Ni slik? Spletna verzija

 
 
 
 

640. Bilten

17. - 23. december 2021 

 
 
 

VIRUS NIKOLI NE IZUMRE, ČLOVEČNOST ZLAHKA  

Zdravništvo je bilo v zgodovini velikokrat soočeno z izjemnimi izzivi, vendar se je bilo kljub navidezni brezizhodnosti položaja vedno sposobno organizirati in premagati tudi najhujše zlo v dobrobit celotne družbe. V našem prostoru smo lahko ponosni na dediščino, ki jo nosimo s seboj, saj smo z izjemnimi podvigi, kakor je bila npr. bolnišnica Franja, ki je kljub nemogočim razmeram oskrbela vse pomoči potrebne, pokazali sebi in svetu, da skupaj zmoremo več in bolje. Ta notranja moč in človečnost naših ljudi se danes kaže z vsakodnevno nesebično pomočjo zdravstvenega osebja, ki zaradi epidemije v zadnjih letih presega vse nam do zdaj znane obremenitve, ki nikakor ne popuščajo. Tu gre zahvala predvsem vsem najbolj izpostavljenim kadrom, a zahvala gre zagotovo vsakemu od nas.

Položaj je namreč težak in vsak od nas prispeva po najboljših močeh, vendar izčrpanost in navidezna brezizhodnost v nas postopno vnašata frustracijo in lahko celo najedata temelje naših najbolj svetih prepričanj. Tudi mi smo samo ljudje in odraz družbe, ki v sebi čuti vedno globljo razklanost. Vendar ne pozabimo, da smo prav zdravnice in zdravniki tisti del družbe, ki je s svojo modrostjo in razumevanjem v zgodovini vedno znova znal zakrpati razdvojeno družbo in s tem preprečiti njen propad. Ta moč izvira iz spoznanja, da naloga zdravnika ni soditi ali obsojati, temveč razumeti in pomagati, do konca.

Razumevanje pa zahteva, da sogovorniku najprej damo besedo in mu prisluhnemo. In če želimo razumeti in pomagati družbi, moramo najprej prisluhniti sebi, zato je ključno, da odkrito izrazimo svoje poglede, skrbi in želje, brez obsojanja. Naša moč namreč ne leži v enoumju misli, temveč v pluralnem pogledu, ki ga kot razmišljujoča in čuteča bitja premoremo. Naša različnost nas ne sme omejevati, ravno obratno, dovolimo, da nas različnost mnenj bogati. Naša moč razumevanja in medsebojnega spoštovanja pa naj bo tista, ki naj nas privede do ključnih rešitev za celotno družbo in zakrpa njene rane.

Seveda nihče med nami nima steklene krogle, da bi napovedal prihodnost in ponudil čudežno rešitev. Čas je tisti, ki bo pokazal, ali smo bili v svojem poslanstvu uspešni ali ne. Do takrat pa smo dolžni z razumevanjem in človečnostjo iskati pot naše skupne prihodnosti, za nas, za zdravstvo in predvsem za vse naše ljudi.

Virus ne bo nikoli izumrl, ne dovolimo, da izumre človečnost v nas samih.

Dr. Marko Jug, predsednik Skupščine ZZS

 
 
 
 

Strokovno mnenje o »Pozivu k takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s covid-19 cepivi v Sloveniji«

Odbor za pravno-etična vprašanja je na svoji 9. seji, dne 25. 11. 2021, obravnaval javno objavo Iniciative slovenskih zdravnikov z naslovom »Poziv k takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s covid-19 cepivi v Sloveniji« in imenoval ekspertno skupino, da pripravi strokovno mnenje o Pozivu.

Ekspertna skupina v sestavi prof. dr. Alojz Ihan, dr. med., prof. dr. Tadej Avčin, dr. med., in prof. dr. Janez Tomažič, dr. med., je ugotovila:

  • da so avtorji v pozivu podajali strokovno nepravilne, zavajajoče in nepoštene ocene.

    Ekspertna skupina je svoje ugotovitve tudi strokovno utemeljila.

