Prijava

Vsebina, do katere želite dostopati, je na voljo samo prijavljenim uporabnikom. Prijavite se z obstoječim uporabniškim imenom in geslom ali izpolnite obrazec za registracijo.

Pozabljeno geslo

Nazaj na prijavo

Registracija

Potrdi

Nazaj na prijavo

Ostali načini prijave

Prijava s SI-PASS

Za pomoč pri prijavi, registraciji ali pozabljenem geslu pišite na našo tehnično podporo.

Z denarjem Slovenk in Slovencev gradimo zobozdravstveno mrežo na Hrvaškem

13.02.2024 09:28

V tem trenutku več deset tisoč ljudi nedopustno čaka v čakalnih vrstah za potrebne storitve. Tako so jim kršene ustavne in zakonske pravice do primernega in pravočasnega zdravljenja. Zavod za zdravstveno zavarovanje onemogoča dostop do zobozdravstvenih storitev z omejevanjem števila programov v javni mreži. Posledično nagovarjajo paciente, da pridobijo napotnico s strani zobozdravnika, ki jim omogoči potrebne zobozdravstvene storitve pri zasebnih izvajalcih v tujini. Zaradi specialističnega zdravljenja to  pomeni dražje, težje dostopne in slabše nadzorovane storitve.  

 

"ZZZS daje prednost hrvaškim zobozdravniškim stolom pred slovenskimi," je poudaril Pavlović in dodal: "S svojimi modeli plačevanja počasi in potihoma privatizira zobozdravstvo v Sloveniji." Storitve izven javne zdravstvene mreže so v Sloveniji seveda plačljive in jih zavarovalnica ne povrne je povedal predsednik odbora za zobozdravstvo in podpredsednik Zdravniške zbornice Slovenije Krunoslav Pavlović.

 

 

Krunoslav Pavlović, predsednik odbora za zobozdravstvo in podpredsednik ZZS: 

»Zdravljenje v tujini se bistveno povečuje. Stroški zavarovalnice za plačevanje storitev opravljenih v tujini rastejo. Zelo intenzivno rast smo zaznali po epidemiji koronavirusa v letih 2021, 2022, 2023. Ortodontsko zdravljenje v tujini se je ustalilo pri približno 700.000 evrih letno, endodonsko zdravljenje pa je v porastu in se še vedno povečuje. V letu 2022 je bilo teh stroškov za 880.847 evrov, v lanskem letu pa že za 1.066.176 evrov.« 

 

 

 

»Povprečna bruto plača v Republiki Sloveniji je 2.427 evrov, kar pomeni, da vsak prebivalec s povprečno plačo plača 313 evrov prispevka za zdravstvo. Delež proračuna ZZZS za zobozdravstvo znaša 3,75 % oziroma približno 150 milijonov evrov. Ob dejstvu, da 500.000 Slovencev in Slovenk nima izbranega zobozdravnika v javni mreži to pomeni, da zavarovalnica pobere za 5,9 milijona prispevkov za zobozdravstvo vsak mesec, ki jih pa potem niso porabljeni za zobozdravstvo. Letno to pomeni 70,8 milijona evrov. Zato javno sprašujemo: Kam ZZZS plasira ta denar, ki je namenjen za zobozdravstvo oziroma kako na to gleda Ministrstvo za zdravje? Za vsako zavarovalnico je najcenejše, da se zdravstvena storitev sploh ne opravi«


    » Za kar 5 ortodontskih programov storitev se opravi v tujini. V Sloveniji pa 95. In še 2 endodonska programa, doma jih imamo približno 13. ZZZS tako za vsaj 7 programov sredstev nameni storitvam opravljenih v tujini.«

     

    »Če bi ZZZS omogočila refundacijo storitev tudi pri zasebnikih v Sloveniji in ne le pri zasebnikih v tujini, bi bili stroški zdravljenja v povprečju do 5 krat manjši.«

    »Nujno je potrebna sprememba Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, da se pacientom omogoči zdravljenje v Sloveniji na katerega ne čakajo nedopustno dolgo in jim hkrati omogočiti osebnega zobozdravnika po prosti izbiri.«

    Martina Mikac Cankar, zobozdravnica specialistka čeljustne in zobne ortopedije, ZD Ljubljana:

     

    »Vsi pacienti, ki čakajo na prvi specialistični ortodontski pregled so v stiski. Če se odločijo, da bodo čakali v Sloveniji je ta čakalna doba 5 let in več, kar pomeni, da je pri desetih letih nekje skrajna starost, da osebni zdravnik napiše napotnico. Zato se jih vedno več odloča za zdravljenje v tujini. In tudi ti pacienti so v stiski, saj ortodontsko zdravljenje traja tri leta ali več in v tem času je treba obiskovati ortodonta, ki ni blizu. V tem času prihaja do številnih zapletov. Žice pikajo, režejo v lica, odpade kakšen nosilec in v takih primerih je treba opraviti dolgo pot do ortodonta. Nemalokrat ti pacienti iščejo pomoč pri nas. So v stiki in potrebujejo pomoč. Mi teh storitev zavarovalnici ne moremo zaračunati, zato jih opravimo jih samoplačniško in vse večkrat tudi pro bono.«

    Poudarila je, da je v Sloveniji ortodontov dovolj, zanimanje za ta poklic je tudi med mladimi, saj je v Sloveniji trenutno 12 specializantov ortodontije. Problem je, ker ni dovolj zdravstvenih programov. ZZZS v zadnjih letih ni razpisala več kot štiri nove programe, čeprav so jih prosili za vsaj 10 programov.

