Javna tribuna: Začarani krog naročanja v osnovnem zdravstvu - kako »pravilno beležiti« podatke v čakalne in naročilne knjige

28.12.2018 11:17

Zdravniška zbornica Slovenije 30. januarja 2019 ob 16. uri na Zdravniški zbornici Slovenije (Dunajska 162, Ljubljana) pripravlja javno tribuno na temo Kako »pravilno beležiti« podatke v čakalne in naročilne knjige v osnovnem zdravstvu, saj se pojavlja veliko težav in vprašanj o tem, kako ravnati, da bo vse v skladu s pravili. Nadzorniki ZZZS in inšpektorji ZIRS-a po navedbah naših članov ugotavljajo določene nepravilnosti in zanje izrekajo globe. Zobozdravniki in zdravniki se v poplavi nejasnih navodil in nasprotujočih si informacij ne znajdejo več in kličejo na pomoč. Izvajalce, ki so močno preobremenjeni z dodatnimi administrativnimi opravili (ki pa jih mora izvajati zdravstveni delavec), to še dodatno demotivira in kličejo po boljši ureditvi tega področja.

Zato bomo na javno tribuno povabili vse, ki jih zadeva Pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah in sicer predstavnike MZ, ZZZS, ZIRS, NIJZ in računalniška podjetja, ki skrbijo za programe izvajalcev.

Zdravniki in zobozdravniki, ki se vsakodnevno soočajo s to problematiko, bodo predstavili, kako sistem deluje v praksi in kje so največje težave. Vabimo pa tudi zastopnike pacientovih pravic, da povedo, kako vse to občutijo pacienti.

Sogovorniki javne tribune bodo:

• mag. Pia Vračko, državna sekretarka, Ministrstvo za zdravje
  • mag. Katarina Kralj, vodja sektorja, Direktorat za zdravstveno varstvo, Sektor za varnost, kakovost in učinkovitost v zdravstvu, Ministrstvo za zdravje
  • Sladjana Jelisavčić, univ. dipl. ekon., direktorica področja za zdravstveno analitiko in ekonomiko, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije
  • Gregor Košir, Katja Razinger in Simon Torkar, predstavniki SRC Infonet, d.o.o.
  • Tomaž Tušar, direktor podjetja Audax, d.o.o.
  • Davorin Gec, direktor podjetja Gospodar zdravja d. o. o.
  • Alen Jevtović in Vera Ovsenek, Zdravstveni inšpektorat RS

Program je dostopen tukaj >>>

Namen javne tribune je:

• na primerih prikazati, kako se izvajalci zdravstvenih storitev spopadajo z nejasnostmi v pravilniku in zaradi kakšnih napak potem plačujejo kazni,
  • pridobiti jasna in nedvoumna navodila za vodenje seznamov,
  • oceniti potreben čas za vodenje različnih seznamov,
  • pojasniti razloge za te sezname in kdo ima od njih koristi ter kakšne (pacienti, ZZZS, računalniška podjetja, zdravniki in zobozdravniki, MZ, NIJZ),
  • kako ti seznami vplivajo na kakovost in varnost obravnave pacientov,
  • podati skupno mnenje o smiselnosti in potrebnosti trenutne ureditve in
  • kako vzpostaviti sistem naročanja, ki bo učinkovit, enostaven in pregleden.

Dogodek je namenjen vsem članom in članicam Zdravniške zbornice Slovenije, zainteresiranim predstavnikom strokovnih služb MZ, ZZZS in NIJZ, inšpektorjem ZIRS, zastopnikom pacientovih pravic in drugim zainteresiranim deležnikom.

Zaradi lažje organizacije dogodka, vas prosimo, da nam svojo udeležbo sporočite na dogodki@zzs-mcs.si in sicer najkasneje do 28. januarja 2019.

Dogodek bo odprt za medije.

Vljudno vabljeni!