(VIDEO) Ugovor vesti: temelji, mednarodne primerjave in uveljavitev v praksi

08.06.2023 12:21

Ugovor vesti je pomemben gradnik osebne in poklicne svobode zdravnikov. Ugovor omogoča opravljanje zdravniškega poklica skladno s temeljnim osebnim prepričanjem in vestjo. Z večjimi težavami pri izvajanju te pravice v Sloveniji še nismo bili soočeni.

Peter Golob, predsednik Odbora za pravno-etična vprašanja: "Odbor opozarja, da poskuša predlog zakona, v nasprotju s pravno ureditvijo v Sloveniji in v svetu, vzpostaviti poklicno dolžnost zdravstvenih delavcev in sodelavcev, izrecno zdravnikov, sodelovati v postopkih pomoči pri samomoru in evtanaziji.  S sprejetjem takšnega zakona bi bila za zdravnike prvič z zakonom določena neka poklicna dolžnost, ki sama po sebi ni pravilo stroke."  PREDAVANJE >>>

Prof. dr. Jadranka Buturović Ponikvar: "Pri odločanju v medicini so se bolnikom in zdravnikom pridružili bioetiki, odvetniki, ekonomisti, politiki, zavarovalnice, filozofi, prihaja AI. Okrog bolniške postelje je velika množica, ki se vtika v odločanje. Kadarkoli pa postane medicinska odločitev problematična, te množice ni več. Zdravnik ostane sam in edini, ki bo odgovarjal za vse, kar je narobe." PREDAVANJE >>>

PRVI DEL

• Uvodni pozdrav prof. dr. Bojana Beović, dr. med., predsednica ZZS
  • Ustavni pravici do svobode vesti in do ugovora vesti (obseg, omejitve) prof. dr. Miro Cerar
  • Razrešitev konflikta ustavnih pravic na primeru pravice do zdravstvenega varstva in pravice do ugovora vesti zdravnika doc. dr. Urban Vrtačnik, univ. dipl. prav. Ugovor vesti zdravnika: Teorija, kodeksi in nov izziv Peter Golob, dr. med., univ. dipl. prav.
  • Argumenti proti pravici do ugovora vesti zdravnika prof. dr. Jadranka Buturović Ponikvar, dr. med.

DRUGI DEL

• Ugovor vesti na Hrvaškem (rules, admisibility, procedural steps, review, related public health issues) prof.dr.sc. Lada Zibar, dr.med., predsjednica Povjerenstva za medicinsku etiku i deontologiju HLK
  • Ugovor vesti v Švici Prof. Dr. Bernice Simone Elger, Head of the Institute for Biomedical Ethics at the University of Basel
  • Ugovor vesti na Nizozemskem prof. Dr. Dick Willems Em. Of Medical Ethics, Royal Dutch Medical Association

TRETJI DEL

• Uveljavljanje pravice do ugovora vesti zdravnika v Sloveniji - postopek za zapis ugovora vesti zdravnikov Barbara Galuf, univ. dipl. prav.
  • Stanje ugovora vesti zdravnika v Sloveniji po podatkih registra -Uvod doc. dr. Barbara Gnidovec Stražišar, dr. med.
  • Stanje ugovora vesti zdravnika v Sloveniji po podatkih registra - Ginekologija in porodništvo, prof. dr. Milan Reljić, dr. med.
  • Stanje ugovora vesti zdravnika v Sloveniji po podatkih registra - Pediatrija doc. dr. Barbara Gnidovec Stražišar, dr. med.
  • Stanje ugovora vesti zdravnika v Sloveniji po podatkih registra - Splošna medicina prim. doc. dr. Erika Zelko, dr. med.
  • Ugovor vesti kot argument v izbirnem postopku za specializacijo Tina Šapec, univ. dipl. prav.
  • Standardni ugovor vesti in vloga OPEV pri oceni ugovora, Peter Golob, dr. med., univ. dipl. prav.