     

    »Razpisujejo le programe za nadomeščanje ortodontov, ki odhajajo v pokoj. Novih ortodontskih programov, ki bi reševali stiske čakajočih pacientov, pa ne razpisujejo, po drugi strani pa omogočajo zdravljenje v tujini. Na ta način se sredstva, ki so solidarno zbrana v namen ortodontskega zdravljenja prelivajo v tujino, tam se plačujejo tudi davki in to je res narobe svet. Lani je v tujini pomoč poiskalo že 755 pacientov.«

     


    Predstavili smo tudi izkušnjo enega od pacientov, ki se je zdravil na Madžarskem: »Ko sem šel domov, sem moral plačati rentgen, 50 ali 60 evrov. So mi dali račun, da dobim v Sloveniji vrnjeno. No in tega mi pri nas niso vrnili. Mislim, da ni pošteno, ne. Jaz sem pri nas (v Sloveniji) zavarovanec. Bilo mi je obljubljeno. Pri nas pa enostavno zavrnjeno, ne. Ne vem, zakaj.«

     

    In posnetek v katerem je prikazano koliko za posredovanje in pripravo dokumentacije zaračunajo agencije, ki nudijo posredovanje zobozdravniških storitev v tujini. 

     

    Matej Praprotnik, zasebni zobozdravnik in član Odbora za zasebno dejavnost ZZS:

    »Pri zbornici smo zaznali povečanje člankov in oglasov, ki državljane aktivno spodbujajo k čezmejnemu reševanju zobozdravstvenih težav. Verjamemo, da gre za usklajeno akcijo agencij in ponudnikov v tujini," ocenjuje Praprotnik.

    Oglaševanje ortodontskih in kirurških zobozdravstvenih posegov je po njegovih besedah pogosto agresivno in vzbuja nerealna pričakovanja bolnikov, denimo da gre za povsem enostavne, neboleče posege. Problem pa nastane, če pri bolniku, ki pričakuje neboleč poseg, pride do zapletov.


    Opozoril je, da tuji oglaševalci niso "vezani" na kodeks slovenske zdravniške zbornice, slovenski zobozdravniki pa da so povrženi nadzoru in se opisanih oglaševalskih praks poslužujejo redkeje.

    V zbornici menimo, da bi moralo biti oglaševanje zobozdravstvenih storitev regulirano na poseben način. Sestali smo se že z zdravstvenim in tržnim inšpektoratom. Pričakujemo, da bosta inšpektorata tovrstna zavajanja v prihodnosti obravnavala strožje.

    »Izkorišča se čakalne dobe in strah pacientov ali staršev otrok, ki potrebujejo ortodontsko obravnavo. Se jih zavaja, da v lastni državi njihovih težav ni smiselno ali ni možno reševati. Preko agencij se jih usmerja čez mejo, kar je lahko škodljivo.«

    »Danes sporočamo, da ne obsojamo pacientov, da izberejo za sebe najboljšo rešitev tudi če to pomeni tujino, ostro pa obsojamo odločevalce, s tem mislim predvsem politiko in ZZZS, ki so z nesprejetjem pravih, ustreznih zakonskih podlag, ljudem ponudili tako slabe sistemske možnosti, da se jim zdi, da je zdravljenje v tujini njihova najboljša možnost. Na to moramo opozoriti. To so področja ortodontije, endodontije, protetike in kirurgije. Zaradi omejenosti pri programih so primorani iskati storitve pri zasebnikih v tujini.«


    Simona Marko, odvetnica o izkušnjah pri uveljavljanih pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja do ZZZS:

    Opozorila je, da oglasi čezmejnih in slovenskih agencij ne ponujajo razlag o morebitnih posledicah v primeru zapletov in strokovnih napak. Spregovorila je tudi o izkušnjah pri uveljavljanju pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja do ZZZS.

     

    "Zavajajoče oglaševanje se pojavlja tudi pri nas. Agencije ponujajo takojšen dostop, takojšnjo storitev in povrnitev celotnih stroškov zdravljenja. Konkretno pri operaciji na očeh: trenutno je odprtih več pravnih zadev, ko so jim obljubili, da bodo dobili povrnjene stroške, a jim zavarovalnica ni priznala storitve iz obveznega zavarovanja. Vse te zavarovance čaka dolga sodna pot, ni pa nujno, da bodo uspešni," je pojasnila. 


    »Nihče ne izpostavi možnih zapletov, govorimo o zasajujočih opustitvah. Noben oglas ne čezmejni, ne oglas agencij znotraj naše države ne ponuja razlage in kakšne so posledice kadar pride do zapleta ali strokovne napake.«
     

    Marko je opozorila tudi na stiske pacientov, ki pot do povračila stroškov za opravljene zdravstvene storitve iščejo tudi na sodišču. Sodna praksa namreč določa, da pacienti ne morejo dobiti povrnjenega denarja, ki so ga porabili za storitev v zasebnih ambulantah v Sloveniji. Nekateri pa imajo težave tudi s povračilom stroška za zdravljenje v tujini, predvsem ko storitev ni bila opravljena točno tako, kot to določa ZZZS.

    Marko je ob tem poudarila, da bo morala politika, pa tudi ministrstvo za zdravje slej ko prej oblikovati resno strategijo zdravstvenih reform za zagotavljanje dostopa do zdravstvenih storitev za vse bolnike v razumnih čakalnih dobah. Če ne prej, bodo spremembe potrebne zaradi leta 2032, ko se glede na zakonodajo izteče omejeno časovno obdobje trajanja koncesij, je pojasnila. A upa, da se ne bo čakalo tako dolgo. 

     

    Zdravniška zbornica Slovenije predlaga spremembo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju ter pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja na način, da bi imeli bolniki, ki na neko zobozdravstveno storitev v Sloveniji čakajo nedopustno dolgo, možnost to storitev opraviti tudi pri zasebnikih.