 200 vlog, prostih je tako še 143 mest za specializacije. Vendar to stanje še ni dokončno, saj bo spomladanski razpis specializacij, za razpisana mesta specializacij, ki so ostala nezasedena, ostal odprt do vsakega 9. dne v mesecu, in sicer do popolnitve prostih mest, vendar največ do 30 dni pred objavo jesenskega javnega razpisa specializacij. Na lanskem spomladanskem razpisu je na 315 razpisanih specializacij prispelo 246 vlog. Za tista mesta, za katera bo tudi po roku za prenos prijav več kandidatov kot je na voljo mest, bodo od predvidoma 15. 5. 2024 pa do 26. 6. 2025 potekali izbirni postopki. Kandidati, ki v teh postopkih ne bodo uspešni pa se bodo nato lahko prijavili bodisi na druga mesta, ki so ostala nezasedena, ali pa počakali na jesenski razpis specializacij.
Na specializacijo iz družinske medicine se je za območje celotne države (tj. nacionalni nivo) prijavilo 25 kandidatov na 40 razpisanih mest, za posamezne izvajalce pa so se na 17 razpisanih mest prijavili 3 kandidati.
Razlika je v tem, da morajo glede na določila Zakona o zdravniški službi (ZZdrS) zdravniki po zaključku specializacije, ki jim je bila odobrena za posameznega izvajalca, pri tem izvajalcu sprejeti njegovo ponudbo za prvo zaposlitev za najmanj enkratno časovno obdobje, trajanja specializacije in za polni delovni čas. Pri opravljanju specializacije v okviru nacionalnega razpisa pa po ZZdrS velja, da mora specialist za prvo zaposlitev sprejeti ponudbo izvajalca v mreži javne zdravstvene službe ali se v mreži zaposliti sam, torej ni omejen na delo v tisti ustanovi, kjer je opravljal specializacijo. Vsi zdravniki, katerim je bila specializacija iz družinske medicine prvič odobrena v letih 2023 in 2024 ter tistim, katerim bo prvič odobrena v letih 2025 in 2026, so upravičeni dodatka za izbiro specializacije iz družinske medicine v višini 1000 eurov bruto mesečno, kar pomeni, da se morajo glede na določila interventne zakonodaje, ki je omenjeni dodatek uvedla, po končani specializaciji za najmanj dvakratno časovno obdobje in za polni delovni čas zaposliti v mreži javne zdravstvene službe (v primeru, če so opravljali specializacijo za nacionalni nivo) ali pri posameznem izvajalcu za katerega jim je bila odobrena specializacija.
Za specializacijo iz ginekologije in porodništva je na 10 razpisanih mest za območje celotne države prispelo 10 prijav, za posamezne izvajalce pa se je prijavilo 10 kandidatov na 9 razpisanih mest.
Na specializacijo iz pediatrije se je za območje celotne države prijavilo 12 kandidatov na 25 razpisanih mest. Za posamezne izvajalce so bila za specializacijo iz pediatrije razpisana 4 mesta, prijavil pa se je 1 kandidat.
Na specializacijo iz urgentne medicine so se za območje celotne države prijavili 3 kandidati na 20 razpisanih mest, za posamezne izvajalce, za katere sta bili razpisani 2 mesti, pa se je prijavil 1 kandidat.
Za specializacije doktorjev dentalne medicine pa je na 8 razpisanih mest prispelo 20 vlog.
Medtem ko je letos na 57 razpisanih mest za specializacijo iz družinske medicine prispelo 28 prijav, se je na lanski spomladanski razpis specializacij (vključno z odprtimi razpisi) na skupno 70 razpisanih mest družinske medicine prijavilo 45 kandidatov, leta 2023 se je na 100 razpisanih mest na spomladanskem razpisu prijavilo 39 kandidatov (vključno z odprtimi razpisi), leta 2022 pa je bilo na 88 razpisanih mest 38 prijav (vključno z odprtimi razpisi).
Najmanjše zanimanje za to specializacijo je bilo namreč v letu 2018, ko se je na 119 razpisanih mest (skupno jesenski in spomladanski razpis) prijavilo 25 kandidatov. Leta 2021 se je za družinsko medicino (oba razpisa skupaj) odločilo 60 zdravnikov, leto kasneje 71. Leta 2023 je bilo skupaj z jesenskim razpisom število prijav 65, lani pa 64. Za ustrezno pokritost bi potrebovali vsaj 100 novih specializantov letno, kljub temu da pa nas vsak korak v pravo smer, čeprav je rast še vedno prepočasna, navdaja z zmernim optimizmom.
Žal opažamo, da ni velikega zanimanja za urgentno in intenzivno medicino, hematologijo, internistično onkologijo, revmatologijo, infekcijske bolezni. Torej za večino delovno intenzivnih specializacij, ki so vezane predvsem na državne ustanove. Razmere za zdravnike v državnih ustanovah so žal vsak dan slabše in mladi zdravniki kot kaže ne zaupajo obljubam, da jih bo država uredila, zato se raje odločajo za specializacije, kjer si lahko delo vsaj v določeni meri organizirajo tudi sami. Mladi zdravniki, še bolj izrazito kot prejšnje generacije, za napore, ki jih bodo vložili v izobraževanje in kasneje v obravnavo bolnikov, pričakujejo ustrezne delovne pogoje. Zdravniška zbornica si že vrsto let prizadeva za izboljšanje razmer v javnem zdravstvu, pri čemer dosledno poudarjamo, da so trajne rešitve mogoče le z ustvarjanjem stabilnega in spodbudnega delovnega okolja, ne s prepovedmi.
Bistveno več prijavljenih kandidatov kot je bilo razpisanih mest, je tako za specializacije iz dermatovenerologije, maksilofacialne kirurgije, plastične kirurgije, radiologije in dentalne medicine.