Celotna novica in strokovno mnenje o pozivu sta dostopna tukaj >>>
 
 
 

Upoštevanje navodil za cepljenje proti covidu-19

Odbor za strokovno-medicinska vprašanja v zadnjem obdobju prejema v strokovno presojo veliko vlog, ki se nanašajo na cepljenje proti covidu-19 in izdajo potrdil o prebolevnosti, zato prosimo vse kolegice in kolege za dosledno upoštevanje navodil Strokovne svetovalne skupine ministra za zdravje za zajezitev in obvladovanje epidemije COVID-19.

 
 
 

Priporočila Infekcijske klinike UKC Ljubljana za zdravljenje covida-19

Ponovno objavljamo priporočila Infekcijske klinike UKC Ljubljana za zdravljenje covida-19:

  • Kombinacija monoklonskih protiteles kasirivimaba in imdevimaba in covid – 19 >>>>
  • Uporaba monoklonskih protiteles (kasirivimab in imdevimab, REGEN-COV® >>>>
  • Protokol uporabe molnupiravirja (lagevrio®) >>>>
 
 
 

Srečanje vodstva Zdravniške zbornice Slovenije in predstavnikov Mladih zdravnikov Slovenije

 

Predstavniki Mladih zdravnikov Slovenije (MZS) so se prejšnji teden sestali s predsednico zbornice prof. dr. Bojano Beović, dr. med., in njeno ekipo. Na delovnem sestanku so si izmenjali poročila o aktualnem dogajanju na področju zdravstvene politike, ki zadeva vse mlade zdravnike. Predstavniki MZS so predstavili izredno akcijo v zvezi s plačnimi nesorazmerji

zdravnikov, ki se je odvijala v zadnjih tednih. S trudom, predanostjo in prostovoljnim angažmajem številnih mladih zdravnikov po Sloveniji so dosegli pozornost javnosti in odločevalcev glede predlaganih sprememb trenutnega plačnega sistema. Zdravniška zbornica je izrekla podporo delovanju Mladih zdravnikov Slovenije. Predsednica je predstavila prenos strokovnih izpitov nazaj na zbornico, prav tako pa tudi nekatere druge spremembe, sprejete na izvršilnem odboru ZZS v zadnjem obdobju. Sestanek je potekal v pozitivnem vzdušju in z dogovorom o nadaljnjem konstruktivnem sodelovanju.

 
 
 

Zakaj potrebujemo Marshallov načrt za oživljanje zdravstva

 

Mladi zdravniki so pripravili serijo videoposnetkov »Klic na pomoč«. Prvi v seriji je video, v katerem specialist urgentne medicine dr. Gregor Prosen razloži, zakaj potrebujemo Marshallov načrt za oživljanje zdravstva. Dober zdravstveni sistem je v interesu vseh prebivalcev Slovenije.

Ne smemo dopustiti, da se ga uniči, sporočajo Mladi zdravniki.

 
 
 

Razgradnja srbskega zdravstvenega sistema

 
 

V drugem izmed videoposnetkov »Klic na pomoč« pediater Miloš Simov opisuje razgradnjo srbskega zdravstvenega sistema. Miloš Simov je eden od 10.000 zdravnikov, ki so v zadnjih 20 letih zapustili rodno Srbijo. Opisuje razgradnjo oz. metamorfozo srbskega zdravstvenega sistema in se boji, da smo morda podobnemu nekontroliranemu, kaotičnemu procesu priča tudi sedaj v Sloveniji.

 
 
 

Za ohranitev slovenskega zdravstva


V tretjem videoposnetku v seriji »Klic na pomoč« je družinska zdravnica Nina Pokorn spregovorila o odnosu Ministrstva za zdravje do družinskih zdravnikov ter opozorila na vzporeden zdravstveni sistem, ki so ga razvile zasebne zavarovalnice med epidemijo.

Videi so nastali na podlagi nastopov zdravnikov in mladih zdravnikov na srečanju Mladih zdravnikov z mediji, ki je potekalo 13. decembra 2021.

 
 
 
 

Aleksander Merlo, ginekolog in porodničar: V 40 letih je opravil preko 15 tisoč porodov


Tokrat vam v seriji Obrazi zdravništva, s katero zbornica obeležuje 30 let ponovne vzpostavitve ZZS v samostojni Sloveniji – predstavljamo ginekologa in porodničarja Aleksandra Merla, ki je v 40 letih opravil preko 15 tisoč porodov. Vse dobre zgodbe so balzam, ki mu napolni baterije, da je še vedno poln energije.

