Do dodatka za delo s COVID-19 pacienti zasebni izvajalci brez koncesije upravičeni zgolj v primeru začasne razporeditve

01.12.2020 17:44

Ministrstvo za zdravje RS (v nadaljevanju: ministrstvo) je na podlagi pozivov zbornice 25. 11. 2020 dopolnilo svoja Navodila št. 1001-497/2020/7 z dne 17. 11. 2020, ki podrobneje urejajo način predložitve zahtevkov za izplačilo sredstev po 56. členu ZZUOOP, hkrati je zbornica 30. 11. 2020 prejela tudi odgovor ministrstva na naše pretekle zapise.

V odgovoru ministrstvo pojasnjuje, da je t.i. COVID-19 dodatek iz 56. člena Zakona o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 (Uradni list RS, št. 152/2020, 175/2020; v nadaljevanju: ZZUOOP) namenjen zaposlenim v mreži javne zdravstvene službe in mreži javne službe na področju socialnega varstva, zato načeloma izvajalci zdravstvene dejavnosti brez koncesije oz. pri njih zaposleni delavci do njega niso upravičeni. Edina izjema velja v primeru, da izvajalec zdravstvene dejavnosti brez koncesije svoje zaposlene na podlagi 55. člena ZZUOOP začasno razporedi, v kolikor so izpolnjeni vsi pogoji iz 56. člena ZZUOOP:

»Lahko pa dodatek za neposredno delo s pacienti, obolelimi s COVID-19, prejmejo tudi zaposleni pri zasebnih izvajalcih zdravstvene dejavnosti, katere na podlagi sklepa delodajalec začasno razporedi k drugemu izvajalcu zdravstvene dejavnosti v primeru povečanega obsega dela zaradi zagotavljanja ukrepov preprečevanja širjenja in omejevanja okužbe COVID-19 (torej ob upoštevanju pogojev iz 55. člena ZZUOOP), če so razporejeni v okolje s COVID-19 pacienti, pri katerih obstaja sum na okužbe oziroma je ta potrjena.«

V zvezi s koncesionarji ministrstvo v svojem dopisu usmerja na dopolnjena Navodila št. 1001-497/2020/7 z dne 17. 11. 2020.

Oddelek za pravne zadeve