Zaradi naraščanja števila primerov nasilja nad zdravstvenimi delavci smo slovenske zdravstvene ustanove prosili za podatke o številu nasilnih dogodkov, ki so se zgodili v zadnjem času.
Lani so v petih največjih bolnišnicah (torej oba UKC-ja, SB Celje, NM in Jesenice) skupaj obravnavali več kot 700 (704) nasilnih dogodkov, od tega je bilo 94 primerov neposrednih fizičnih napadov. Nič boljše ni v zdravstvenih domovih – v obeh največjih so lani skupaj zabeležili 140 nasilnih dogodkov. Po podatkih, ki nam jih pošiljajo zdravstveni zavodi je nasilja vsako leto več, v nekaterih bolnišnicah in zdravstvenih domovih so v prvi polovici letošnjega leta celo že presegli število nasilnih dogodkov v celotnem lanskem letu.
V letu 2023 so v UKC Ljubljana zabeležili 481 pomiritev agresivnih pacientov, od tega 51 primerov neposrednega fizičnega napada na zdravstveno osebje. Več kot 90 % vseh napadov se je zgodilo v urgentnem bloku. Policija pa je posredovala v 86 primerih.
V UKC Maribor so v preteklem letu zabeležili 20 primerov fizičnega napada na zdravstveno osebje. V 90 % so se ti napadi zgodili v Urgentnem centru in na Oddelku za psihiatrijo. Policija je ob fizičnem napadu posredovala najmanj enkrat.
V SB Celje so od januarja do avgusta 2024 zabeležili 12 intervencij policije. V osmih primerih intervencij je le ta posredovala zaradi posledic kršitev javnega reda in miru na našem varovanem območju. V štirih primerih je policija opravila intervencije zaradi bolezenskega stanja posameznega pacienta (asistenca pri hospitalizaciji). V treh primerih so zaradi izpolnjenih elementov kaznivega dejanja (beležijo dve kaznivi dejanji grožnje in kaznivo dejanje nasilništva), podali predlog za pregon posameznega storilca kaznivega dejanja na krajevno pristojno policijsko postajo. V preteklem letu zabeležili 50 izrednih dogodkov, do konca julija letos pa že skoraj 30. V najmanj desetih primerih je morala posredovati policija. V treh primerih je šlo za fizični napad na zdravstveno osebje. V zadnjih dveh letih so javno izpostavili dva primera nasilnega vedenja v prostorih bolnišnice. Oba sta se zgodila pred urgentnimi ambulantami, eden v Urgentnem centru Celje, drugi pa v Pediatričnem urgentnem centru.
V SB Novo mesto so v letu 2023 zabeležili več kot 132 pomiritev agresivnih pacientov. V 15 primerih je šlo za neposredni fizičnih napad na zdravstveno osebje. Policija je posredovala v devetih primerih. Največ incidentov oz. nasilnih dogodkov pa se je zgodilo v Urgentnem centru in na Oddelku za pediatrijo. V letu 2024 sicer beležijo povečanje nasilja oz. nestrpnosti vseh vrst.
V SB Slovenj Gradec so v letu 2023 od zaposlenih prejeli 10 poročil o nasilju pacientov (en fizični napad, en primer verbalnega nasilja na oddelku, sedem primerov verbalnega nasilja v ambulanti in en primer takega nasilja v Urgentnem centru.) Zaradi zagotavljanja varnosti imajo v Urgentnem centru stalno prisotnega varnostnika.
V SB Jesenice je bilo do konca avgusta sporočenih 28 nasilnih dogodkov, kar je 9 več kot v celotnem letu 2023, ko jih je bilo19. V petih primerih je šlo za neposredni fizični napad na zaposlene. Največ takih napadov je bilo v kirurški službi. Policija je posredovala v enem primeru. V letu 2022 so zaposleni zabeležili 11 nasilnih dogodkov, v letu 2021 pa 41.
V letošnjem letu so do konca avgusta v ZD Ljubljana zabeležili že 115 nasilnih dogodkov. Lani so v celem letu zabeležili 92 primerov nasilnega vedenja, v letu 2022 150, v letu 2021 153, leta 2020 pa 82. Lani so imeli 53 pomiritev agresivnih pacientov, v šestih primerih je šlo za neposredni fizični napad na zdravstveno osebje. Policija je morala posredovati v 12 primerih. Podatki kažejo, da se je največ nasilnih vedenj pripetilo v Zdravstvenem varstvu odraslih, Triaži - SNMP, sledijo Zdravstveno varstvo predšolskih otrok in mladine, CPZOPD in telefonija, Zobozdravstveno varstvo odraslih in Zobozdravstveno varstvo predšolskih otrok in mladine. Ob tem so spomnili še na dva odmevna dogodka: leta 2007, ko je umrla zobozdravnica in leta 2023, ko je pacient grozil s smrtjo pediatru na Pediatrični nujni medicinski pomoči.
V ZD dr. Adolfa Drolca Maribor so v zadnjem letu (do konca julija) zabeležili 67 pomiritev agresivnih pacientov: 54 primerov verbalnega nasilja nad zaposlenimi zdravstvenimi delavci (največ na Centru za naročanje in ambulantah družinske medicine), sedem primerov fizičnega nasilnega vedenja nad zaposlenimi zdravstvenimi delavci (ambulante družinske medicine), štiri primere posredovanja policije (Center za preprečevanje in zdravljenje odvisnih od prepovedanih drog, OE Zobozdravstveno varstvo), dva primera posredovanja varnostnika (Center za preprečevanje in zdravljenje odvisnih od prepovedanih drog). V letu 2023 so zabeležili 58 primerov nasilnega vedenja.
Vsako leto zabeležijo več primerov nasilja nad zdravstveni delavci in sodelavci, kar kaže na to, da se ti resnično soočajo z nestrpnimi in problematičnimi pacienti.
Statistiko bomo redno dopolnjevali, zato pozivamo vse, ki podatkov še niste poslali, da nam jih posredujete na pr@zzs-mcs.si.