Ni slik? Spletna verzija

 
 
 
 

 

694. Bilten

 

10. - 16. februar 2023

FacebookTwitterYouTubeLinkedIn
 

Kakšen je nizozemski zdravstveni sistem?

 
 

Včeraj zvečer se je več kot 450 zdravnikov udeležilo predstavitve zdravstvenega sistem na Nizozemskem. Predstavitev je pripravila delegacija zdravnikov, predstavnikov Zdravniške zbornice Slovenije in Ministrstva za zdravje v sestavi: mag. Marko Bitenc, Lea Bombač Tavčar, Polona Gams, Azra Herceg, Boštjan Kersnič in Rok Ravnikar, ki so bili v novembru na delovnem obisku na Nizozemskem.

Tam so se iz prve roke seznanili z delovnimi pogoji, zaradi katerih se marsikateri tuji zdravnik preseli na Nizozemsko. Predstavljen jim je bil institut svobodnega zdravnika. Tema pogovorov je bila tudi organizacija zdravstvenega sistema in sistema zavarovalništva, v katerem je prostovoljno zavarovanih kar 99 odstotkov prebivalcev.

Vabljeni k ogledu posnetka strokovnega srečanja >>>

 
 
 

(ČLANEK) Institut svobodnega zdravnika v praksi (primer Nizozemske)

 

Na Nizozemskem imajo 79 bolnišnic. Imeli so jih še več, vendar jih je nekaj bankrotiralo, nekaj pa se jih je združilo. Te so v zasebni lasti – skladi, institucije. Osem univerzitetnih/ terciarnih je v državni lasti. Imajo skupno 65.000 zdravnikov in študentov medicine. Zdravniki so redno zaposleni ali delajo kot svobodni zdravniki. V univerzitetnih bolnišnicah so zaposleni, v ostalih

zaposleni ali v svobodnem poklicu, razmerje 50 : 50 %. Trenutno je od vseh skupaj 70 % zdravnikov redno zaposlenih, 30 % pa jih je v svobodnem poklicu.

Več v članku zdravnice Polone Gams >>>>
 
 
 

(PREDSTAVITEV) Pravilnik o merilih za določitev višine dodatka COVID-19 za neposredno delo z obolelimi za COVID-19

 

Z 21. januarjem 2023 je začel veljati Pravilnik o merilih za določitev višine dodatka COVID-19 za neposredno delo z obolelimi za COVID-19 (v nadaljevanju: Pravilnik), ki določa merila za določitev višine dodatka COVID-19 za delo z obolelimi, najvišjo mesečno višino dodatka za zaposlenega ter postopek vložitve zahtevkov za izplačilo dodatka.

Pravno podlago za izplačilo dodatka COVID-19 je sicer uvedel že Zakon o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic nalezljive bolezni COVID-19 na področju zdravstva (v nadaljevanju: ZNUNBZ). Oddelek za pravne zadeve je glede določb ZNUNBZ, vezanih na dodatek COVID-19, že pripravil določena podrobnejša pojasnila, ki so dostopna tukaj >>>.

ZNUNBZ določa, da je za namen določanja dodatka COVID-19 oboleli oseba s potrjeno okužbo z virusom SARS-CoV-2, pri kateri je od potrditve okužbe preteklo največ osem dni, časovna omejitev pa ne velja za osebe, hospitalizirane zaradi COVID-19. Kot neposredno delo z obolelimi se šteje izvajanje ambulantnega ali bolnišničnega zdravljenja obolelih, nujna medicinska pomoč in prevozi obolelih, fizioterapevtske obravnave ali izvajanje zdravstvene nege obolelih in čiščenje prostorov, v katerih se izvaja obravnava obolelih.

Več >>>
 
 
 
 
 

(NOVINARSKA KONFERENCA) Veliko otrok pridobi napotnico za ortodontsko obravnavo prezgodaj ali zaradi vztrajanja staršev

 

Zdravniška zbornica in Slovensko ortodontsko društvo sta včeraj na novinarski konferenci javno ponovno opozorila, da je glavni razlog za dolge čakalne dobe v ortodontiji – velik razkorak med potrebami, pravicami ter željami prebivalstva in številom programov za čeljustno in zobno ortopedijo, za katere je plačnik Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Potrebovali bi vsaj še 10 dodatnih programov letno.

