Ni slik? Spletna verzija

 
 
 
 

 

715. Bilten

 

4.-17. avgust 2023

FacebookTwitterYouTubeLinkedIn

Bilten v poletnem času izhajal na 14 dni, vsak drugi četrtek.

 
 

"Ob katastrofah še dodatno zavemo, kako še zdaleč nismo samotni otočki"

 

"Do srede res ne bi mogla čakati", je najbolj pogost stavek današnjega dne v ambulanti. Bolezni in težave ne poznajo ne praznikov ne dni v tednu… Dogajajo se vsak dan, sproti, vedno znova. Dalj ko čakaš, večji je zalogaj. Je možno preživetje družbe z zdravstvom zaprtim 4 dni? Seveda, a veliko težje. Ne le zato, ker lahko nekatere težave počakajo 2 dni, 4 pa bistveno težje, ampak tudi zaradi zaposlenih in oskrbe bolnikov. Če bi z delom pričeli po 4 dneh, bi nas pričakal bistveno večji in težje obvladljiv val… Bolniki bi čakali dlje in na koncu bi jim bilo namenjeno v gneči še manj pozornosti.

 
 
Zapis zdravnika Roka Ravnikarja ob delovnem ponedeljku >>>
Članek o ponedeljkovem delu zdravnikov na 24ur.com >>>
Zakaj je prav, da je bil dela prost ponedeljek za zdravstvo deloven? >>>
 
 

Solidarnostna pomoč delodajalca po Kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike RS

Na Oddelku za pravne zadeve Zdravniške zbornice Slovenije so pripravili povzetek, kako pri delodajalcu uveljaviti izplačilo solidarnostne pomoči po Kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike, ki so jih prizadele poplave.

Komu je delodajalec dolžan izplačati pomoč in kakšen je postopek? >>>
 

Pomoč zbornice članicam in članom

Članom, ki imate zaradi poplav in plazov uničena bivališča, ordinacije in potrebujete nujno finančno pomoč, bo Zdravniška zbornica Slovenije pomagala vsaj v najnujnejšem delu preko humanitarne organizacije Državljani sveta (gre za humanitarno organizacijo zobozdravnika Jureta Poglajna, s katero vedno sodelujemo pri humanitarnih akcijah).  Oglasilo se je sedemnajst članov in postopki za odobritev pomoči že tečejo.

Še naprej zbiramo podatke članov, ki so utrpeli škodo, pišite nam na:  poplave@zzs-mcs.si  in vam bomo posredovali vse nadaljnje informacije. Prosimo vas za prijave do petka, 25. avgusta, da se postopki lahko nadaljujejo.  

 

9ZBRANIH PREKO 9.000 EVROV

KAKO LAHKO POMAGAM ?
Člani se obračate na zbornico z vprašanjem, kako lahko pomagate kolegom, ki so bili prizadeti. Nekateri so v poplavah izgubili svoja bivališča, ali so ta povsem poplavljana in uničena, drugim je uničilo delovna mesta. 

Donacije se zbirajo preko: Ustanove za pomoč ogroženim DRŽAVLJANI SVETA. To je humanitarna organizacija zobozdravnika Jureta Poglajna, s katero zbornica v humanitarnih akcijah vedno sodeluje.   

 
 
Prispevaj za kolege in prizadete v poplavah >>>
 

 Že vnaprej se vam zahvaljujemo za vašo pomoč in solidarnost,

Zdravniška zbornica Slovenije

 
 
 
 
 

(ZDRAVSTVO 3.0): Zdravniki o prihodnosti 

 

Novinarka Vala 202 Tatjana Pirc se z zdravnicami in zdravniki pogovarja o zdravju, zdravljenju in zdravstvu. Vsak torek ob 12.00 na Valu 202.

 
 

Brečko: "Zaradi mladih me ne skrbi za prihodnost"

 

Anesteziologinja Anita Mrvar Brečko z UKC Ljubljana pripoveduje o delu na urgenci, reševanju življenj in skrbi za najtežje bolnike in poškodovance, opisuje helikopterske prevoze pacientov, govori tudi o specialističnih izpitih, "s katerimi mladi zdravniki postanejo pravi zdravniki".

Nad študenti medicine in novo generacijo zdravnic in zdravnikov je navdušena, zato je ne skrbi za prihodnost.

Dr. Anita Mrvar Brečko je res predana svojemu delu. Takole pravi: "Biti zdravnik ni poklic, ampak način življenja."