“Če greste na stara pokopališča, ki jih še niso prekopali, boste videli, koliko je bilo nekoč majhnih grobov novorojenčkov. Če poslušate starejše ljudi, vam bodo povedali, koliko je bilo nekoč mačeh, ker so mame umirale pri porodih na domu. Danes imamo zavidljive rezultate, ki so na vrhu uspešnosti na svetu, ne samo v Evropi,” opozarja Aleksander Merlo. Mamicam so se z leti skušali približati na prijazne načine. Orali so ledino s porodi v vodi, v času pred epidemijo so jim omogočili, da so novorojenčke ponoči za nekaj ur oddale osebju in so se lahko naspale. To so malenkosti, ki so pripomogle k prepoznavnosti porodnišnice Postojna, zato težko razume želje in odločitve žensk, da bi ponovno rojevale na domu.

Poseben del njegove karierne zgodbe je vključitev v javno življenje, saj je dva mandata deloval kot poslanec v Državnem zboru. "Želel bi si, da bi se več zdravnikov vključevalo v te zgodbe," meni priznani ginekolog in porodničar. In opozarja, da če se bo pri urejanju plačil pozabilo na zdravnike, bo to imelo dolgoročne posledice.

Vabljeni k ogledu posnetka in branju celotne predstavitve tukaj >>>

 
 
 

Strokovno srečanje: Komunikacija zdravnikov v času covida-19

Vabimo vas na strokovno srečanje, na katerem vam bo prof. dr. Dejan Verčič pomagal razumeti, kaj se danes dogaja v medijskem svetu in kako naj se zdravniki vedete, da boste po eni strani dosegli želene učinke javnega nastopanja ter istočasno zavarovali svojo integriteto in duševno zdravje. Srečanje bo po Zoomu v torek, 4. januarja, ob 19. uri.

Program:

  • 19.00–19.45 Komunikacija zdravnika v času covida-19, prof. dr. Dejan Verčič
  • 19.45–20.30 Razprava
Prijava >>>

Zdravniška zbornica bo kot organizator dogodka v imenu udeležencev oddala individualno vlogo za pridobitev kreditnih točk.

Po prijavi na srečanje boste na dan dogodka prejeli povezavo do srečanja.

Vljudno vabljeni!

 
 
 
 

Cepljenje s tretjim odmerkom – podatki o neželenih učinkih

Do 21. novembra 2021 je bilo opravljenih 242.219 cepljenj s tretjim odmerkom, prejeli so 150 prijav neželenih učinkov (Comirnaty: 144, Spikevax: 6). Najpogostejši, ki so se pojavili po cepljenju s tretjim odmerkom, so: povišana telesna temperatura, bolečina na mestu vboda, bolečine v mišicah, sklepih, utrujenost, glavobol, limfadenitis oziroma limfadenopatija, oteklina na mestu vboda, rdečina na mestu vboda, navzea, mrzlica. Poleg tega so do omenjenega datuma prejeli sedem prijav neželenih dogodkov, ki so jih klasificirali kot resne.

Celotna novica je dostopna tukaj >>>

 
 
 

Podrobnejša navodila za predložitev zahtevkov za financiranje dodatka in stroškov dela zaposlenih zaradi začasne razporeditve zaradi nujnih delovnih potreb

Od Ministrstva za zdravje smo prejeli podrobnejša navodila za predložitev zahtevkov na podlagi 55. člena Zakona o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 za financiranje dodatka in stroškov dela zaposlenih zaradi začasne razporeditve zaradi nujnih delovnih potreb za obdobje od 1. 11. 2021 do 31. 12. 2021.

  • Dopis je dostopen tukaj >>> 
  • Priloga k e-računu izvajalca za financiranje stroškov in dodatka zaradi začasne razporeditve zaradi nujnih delovnih potreb za obdobje november in december >>> 
 
 

Zavod za razvoj zdravstvenega managementa vabi na že 5. izvedbo izobraževanja Vodstvene kompetence za zdravnike in zobozdravnike. Izobraževanje, ki daje dodatna znanja za učinkovito in uspešno vodenje, je oblikovano posebej za zdravnike in zobozdravnike. Izobraževanje je sestavljeno iz osmih modulov in se začne v aprilu 2022.