 

»S trditvami o dolgih čakalnih dobah se izvajalci strinjamo in jih priznavamo, ne moremo pa zanje prevzeti odgovornosti, saj so vsi priznani programi v celoti realizirani,« je na novinarski konferenci poudarila asist. dr. Sanda Lah Kravanja, dr. dent. med., spec. čeljustne in zobne ortopedije, predsednica Slovenskega ortodontskega društva.

Krunoslav Pavlović, dr. dent. med., predsednik Odbora za zobozdravstvo in podpredsednik zbornice, je izpostavil, da analize kažejo, da se napotitve na ortodontsko zdravljenje dogajajo prezgodaj in prepogosto. »Bojimo se, da je tak refleks staršev sprožen z informacijami o dolgih čakalnih dobah, zato želimo še bolj opolnomočiti zobozdravnike na primarnem nivoju, da bodo staršem znali pojasniti, zakaj neka napotitev ni potrebna oziroma še ni potrebna. Tako bo manj teh tako imenovanih napotitev na zalogo, kar tudi podaljšuje obravnavo tistih, ki pa tako obravnavo že potrebujejo.« Prav tako je opozoril, da se vsako leto za 100 odstotkov poveča obseg ortodontskih storitev v tujini, ki jih nato refundira ZZZS. To je poleg čakalnih dob še dodaten argument, da bi se v Sloveniji moral povečati obseg programov.

Več >>>
 
 
 
 

(STROKOVNO SREČANJE) O napotitvi na osnovi ocene EFO-indeksa in nadomeščanjih izpadov delovanja izvajalcev

 
Več >>>
 

Torkovo strokovno srečanje z naslovom Dostopnost do ortodontskega zdravljenja na napotnico je bilo organizirano kot odgovor na vprašanja zastopnikov pacientovih pravic, ki se povsod po Sloveniji srečujejo z vprašanji staršev otrok, povezanimi z ortodontsko obravnavo na napotnico. Udeležilo se ga je okoli 40 ortodontov, zastopnica pacientovih pravic in predstavnik ZZZS. Oblikovani so bili tudi trije pomembni predlogi za rešitve.

 
 

Pomembna je varnost oskrbe ne glede na organizacijsko obliko delodajalca

V ponedeljek smo zdravniške organizacije opozorile na pomen zagotavljanja varnih in konkurenčnih pogojev dela za zdravstvene delavce ne glede na organizacijsko obliko delodajalca.

Skrb vzbujajoč je podatek, da zaradi pomanjkanja zdravnikov in posledično prekomernih obremenitev o odhodu iz javnega zdravstva po podatkih ankete iz začetka lanskega leta razmišlja polovica zdravnikov, ki si želijo predvsem boljšo organizacijo delo, omejitev dela na zakonsko določenih 48 ur tedensko in več spoštovanja ter razumevanja nadrejenih.
 

Več >>>
 
 
 

(REGIJSKI OBISK) Srečanje s člani in vodstvi zdravstvenih ustanov v Novem mestu

 

Delegacija Zdravniške zbornice Slovenije pod vodstvom prof. dr. Bojane Beović je bila danes na regijskem obisku v Novem mestu. V Splošni bolnišnici Novo mesto se je srečala z v. d. strokovnega direktorja Boštjanom Kersničem in direktorico doc. dr. Mileno Kramar Zupan ter strokovnimi vodji in predstojniki oddelkov.



Obisk je delegacija nadaljevala v ZD Novo mesto, kjer jo je sprejela direktorica zavoda asist. mag. Alenka Simonič, dr. med., spec. spl. med. z vodstveno ekipo, ki je zbornici predstavila izzive na področju primarne ravni.

 

Po obisku v ZD Novo mesto je sledilo srečanje s kirurgom prim. mag. Andrejem Šikovcem. Začetki njegovega podjetja Avelana segajo v leto 2003, ko je s svojo zagnanostjo in idealizmom ustanovil žilno ambulanto, z željo po učinkovitem in minimalno invazivnem načinu zdravljenja pacientov z obolenji venskega sistema. Prvi v Sloveniji in širši regiji je začel z endovaskularnim laserskim zdravljenjem krčnih žil, ki se v primerjavi s klasično »stripping« kirurško tehniko izvaja v lokalni anesteziji, občutno zmanjša bolečine ter skrajša obdobje okrevanja po posegu.

V popoldanskem delu je sledil osrednji del – srečanje s člani zbornice. Program se je začel s predavanjem prof. dr. Boruta Škodlarja – na temo spopadanja s stresom in doseganja notranje umiritve. Nato pa je prof. dr. Bojana Beović na kratko predstavila delo zbornice. Sledila je razprava o izzivih in pričakovanjih članov, ki jih imajo do zbornice, ter vprašanja. Program se je končal z druženjem in pogostitvijo.

 
 
 
 
 
 
 
 

Oče, odpusti jim, saj ne vedo, kaj delajo (Lk 23,34)

 
 
Celoten zapis >>>
 

Kako so nastajali zdravstveni domovi, zdravstvene postaje, oddelki bolnišnic, klinike? Razvijalo jih je življenje samo, desetletja in desetletja ... Ni bilo načrtovalcev iz ljubljanskih pisarn. Ljudje so se odločili, da potrebujejo zdravstveno postajo v Ribnici na Pohorju ali v krajevni skupnosti v mestu.

Koliko zdravstvenih domov in postaj, bolnišnic in oddelkov je bilo zgrajenih po naši odcepitvi od bivše skupne domovine?

Piše Martin Bigec, dr. med., specialist pediatrije

 
 
 
 

(IZOBRAŽEVANJE) Sistemske bolezni in ustno zdravje (2. del)

Vabimo vas na drugi del strokovnega srečanja Sistemske bolezni in ustno zdravje.
 

Kdaj: 11. marec 2023, 9.00-17.30
Kje: Domus Medica, Dunajska c. 162, Ljubljana
Kotizacija: 60 EUR
Kreditne točke: 7

V posameznem predavanju predavatelja – zdravnik in zobozdravnik – poskušata osvetliti bolezen vsak s svojega področja in zornega kota ter prikazati povezave in medsebojne vplive bolezni tako na ustno kot na sistemsko zdravje. Le hitra in zanesljiva informacija lahko izboljša kakovost in varnost protokolov zdravljenja ter s končnim ciljem tudi zadovoljstvo pacienta.

Več informacij in prijava >>>
 
 
 

»Ko ni šlo drugače, sem na telefon naložil ukrajinsko tipkovnico«

 
 
Reportaža o delu z begunci v Zdravstvenem domu Logatec >>>
 
 

Iz medijev

 
Več o težavah evropskih zdravstvenih sistemov v tokratni oddaji Globus >>>>

Oddaja Globus: V številnih evropskih državah obupno primanjkuje zdravnikov

Povsod po Evropi po epidemiji covida-19 zdravstveni sistemi klecajo pod bremenom pomanjkanja zdravnikov in zdravstvenega osebja. Zdravnikov, predvsem družinskih, je premalo predvsem na podeželju. »Dejansko bi lahko 87 odstotkov Francije označili za medicinsko puščavo,« je pred kratkim dejala predstavnica francoskega ministrstva za zdravje Agnes Firmin Le Bodo. Kar sedem milijonov Francozov je brez osebnega zdravnika.

 
 
 

Kako do bolj pravičnih plač v javnem sektorju?

Pogajanja o reformi plačnega sistema v javnem sektorju so dobila zeleno luč. Odprtih vprašanj je veliko. Katere pravice se bodo spremenile, kako bodo urejene plače, koliko bo vse to stalo? O izhodiščih za pogajanja, argumentih vpletenih strani in učinkih različnih rešitev voditeljica Katja Arhar in predstavniki pogajalcev in preučevalcev.

Gostje: Sanja Ajanović Hovnik, ministrica za javno upravo; Jakob Počivavšek, vodja Pogajalske skupine sindikatov javnega sektorja; Branimir Štrukelj, predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja; dr. Polona Domadenik Muren, redna profesorica na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani.

 
 
Vabljeni k poslušanju oddaje>>>
 
 

Navodila za delo z eNaročanjem za izvajalce zdravstvene dejavnosti
 

Ministrstvo za zdravje (MZ), Urad Republike Slovenije za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu (UNKIZ) in Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) so za namen večje kakovosti in pravilnosti podatkov v sistemu eNaročanje pripravili dva dokumenta, in sicer:

  • Navodilo za delo z eNaročanjem za izvajalce zdravstvene dejavnosti >>> 
  • Seznam za preverjanje ustrezne povezanosti lokalnega IT-sistema z eNaročanjem >>>

Navodilo za delo z eNaročanjem za izvajalce zdravstvene dejavnosti je namenjeno članom svetov zavodov, vodstvu, pooblaščenim osebam za čakalne sezname in informacijski podpori v javnih zdravstvenih zavodih, saj na kratko povzema ključna navodila za pravilnost postopkov, povezanih z eNaročanjem.

Seznam za preverjanje ustrezne povezanosti lokalnega IT-sistema z eNaročanjem na sistematičen način omogoča preverbo pravilnosti postopkov, povezanih z eNaročanjem (predvsem poročanje v centralni sistem).

Naprošamo vse javne zdravstvene zavode, da z izpolnjenim seznamom v primeru odstopanj v katerikoli točki, vključno z odzivom glede odstopanj, kjer navedete tudi predvidene roke za ureditev, seznanite Ministrstvo za zdravje. Odziv pošljite na gp.mz@gov.si.

Dokument Ministrstva za zdravje >>>
 
 
 

Zloraba identitete zdravnika Davida Zupančiča v reklami za preparate za hujšanje

 

Zdravniška zbornica Slovenije je v petek potrošnike opozorila, da se na spletu pojavljajo lažna oglasna sporočila, v katerih se pojavlja mladi zdravnik David Zupančič. V reklamnem sporočilu je brez vednosti zdravnika prikazana njegova slika, naziv in izmišljen citat o hujšanju.

Primer je bil predan Tržnemu inšpektoratu RS in Zdravstvenemu inšpektoratu RS.

 
Več >>>
 
 

45. Iatrosski - posvetovanje športne medicine in smučarsko tekmovanje

V petek, 17. 2. 2023, bo potekal 45. Iatrosski - posvetovanje športne medicine ter smučarsko tekmovanje zdravnikov in zobozdravnikov. Vabljeni, da se nam pridružite. Program je dostopen na spletni strani športnega društva Medicus in na povezavi >>>.

Vprašanja nam lahko pošljete po e-pošti medicus.iatrosski@gmail.com, prijave pa zbiramo na tej povezavi >>>

 
 
 

(ZA TUJE ZDRAVNIKE) Intenzivni tečaj 
slovenskega jezika

Na Zdravniški zbornici Slovenije organiziramo 210-urne intenzivne tečaje slovenskega jezika. Gre za polletni tečaj, ki bo potekal 3-krat tedensko po 3 šolske ure. 
Tečaj je namenjen neslovensko govorečim na področju zdravstva, ki za uspešno jezikovno integracijo potrebujejo organizirano in sistematično učenje slovenščine. Delo v okviru tečaja je prilagojeno ravni njihovega znanja slovenščine, vsebine pa dejanskim sporazumevalnim potrebam.  Več informacij >>>
 

 
 

MEDICINA, PRAVO IN DRUŽBA 
32. posvetovanje

 
 


KDAJ: Maribor, 23. in 24. marec 2023, 
Univerza v Mariboru, Slomškov trg 15

PRENESITE PROGRAM >>>

 
 
 
 

Pogosta vprašanja o SI-PASS

(VARNO IN ENOSTAVNO)
Prijava članov v spletni portal preko SI-PASS

SI-PASS zagotavlja visoko stopnjo varnosti in zaupanja ter omogoča enostavno uporabo in upravljanje različnih sredstev za prijavo.
Preko te prijave se lahko prijavijo vsi člani, ki imajo ustvarjen uporabniški račun SI-PASS.
Če ga nimate, pa bi ga želeli imeti, so navodila za vzpostavitev uporabniškega računa dostopna tukaj>>.
Za storitev SI-PASS boste potrebovali spletno kvalificirano digitalno potrdilo za fizične osebe. Zahtevek za pridobitev morate oddati na upravni enoti.

 
 
 
 

Pridružite se nam na posebej za zdravnike in zobozdravnike oblikovanem izobraževanju, ki daje dodatna znanja za učinkovito in uspešno vodenje. Začenja se 24. in 25. 3. 2023.

·         8 modulov – 8 ključnih vsebinskih sklopov
·         Majhna skupina – do 20 udeležencev
·         1 × na mesec po 2 dni – petek in sobota od 8.30 do 15.30, delno na daljavo, delno v prostorih Zdravniške zbornice Slovenije
·         104 kreditne točke in certifikat o pridobljenih vodstvenih kompetencah

Več informacij: 040 851 521, info@zdravstvenimanagement.si

Program >>>>
Prijavnica >>>>
 
 

Izobraževanje Uredba o kliničnih preizkušanjih – 22. februarja 2023 od 13. do 15. ure

