Pravno mnenje Oddelka za pravne zadeve – pravica zobozdravnika do odklonitve zobno-protetične obravnave, če pacient zavrne opravo COVID-19 testa

13.11.2020 09:29

Oddelek za pravne zadeve Zdravniške zbornice Slovenije je za potrebe članov izdelal pravno mnenje na sledeče vprašanje:

Ali lahko zobozdravnik, ki mora opraviti zobno-protetično obravnavo pacienta, le-to zavrne, če pacient ne želi opraviti hitrega antigenskega COVID-19 testa?

V pravnem mnenju so uvodoma izpostavljene pravice pacienta, ki mu zagotavljajo izvedbo zdravstvenih storitev. V nadaljevanju pravnega mnenja so predstavljene obveznosti zdravnika in pacienta v zvezi z varstvom dobrine javnega zdravja. Slednja je varovana zlasti z dvema zakonoma:

1. Zakon o nalezljivih boleznih (Uradni list RS, št. 33/06 – uradno prečiščeno besedilo, 49/20 – ZIUZEOP in 142/20; v nadaljevanju: ZNB);
  2. Kazenski zakonik (Uradni list RS, št. 50/12 – uradno prečiščeno besedilo, 6/16 – popr., 54/15, 38/16, 27/17, 23/20 in 91/20; v nadaljevanju: KZ-1).

Glede na trenutno veljavne predpise ter smernice pristojnih državnih organov Oddelek za pravne zadeve ocenjuje, da mora pacient, ki želi zobno-protetično obravnavo, opraviti hiter COVID-19 test, če tako oceni zobozdravnik. Pri pripravi stališča je bil uporabljen strogi test sorazmernosti, ki se ga izvede ob koliziji dveh ustavno-varovanih pravic.

Celotno pravno mnenje je dostopno na tej povezavi.

Oddelek za pravne zadeve