Celoten pogovor v podcastu >>>
 
 

Košir: »Vsi umremo, a o smrti se ne govori«

 

Dr. Alenka Strdin Košir, specialistka interne in intenzivne medicine, ki vodi enoto za intenzivno infektologijo UKC Maribor, se pri svojem delu nenehno giblje med življenjem in smrtjo.

Tudi zanjo velja, da je eden izmed stebrov, ki majavo zdravstveno stavbo držijo pokonci.

V intervjuju pripoveduje o tem, kako je potekalo delo v covid intenzivni enoti, ki jo je vodila med epidemijo, o krizi zdravstva, mladih zdravnikih; opaža, da je smrt v družbi (in celo v zdravstvu!) postala tabu, da se o tem premalo pogovarjamo; pojasni, zakaj pogosto odpotuje v Ugando; razloži, zakaj so bolnišnične okužbe tako velik problem; odgovori pa tudi na vprašanje, kakšno bo slovensko zdravstvo leta 2030.

Celoten pogovor v podcastu >>>
 
 

91 zdravnikov nevrologov: »Rdeča nit obravnave težko bolnih naj bo preprečevanje in lajšanje trpljenja«

»Mnoge države, ki jih navajamo kot zgled z vidika organiziranosti zdravstvene oskrbe (npr. Finska, Švedska ...), nimajo legalizirane pomoči pri samomoru ali evtanazije. Sprejetje predloga bi pomoč pri prostovoljnem končanju življenja naredilo precej bolj preprosto in hitreje dosegljivo kot v tujih državah, kjer primerljiva zakonska podlaga obstaja. Glede na dostopnost zdravstvenih storitev v Sloveniji je to prej zadržek kot prednost. Zato apeliramo, da se sprejemanje tako delikatnega zakona v Sloveniji prestavi na čas, ko bodo zagotovljene in urejene druge, osnovnejše oblike zdravstvene oskrbe.«

To v pisnem stališču o predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja (PPKŽ) izpostavljajo specialisti nevrologije doc. dr. Rok Berlot, dr. med., asist. Maja Klarendić, dr. med., in dr. Eva Županič, dr. med., vsi iz Kliničnega oddelka za bolezni živčevja, Nevrološke klinike, UKC Ljubljana in člani Zdravniške zbornice Slovenije.  Stališče, ki so ga objavili v Sobotni prilogi (in je dostopno tukaj >>>), je doslej podprlo že 91 zdravnikov specialistov in specializantov nevrologov iz vse Slovenije, kar predstavlja večino slovenskih nevrologov. Njihova intimna stališča do evtanazije se morda razlikujejo, jim je pa skupna želja: delovati v dobrobit bolnikov in jim ponuditi kar se da celostno in kvalitetno oskrbo v okviru danih možnosti in okoliščin.   

 
Komentar zdravnikov nevrologov na predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja >>>
 
 
 

Večerno srečanje s prof. dr. Bojano Beović v avgustu
v nedeljo, 27. 8. 2023, ob 20. uri po Zoomu

Kako se v stresnem času spopadati z obremenitvami in poskrbeti za razbremenitev? (2. del), ki se bo tokrat osredotočila na praktične vaje.
Kreditne točke s področja etike: 1,5

20.00: Uvodne besede predsednice ZZS 
20.10: Kako se v stresnem času spopadati z obremenitvami in poskrbeti za razbremenitev? - praktične vaje, izr. prof. dr. Borut Škodlar, dr. med.
21.10: Razprava: vprašanja in odgovori

 
Prijava >>>
 
 
 

PREMS – izkušnje pacientov z obravnavo v specialističnih ambulantah

 

Po podatkih ankete NIJZ 95,9% vprašanih ni imelo težav pri naročanju na obisk v ambulanti, za 75,5% čakalna doba ni predstavljala problema, v 94,8% je zdravnik paciente obravnaval vljudno in spoštljivo.
Več >>>

 
 

Poslovil se je profesor Pavle Košorok, priznani slovenski kirurg

 

Profesor Košorok je bil eden od vodilnih strokovnjakov in začetnikov sistematične obravnave bolnikov z boleznimi zadnjika, danke in širokega črevesa v Sloveniji. Bil je tudi eden od pionirjev sodobne enterostomalne terapije pri nas.  V zadnjem obdobju je skupaj s sodelavci razvijal sodobno zdravljenje motenj v delovanju medeničnega dna. Njegova vizija skupaj z vztrajnostjo in pogumom so bili vodilo, da se je Medicinski center Iatros v skoraj 30 letih obstoja razvil v mednarodno priznano ustanovo specializirano za celostno oskrbo koloproktoloških bolezni na enem mestu. Več >>>

 
 

Avstrijski ukrepi za novih 100 družinskih zdravnikov v javni mreži

Po poročanju RTV Slovenije je avstrijska vlada tik pred počitnicami sprejela pomembne ukrepe zdravstvene reforme, ki naj bi do konca leta zagotovili 100 dodatnih zdravniških mest v javnem zdravstvu.

Kot je poročala novinarka Petra Kos Gnamuš, bi vsakemu zdravniku, ki bi odprl ambulanto pomagali s 100.000 evri zagonskih sredstev. To pa je le del obsežne reforme, ki bo državo stala okoli 200 milijonov evrov. V Avstriji močno primanjkuje zdravnikov v javnem zdravstvu. Skoraj polovica zdravnikov je že zasebnikov, kar 40 odstotkov študentov medicine pa gre po študiju na delo v Nemčijo ali Švico.

Cilj avstrijske vlade je 100 novih zdravnikov v javnem zdravstvu do konca tega leta, ki naj bi ga dosegli tako, da bi vsakemu zdravniku v javnem zdravstvu zagotovili 100.000 evrov, če bi se odločil za odprtje ambulante.

Povezava do prispevka RTV Slovenija >>>

 
 

Projekt »Razvoj novih organizacijskih oblik obravnave za osebe, ki zaradi posledic poškodb ali bolezni potrebujejo začasno obravnavo v instituciji«

Ministrstvo za zdravje je podalo pojasnila v zvezi s projektom »Razvoj novih organizacijskih oblik obravnave za osebe, ki zaradi posledic poškodb ali bolezni potrebujejo začasno obravnavo v instituciji«, ki ga izvaja Thermana, d.d. Ministrstvo pojasnjuje, da Vlogo za upravičenca, ki bi potreboval storitve obravnave, izpolni izbrani osebni ali lečeči zdravnik. Plačnik storitve izpolnjevanja te vloge pa je prijavitelj na javni razpis (tj. Thermana, d. d.). Ker pri tem ne gre za storitve iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, le-te ne smejo biti opravljene znotraj ordinacijskega časa, ki je opredeljen v pogodbi z ZZZS. Celoten dopis >>>
Oddelek za pravne zadeve

 

Javni pozivi za imenovanje

Nadzornika kakovosti za kirurške stroke

Zdravniška zbornica Slovenije z dnem 20. 7. 2023 objavlja Javni poziv za imenovanje nadzornika kakovosti za KIRURŠKE STROKE.

Rok je do vključno 31. avgusta 2023.

Pisne vloge z dokazili o izpolnjevanju pogojev pošljite na e-naslov Zdravniške zbornice Slovenije: gp.zzs@zzs-mcs.si. 

Več >>>

 Koordinatorja specializacije

Zdravniška zbornica Slovenije z dnem 20. 7. 2023 objavlja Javni poziv za imenovanje koordinatorjev specializacij za naslednja specialistična področja: 

  • Abdominalna kirurgija
  • Javno zdravje
  • Kardiovaskularna kirurgija
  • Klinična genetika
  • Nevrokirurgija
  • Ortopedska kirurgija
  • Psihiatrija
  • Radiologija

    Rok je do vključno 31. avgusta 2023.

    Pisne vloge z dokazili o izpolnjevanju pogojev pošljite na e-naslov Zdravniške zbornice Slovenije: gp.zzs@zzs-mcs.si, do vključno 31. avgusta 2023 (rok za oddajo vlog), pri čemer naj se zadeva elektronskega sporočila glasi: »JAVNI POZIV ZA IMENOVANJE KOORDINATORJA«.

Več >>>
 

Koordinatorja za sekundariat


Zdravniška zbornica Slovenije je 10. 7. 2023 objavila Javni poziv za imenovanje koordinatorja za sekundariat.

Rok za oddajo vloge je: do vključno 10. avgusta 2023.

Pisne vloge z dokazili o izpolnjevanju pogojev pošljite na e-naslov Zdravniške zbornice Slovenije: gp.zzs@zzs-mcs.si.

Več >>>
 


Razpis specializacij s področja medicine in dentalne medicine

Še vedno je odprt razpis specializacij: s področja medicine.

Stanje prijav na JRS 2023-01 na dan 11.8.2023

Stanje prijav na JRS 2023-01 DENT. MED. na dan 11.8.2023

Rok za prenos prijav je do vključno dne 17.8.2023 do 23:59.

Več >>>
 
 

Obvestila JAZMP

Obveščamo vas, da je na spletni strani JAZMP (povezava) objavljeno neposredno obvestilo zdravstvenim delavcem:

Morebitna manjkajoča navodila za uporabo v škatlah zdravil Hemlibra 150 mg/ml raztopina za injiciranje (60 mg/0,4 ml) in Phesgo 600 mg/600 mg raztopina za injiciranje11. avgust 2023 Hemlibra, Phesgo

Simponi (golimumab) 50 mg raztopina za injiciranje v napolnjenem injekcijskem peresniku: pomembne spremembe v navodilih za uporabo napolnjenega injekcijskega peresnika SmartJect9. avgust 2023Simponi 50 mg raztopina za injiciranje v napolnjenem injekcijskem peresniku (povezava)

 
 

Prof. dr. Zwitter v oddaji Intervju: "Imel sem bolnika, ki je živel še 40 let po diagnozi raka pljuč." 

»O problemu evtanazije v javnosti velikokrat govorijo mladi in zdravi ljudje, ki na bolezen in umiranje gledajo popolnoma drugače kot starejši in bolni,« meni dr. Matjaž Zwitter.

Je onkolog in strokovnjak za medicinsko etiko. Ima bogate izkušnje z delom s hudo bolnimi.  Je predstojnik Katedre za medicinsko etiko in pravo na Medicinski fakulteti Univerze v Mariboru, v zadnjih desetletjih pa strokovno obravnava tudi vprašanja evtanazije.

Prav o tej temi je spregovoril v oddaji Intervju na Televiziji Slovenija.   

 
 
Vabljeni k ogledu intervjuja na RTV Slovenija >>>
 
 
Več >>>
 
 
 

EFO indeks – 28. 8. 2023 

Za vse zobozdravnike, ki se izobraževanja še niste udeležili - Zdravniška zbornica in Slovensko ortodontsko društvo organizirata še zadnjo ponovitev izobraževanja v tem sklopu z naslovom EFO indeks - triaža zobozdravnika za napotitev na ortodontsko zdravljenje. 
Izobraževanje bo v ponedeljek, 28. 8. 2023 ob 9. uri na Zdravniški zbornici Slovenije. Po teoretičnem delu predavanja bo sledila učna delavnica in uporaba računalniškega programa EFO indeks. 
Izvajalec: prof. dr. Maja Ovsenik
Vljudno vabljeni!
Več in prijava >>>

 
 

Hitrejši dostop do pregleda kreditnih točk preko mobitela

 

Članom smo omogočili enostaven in hiter dostop do informacij o zbranih kreditnih točkah preko mobilnega telefona. Na mobilni telefon je treba naložiti ikono eLicenčnika. Preko ikone nato dostopate do pregleda svojih kreditnih točk.

 
 
 
Navodila za uporabo >>>
 
 
 

Dodaten način dostopa do e-poslovanja zbornice

 
Več o e-dostopu >>>
 
 

Članom je omogočeno vročanje dokumentov preko portala e-Uprava. Kaj to pomeni v praksi? Namesto pisnega prejemanja dokumentov in prevzemanja na klasični pošti lahko odprete elektronski predal, kamor boste prejemali elektronsko vsa zbornična uradna pisanja (odločbe, sklepi, postopki po ZUP...). 

 
 
 
 
 
 

Če imate vprašanje s področja specializacij, registra, pripravništva, pridobivanja kreditnih točk, licence, medijev ali druga vprašanja, nam lahko pišete tudi preko kontaktnega obrazca. 
Vaše vprašanje bo avtomatično prispelo v tisti oddelek, ki pokriva to področje.

Kontaktni obrazec vam je na voljo tukaj >>>
 
 
 
 
 

»Jesenski kontrasti«, I. del

Vabimo vas, da se nam 21. septembra 2023 ob 19. uri pridružite na koncertu
»Jesenski kontrasti«, I. del: Skok v preteklost – »Raitknecht 1692« – Glasba s konca 17. stoletja iz vse Evrope.

Koncertirala bosta Domen Marinčič, viola da gamba, in Sam Chapman, teorba. 

Spored: neznani skladatelj (Ljubljana 1692), John Blow, Augustin Kertzinger/Heinrich Ignaz Franz von Biber, August Kühnel, Conrad Höffler, Dietrich Buxtehude, Carlo Ambrogio Lonati, Ignazio Albertini

Program Koncertnih večerov v Domus Medica za sezono 2023 sta pripravila Zdravniška zbornica Slovenije in Slovensko zdravniško društvo.

Vljudno vabljeni! 

Prijava >>>>
 
 

42. Zdravniški tek - 7. oktober

 
 
  • Vabimo vas na tek Matije Horvata v soboto, 7. oktobra 2023, ob 11. uri v Ljubljani (Park Tivoli)
  • Moški 7.600m, ženske 6.000m
  • Štartnina 10€, 5€ ali brezplačno za študente 
  • Prijave: gagihorvat@gmail.com
 

2. državno prvenstvo zdravnikov in zobozdravnikov v triatlonu

SZŠD Medicus vabi na 2. državno prvenstvo zdravnikov in zobozdravnikov v triatlonu. Tekma bo tudi letos potekala v sklopu Triglav triatlona Bled - Bohinj in bo v soboto, 2. septembra. Tekmi za zdravnike bosta dve, super sprint razdalja (rekreativna) in standard/olimpik razdalja, slednja združena z državnim prvenstvom. 

 
 
  • TRIATLON ZA VSAKOGAR oz. Medicus rekreativni (0,3-13-3,3), medalje za prve tri v moški in ženski kategoriji 
  • OLIMPIK triatlon (1,5-40-10) oz. 2. DP zdravnikov in zobozdravnikov v triatlonu, ki bo potekalo hkrati z državnim prvenstvom Slovenije. Medalje za prve tri v moški in ženski kategoriji.

Več o dogodku si preberite na spletni strani triatlona. Obvezna je prijava preko portala prijavim.se in tudi na e-naslov vodje tekmovanja (pohlenb@gmail.com).

Povezava na dogodek >>>
 
 
 
 

Športno društvo Medicus vabi v svoje vrste nove člane

Slovensko zdravniško športno društvo Medicus vabi zdravnike in zobozdravnike, da se jim pridružite. Več na povezavi >>>
 

 
 
 
 
 


Koledar izobraževanj

Zbornična izobraževanja za zdravnike in zobozdravnike
 

Avgust 2023

27. 8. 2023 - VEČERNO SREČANJE S PROF. DR. BOJANO BEOVIĆ - Kako se v stresnem času spopadati z obremenitvami in poskrbeti za razbremenitev?     Več >>>

28. 8. 2023 - EFO INDEKS   Več>>>

September 2023

12. 9. 2023 - UČNA DELAVNICA ZA SPECIALIZANTE  Več >>>

15. 9. 2023 – (Ptuj) KOMUNIKACIJSKI KROG NI SAMO KROG - DELAVNICA KOMUNIKACIJE ZA ZDRAVSTVENE DELAVCE   Več>>>

19. 9. 2023 DELAVNICA: KO SKRBIMO ZA DRUGE IN PRENEHAMO SKRBETI ZASE LAHKO TUDI IZGORIMO  Več >>>

Izobraževanja drugih organizacij za zdravnike in zobozdravnike

Avgust 2023

29. 8. 2023 - STRES IN IZGORELOST - KAKO DELATI IN OSTATI ZDRAV  Več >>>

30. 8. 2023 - DIABETES VPOGLEDI - PRIHODNOST ZDRAVLJENJA SLADKORNE BOLEZNI  Več >>>

September 2023

5. 9. 2023 - E-KONZULTACIJE: SUM NA SRČNO POPUŠČANJE  Več >>>

 

Pomembno obvestilo: Avtomatičen odgovor na to sporočilo, ki je bilo poslano preko sistema obveščanja, ni mogoč. Vaše sporočilo bomo lahko prebrali le, če bo poslano na e-naslov: gp.zzs@zzs-mcs.si Hvala za razumevanje!

To sporočilo ste prejeli, ker ste član/članica Zdravniške zbornice ali ste se naročili na prejemanje Biltena Zdravniške zbornice Slovenije. 

Če ne želite več prejemati Biltena, se lahko odjavite (s klikom na odjavo). 

Če ste član zbornice, odjava od Biltena pomeni, da ne boste prejemali tudi drugih obvestil, med katera poleg biltena zbornice sodijo za zobozdravnike še zobozdravniški bilten, za vse člane pa obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice.

Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. Če se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.

Posodobi nastavitve  |  Odjavi se