JAZMP vljudno vabi vse zainteresirane deležnike na predstavitveni dogodek na temo Uredba o kliničnih preizkušanjih, ki bo v sredo, 22. februarja 2023, od 13. do 15. ure. Dogodek bo hibriden in bo potekal v Modri dvorani Zdravniške zbornice Slovenije, Dunajska cesta 162, Ljubljana, ter preko povezave Zoom. 
Več o programu in prijava >>>>
 

 
 

(NOVO) Digitalizacija v zdravstvu – dvodnevna delavnica 

19. in 20. maj 2023, na Zdravniški zbornici Slovenije

Zdravstvo temelji na podatkih. Na delavnici bomo pogledali različne pristope pri upravljanju podatkov od njihovega nastanka, pri izmenjavi in uporabi podatkov, tako v procesu zdravljenja kot tudi kasneje.

Predstavljene bodo tako trenutne IT-rešitve v zdravstvu kot tudi nove moderne rešitve in pristopi k digitalizaciji različnih nivojev zdravstva. Pokazali bomo, kako se preproste, samostojne »diskretne« IT-aplikacije prepletajo v vse bolj zapletene zdravstvene sisteme.

Predstavitveni video >>>
 
 
Več o vsebinah predavanj in prijava >>>

Vljudno vabljeni

Zavod za razvoj zdravstvenega managementa v sodelovanju z zbornico

 
 
 

Na voljo zbornični prostori v Mariboru!

 
Lokacija prostorov >>>
 
 

Za izobraževalne dogodke, srečanja in sestanke so na voljo zbornični prostori v Mariboru!
Prostori se nahajajo na Partizanski 19, opremljeni so s tehnično opremo za projekcije in brezžičnim internetom. V sobi pod oboki je v kino postavitvi možno sprejeti do 40 oseb. Če želite ponudbo za najem, nam pišite na mic@zzs-mcs.si, z veseljem se bomo odzvali. 

 
 
 
 
 

Če imate vprašanje s področja specializacij, registra, pripravništva, pridobivanja kreditnih točk, licence, medijev ali druga vprašanja, nam lahko pišete tudi preko kontaktnega obrazca. 
Vaše vprašanje bo avtomatično prispelo v tisti oddelek, ki pokriva to področje.

Kontaktni obrazec vam je na voljo tukaj >>>
 
 
 

Športno društvo Medicus vabi v svoje vrste nove člane

 
 

Slovensko zdravniško športno društvo Medicus vabi zdravnike in zobozdravnike, da se jim pridružite.
 

Več >>>
 
 
 

(LIKOVNA UMETNOST) Od železa do barve

Vabimo vas na otvoritev likovne razsatave - ki bo v četrtek, 16. 2. 2023, ob 19. uri, v galeriji Zdravniške zbornice Slovenije!

 
 
 
 


Koledar izobraževanj

Zbornična izobraževanja za zdravnike in zobozdravnike

Februar 2023

23. 2. 2023 – Klinični izzivi v antikoagulicijskem zdravljenju  Več>>>

Marec 2023

1. 3. 2023 - Delavnica za specializante: Komunikacija   Več>>>

6. 3. 2023 - Intenzivni tečaj slovenskega jezika   Več>>>

11. 3. 2023 – Sistemske bolezni in ustno zdravje   Več >>>

Druga izobraževanja 

Marec 2023

10. 3. 2023 - 24. zasedanje slovenskega FORUMA O PREVENTIVI BOLEZNI SRCA IN ŽILJA   Več>>>

 
 

Sledite dogajanju

 
Twitter >>>
 
 
Facebook >>>
 
FB Ustno zdravje >>>
 
YouTube >>>
 
Skupaj zmoremo! >
 

Pomembno obvestilo: Avtomatičen odgovor na to sporočilo, ki je bilo poslano preko sistema obveščanja, ni mogoč. Vaše sporočilo bomo lahko prebrali le, če bo poslano na e-naslov: gp.zzs@zzs-mcs.si Hvala za razumevanje!

To sporočilo ste prejeli, ker ste član/članica Zdravniške zbornice ali ste se naročili na prejemanje Biltena Zdravniške zbornice Slovenije. 

Če ne želite več prejemati Biltena, se lahko odjavite (s klikom na odjavo). 

Če ste član zbornice, odjava od Biltena pomeni, da ne boste prejemali tudi drugih obvestil, med katera poleg biltena zbornice sodijo za zobozdravnike še zobozdravniški bilten, za vse člane pa obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice.

Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. Če se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.

Posodobi nastavitve  |  Odjavi se