Naše besede o COVID-19 v javnosti

29.09.2020 19:18

Tudi zdravniška zbornica redno spremlja vsa dogajanja okrog COVID19 in se zahvaljuje vsem zdravnikom in zobozdravnikom za ves trud, ki ga vlagajo v zdravljenje in preprečevanje širjenja okužbe. Ugotavljamo pa, da so med nami tudi posamezniki, ki v javnih nastopih in na spletnih omrežjih s svojim razmišljanjem in pomisleki o ustreznosti  nacionalnih ukrepov in o nevarnosti COVID-19 izražajo dvom v te ukrepe in s tem med ljudmi širijo dvom in nezaupanje v strokovne odločitve. Tako vnašajo med ljudi veliko zmede.

V nastopih, kjer izražajo svoja osebna mnenja, se predstavljajo kot zdravniki, zaposleni v uglednih zdravstvenih ustanovah in s tem dajejo lažen vtis, da predstavljajo tudi uradna mnenja teh ustanov. S tem  še bolj begajo javnost, saj so te ustanove  pogosto glavne nosilke zdravljenja in preprečevanja COVID-19. Takšne izjave, ki so pogoste tudi na spletnih omrežjih, širijo nezaupanje ter vodijo do  neupoštevanja in neizvajanja ukrepov med ljudmi, kar lahko povzroči bistveno večje širjenje okužbe in posledično sesutje zdravstvenega sistema. Za svoje izjave morajo ti zdravniki nositi odgovornost tudi tam, kjer so zaposleni, torej med zdravniki, ki se vsak dan močno trudijo za obvladovanje okužb,  pa tudi pred svojimi stanovskimi organizacijami, odgovornimi za zdravniško delo in še zlasti pred javnostjo.

Zdravniki in ostalo zdravstveno osebje morajo skozi vso svojo poklicno dobo pogosto nositi obrazne maske, po potrebi tudi drugo varovalno opremo in si redno razkuževati roke. Te  ukrepe spoštujejo in izvajajo, saj so se skozi zgodovino izkazali za učinkovite. Pa tudi neškodljive. Zato smo zdravniki vedno, zlasti pa še  v tem hudem epidemiološkem stanju, dolžni upoštevati, prenašati in širiti znanje o učinkovitosti ukrepov v javnosti in s tem  podpirati ukrepe ministrstva za zdravje ter tako pomembno prispevati k obvladovanju širjenja okužbe.  Priporočila strokovne svetovalne skupine temeljijo na tehtnem preučevanju strokovnih argumentov in primerjavi  učinkovitosti le teh v drugih evropskih državah, zato jim zaupamo.

Različna razmišljanja zdravnikov so dobrodošla tudi v času epidemije COVID-19,  vendar naj jih izražajo kompetentni strokovnjaki, usposobljeni za delo na področju infekcijskih bolezni. Zato zdravniška zbornica vsem, ki se s svojimi razmišljanji oglašajo v javnosti, priporoča, da se najprej seznanijo z argumenti stroke. Le tako bomo ohranili zaupanje ljudi v zdravnike in v nacionalne ukrepe in s pomočjo  zaupanja javnosti  bistveno pripomogli k zajezitvi okužbe.

Zdravniška zbornica si že od februarja letos prizadeva, da bi čim več strokovnih člankov zbrala in omogočila dostop do njih na naši učni platformi. Ves čas epidemije je praktično vsak dan seznanjala z novimi spoznanji o bolezni, pa tudi o učinkovitih načinih za preprečevanje širjenja le te. Ker je korpus znanja na tem področju še vedno v fazi nastajanja, prihaja tudi do novih spoznanj, s tem pa tudi do drugačnih preventivnih ukrepov. Za zdaj še vedno velja, da ne moremo zgrešiti, če nosimo obrazne maske, si umivamo in razkužujemo roke ter vzdržujemo medosebno telesno razdaljo. S svojim vedenjem bodimo vzgled in pomagajmo omejiti epidemijo ter na ta način omogočimo, da bo naš zdravstveni sistem vzdržal tudi prihajajoče obremenitve.

Prim. Jelka Reberšek Gorišek, dr. med., spec. infekt.

Predsednica Odbora za pravno etična vprašanja pri Zdravniški zbornici Slovenije

Dr. Zdenka Čebašek-Travnik, dr. med., spec. psih.

Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije