Javni posvet – vse o cepljenju proti covidu-19 in kaj lahko pričakujemo jeseni in pozimi

21.05.2021 13:03

Vabljeni k poslušanju posnetka javnega posveta o cepljenju prosti covid-19, na katerem so na vprašanja udeležencev odgovarjali prof. dr. Bojana Beović, vodja svetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ in predsednica Zdravniške zbornice Slovenije, prof. dr. Alojz Ihan, prof. dr. Janez Tomažič in prim. doc. dr. Jernej Završnik.

V uvodu je udeležence nagovoril minister za zdravje Janez Poklukar.

Govorili so o tem:
• kakšne so razlike med posameznimi cepivi,
• kdaj je v Sloveniji mogoče pričakovati še nova cepiva,
• kdaj je smiselno, da se cepijo tisti, ki so covid-19 že preboleli,
• kaj vse že vemo o morebitnih stranskih učinkih cepiv proti covidu-19,
• kateri so tisti znaki po cepljenju, na katere morate biti pozorni in obiskati zdravnika,
• ali pred okužbo bolje ščiti cepivo ali to, da sem okužbo že prebolel,
• ali in kako vas cepivo ščiti pred mutacijami virusa,
• kdaj bi lahko bilo cepivo na voljo tudi za otoke in
• kaj lahko pričakujemo jeseni in pozimi 2021/2022, ali se bomo proti virusu cepili vsako leto.

Vprašanja in odgovori (iz razprave)

Onkološki bolnik – slab imunski odziv, prebolevnik, zdravljen s prebolevniško plazmo in že cepljen – ali lahko ponovno zboli
Sem onkološki bolnik z limfomom in sem v fazi vzdrževalnega zdravljenja. V novembru 2020 sem prebolel covid-19. Pozdravil sem se šele z infuzijo plazme prebolevnikov, saj se moj imunski sitem ni uspešno branil pred okužbo. Svetovali so mi cepljenje po 3 mesecih, kar sem opravil v aprilu (2x Pfizer).

Ali obstajajo kakšni podatki o ponovnih okužbah pri onkoloških bolnikih, ki so preboleli okužbo in bili nato cepljeni? Ali za take primere svetujete še kakšne dodatne preventivne ukrepe poleg splošno veljavnih priporočil (maske, umivanje, razdalja, mehurček)?

Odgovarja prof. dr. Janez Tomažič >>>

Cepljenje doječih mamic in nosečnic
Zanima me, kakšna so najnovejša dognanja in zadnja priporočila v zvezi s cepljenjem nosečnic in doječih mater. Se trenutno tem skupinam cepljenje priporoča? Katero cepivo je najboljša izbira?
Kaj cepljenje mame pomeni za otroka?

Cepljenje in kronični bolniki
Zanima nas, ali se kronični bolniki z avtoimunskimi boleznimi (ščitnica, psoriaza, kronični artritis) lahko cepijo in kako cepivo vpliva na potek teh bolezni?

Kako je s cepljenjem, če imaš kronične bolezni in jemlješ zdravila? Jaz imam namreč zmanjšano delovanje ščitnice, epilepsijo, primarni biliarni holangitis, sindrom razdražljivega črevesja in celoletni alergijski rinitis.

Jemljem zdravila: Eutyrox 5x100 mcg in 2x125 mcg. Briviact 2x100. Ursofalk 1x500 mg, 1x250 mg. Cezera 1x5 mg.

Stara sem 43 let.

Odgovarja prof. dr. Bojana Beovič>>>

Cepljenje s prvim odmerkom in nato pozitiven test – kako je z drugim odmerkom
Dne 29. 3. 2021 sem bila cepljena s 1. odmerkom cepiva AstraZeneca. 13. 5. 2021 sem imela vročino in sem se slabo počutila. Test je pozitiven, torej ravno prebolevam covid-19 v blažji obliki. Enkrat junija naj bi bila cepljena z 2. odmerkom. Zanima me, ali naj se cepim po načrtu ali je bolje, da ne.

Stranski učinki – temperatura – slabost – bo tako tudi po 2. odmerku
Ali je normalno, da imam po cepljenju s prvim odmerkom cepiva AstraZeneca povečano oz. znižano temperaturo in slabost? Ali se to pričakuje tudi pri drugem odmerku?

Odgovarja prof. dr. Alojz Ihan>>>

Cepljenje – brez stranskih učinkov in zaščita
Imam 89 let. Soproga 75. Ob 1. in 2. odmerku cepiva Pfizer nisva imela nobenih stranskih učinkov. Sprašujem se, ali sta najini telesi vseeno ustvarili dovolj protiteles.

Odgovarja prof. dr. Alojz Ihan>>>

Močni glavoboli po cepljenju – stranski učinki
Po drugem odmerku cepiva imam močne glavobole – danes je 8. dan po cepljenju. Ali je to eden od stranskih učinkov in kaj storiti v tem primeru?

Cepljenje in neplodnost
Med svojimi vrstniki, mladimi, opažam velik strah pred cepljenjem v povezavi z neplodnostjo.
Zanima me, ali obstaja povezava med neplodnostjo in okužbo s covidom-19 (tako v ženski kot moški populaciji). Prav tako me zanima, ali obstaja povezava med cepljenjem proti covidu-19 in neplodnostjo (tako v ženski kot moški populaciji).

Zanima me tudi, kolikšna je enotnost stroke pri teh vprašanjih in kolikšna je prepričanost.

Cepljenje in kontracepcijske tablete
Sem babica 19-letne vnukinje, ki je sicer zdrava. Pred 6 meseci je prebolela covid-19 v lažji obliki, na PCR-testu je bila pozitivna. Jemlje kontracepcijske tablete. Kaj svetujete glede cepljenja?

Odgovarja prof. dr. Janez Tomažič>>>

Cepljenja – bolnica po možganski krvavitvi in epileptik
Sem članica društva LIGA – društva bolnikov z epilepsijo! Vašega posveta se zelo veselim.
Sem bolnica po možganski krvavitvi in epileptik, enkrat sem bila cepljena s cepivom AstraZeneca! Ali je možno, da imam po cepljenju ponovno epileptične napade? Res je sicer, da sem jih imela že v mesecu marcu!

V Nemčiji sem bil operiran zaradi epilepsije. Zdaj sem v redu, brez napadov in terapije. Imam pomisleke glede cepljenja, ker ne bi rad, da se mi kaj ponovi ali sproži napad.

Zanima me, ali obstaja dokaz, da morebiten prekomeren odziv imunskega sistema po prejemu cepiva ne more povzročiti epileptičnega napada.

Odgovarja prof. dr. Janez Tomažič>>>

Mešanje cepiv – stališče posvetovalne skupine
Kdaj bo posvetovalna skupina sprejela strategijo o mešanju cepiv (kot je to v mnogih evropskih državah) in dovolila tistim, ki si zaradi zdravstvenih ali osebnih zadržkov ne želijo prejeti drugega odmerka cepiva AstraZeneca, prejeti cepivo mRNA?

Alergija na penicilin - cepljenje
Zanima me, ali se lahko cepim, če imam alergijo na penicilin?

Cepivo in telesna masa
Zakaj se vsakomur, ne glede na njegovo telesno maso (težo), vbrizgava enaka količina cepiva?