Pripravljeni novi vzorci pogodb glede vključevanja v izvajanje storitev zaradi epidemije COVID-19

03.04.2020 18:30

Nedavno smo pisali, da je Vlada izdala nov Odlok o začasnih ukrepih na področju zdravstvene dejavnosti zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije COVID-1. Na pobudo Zbornice je v odloku določila, da morajo izvajalci zdravstvene dejavnosti v javni mreži, ki se morajo na poziv ministra vključiti v izvajanje storitev zaradi epidemije COVID-19, pravne vidike tega vključevanja urediti v posebni pogodbi. Določeno je še, da se koncesionarji vključujejo kar na podlagi pogodbe o medsebojnem sodelovanju, na podlagi katere se vključujejo v sistem nujne medicinske pomoči (v nadaljevanju sistem NMP), če pa take pogodbe nimajo, pa jo morajo skleniti. Zasebniki brez koncesije še vedno nimajo obveznosti vključevanja, zato je podlaga za njihovo morebitno vključevanje (do katerega lahko pride na prostovoljni ravni) izključno pogodba.

Za potrebe izvajanja tega odloka in varovanja pravic zdravnikov in zobozdravnikov, ki bi se vključevali v delo v javnih zavodih na njegovi podlagi, je Zdravniška zbornica Slovenije pripravila nove vzorce pogodb, ki ustrezajo vsem možnim pravnim položajem glede na odlok. Glede določb vseh vzorcev pa je pripravila tudi Pojasnila k vzorcem pogodb, v katerih je natančneje pojasnjena vsebina vzorcev, pa tudi, katera pogodba je glede na odlok najprimernejša za posameznega zasebnega izvajalca.

Zasebne izvajalce je glede na določbe odloka mogoče uvrstiti v tri kategorije, vzorci za vsako od teh kategorij pa so dostopni tu:

1.      Koncesionarji, ki že imajo pogodbo o vključevanju v sistem NMP (pogodba o medsebojnem sodelovanju):
1.1.    Fizična oseba - Aneks k pogodbi o medsebojnem sodelovanju.
1.2.    Pravna oseba - Aneks k pogodbi o medsebojnem sodelovanju.

2.       Koncesionarji, ki še nimajo pogodbe o vključevanju v sistem NMP:
2.1.    Fizična oseba - Pogodba o medsebojnem sodelovanju
2.2.    Pravna oseba - Pogodba o medsebojnem sodelovanju

3.       Zasebniki brez koncesije, ki bi se v delo v zvezi z epidemijo COVID-19 želeli vključiti prostovoljno:
3.1.    Fizična oseba - Pogodba o izvajanju zdravstvenih storitev v času trajanja epidemije COVID-19.
3.2.   Pravna oseba - Pogodba o izvajanju zdravstvenih storitev v času trajanja epidemije COVID-19.

Vsebina je bila posodobljena 14. 5. 2020.

Oddelek za pravne zadeve Zdravniške zbornice Slovenije