Anonimne pritožbe vezane na izvajanje specializacij zdravnikov

09.05.2022 11:16
Poslovnik o delu skupščine, izvršilnega odbora ter njunih organov v prvem odstavku 85. člena določa, da se anonimne pritožbe in vloge ne obravnavajo, razen če pristojni odbor oceni, da je to potrebno. Ker je bilo v zadnjem obdobju na Svet za izobraževanje zdravnikov (v nadaljevanju: Svet) naslovljenih kar nekaj anonimnih pritožb, je Svet na aprilski seji sprejel sklep, da anonimnih pritožb ne bo obravnaval. Ob tem je Svet je zavzel stališče, da anonimnost zdravnikov v kateremkoli postopku ni na mestu, saj zdravnike odlikuje visoka stopnja profesionalizma, ki vključuje tudi sposobnost soočenja različnih mnenj, pri čemer je v vsakem pritožbenem postopku treba dati možnost seznanitve in izjasnitve obema stranema. V primeru prejetih anonimnih pritožb se Svet tako ne more ustrezno odzvati, saj med drugim pri reševanju morebitnih problematik ne razpolaga niti z informacijo o tem, komu in na kateri naslov se posreduje prošnja za dodatno razjasnitev, dopolnitev, odgovor oziroma informacija o zaključku obravnave pritožbe. Svet je sprejel še stališče, da v primerih, kjer bi se anonimnost pritožnika resnično izkazala za potrebno, imena pritožnikov ne bodo razkrita.