Termini modulov:

  • 1.       modul: Pravni vidiki managementa (spletni seminar) – 8. in 9. 4. 2022
  • 2.       modul: Ekonomika zdravstva – 13. in 14. 5. 2022
  • 3.       modul: Osnove managementa – 17. in 18. 6. 2022
  • 4.       modul: Management poslovnih procesov; voditeljstvo – 16. in 17. 9. 2022   
  • 5.       modul: Management kakovosti in varnosti v zdravstvu – 14. in 15. 10. 2022
  • 6.       modul: Čustvena inteligenca in vodenje – 11. in 12. 11. 2022
  • 7.       modul: Komuniciranje in pogajanja – 8. in 9. 12. 2022
  • 8.       modul: Predstavitev projektnih nalog – 13. in 14. 1. 2023

Več informacij o izobraževanju dobite tukaj >>> 

 
Prijavnica >>>

Vljudno vabljeni!

 
 
Program >>>
 
 

Nova aplikacija "Iskalnik osebnih zdravnikov"
- prosimo preverite svoje podatke

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) redno objavlja seznam zdravnikov, ki so lahko izbrani zdravniki (družinski zdravnik, zobozdravnik, ginekolog, pediater).  Pri Znanstvenem društvu Sledilnik so se odločili, da te podatke predstavijo v uporabniku prijaznejši obliki: preko imenika in iskalnika, kjer lahko uporabniki hitro vidijo dostopnost zdravnikov v njihovi bližini.

Iskalnik osebnih zdravnikov je že na voljo na svojem končnem naslovu: zdravniki.sledilnik.org

Aplikacija izhaja iz javno dostopnih podatkov ZZZS, vendar je možno, da ti podatki niso povsem točni, zato pri Sledilniku prosijo, da podatke pogledate in po možnosti popravite. Le tako bo iskalnik dosegel svoj namen - pomagal ljudem najti osebnega zdravnika, zdravnikom pa omogočil enakomerneje razporejeno delo.

Aplikacija vključuje funkcijo za sporočanje napak. Podrobnejša navodila za sporočanje napak so tukaj >>>

Lepo prosimo, da najkasneje do petka, 24.12.2021, sporočite morebitne napake na podatkih o svoji ambulanti. 

Vse komentarje, napake in pripombe glede same spletne strani lahko pošljete tudi na podpora-zdravniki@sledilnik.org

Lepo pozdravljeni,

Zdravniška zbornica Slovenije

 
 
 

Kontaktni telefonski številki za pomoč v stiski zaradi preobremenjenosti v času covida

Obveščamo vas, da sta na voljo dve kontaktni telefonski številki, na kateri lahko pokličete, če potrebujete pomoč in ste v stiski zaradi delovne preobremenjenosti v času covida. Na voljo sta vam 24-urna dežurna služba ter specialist za bolj poglobljen pogovor in pomoč, ki je na voljo v delovnem času.   

  • 24-urna dežurna služba: 041 564 293
  • Bolj poglobljen pogovor s specialistom v delovnem času: 031 314 639
 
 
 

Tehnike in strategije umirjanja in sproščanja –
»Vdihni mir, izdihni strah«

 

V Biltenu vsak teden z vami delimo po tri epizode iz serije Samoumiritev, ki jo je pripravil Prvi program Radia Slovenija v sodelovanju s prof. dr. Borutom Škodlarjem.  

 

  • 16. epizoda: Kako se lahko umirimo bolečini navkljub.
  • 17. epizoda: O sprejemanju in o tem, kaj vse človek sprejme kot del svojega življenja – lepega, prijetnega in močno neprijetnega.
  • 18. epizoda: Prof. dr. Škodlar ponovi pet vaj: vajo vitalnosti z dihanjem; vajo razvijanja in krepitve koncentracije; vajo umirjanja z besedami; vajo umirjanja bolečini navkljub; vajo sprejemanja.

 

 
 
 

Razbremenilni pogovori
– v času COVID-19 potekajo tudi v okviru zbornice 

Za rezervacijo termina za pogovor po telefonu, ki je lahko povsem anonimen, se naročite na telefonski številki: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zzs-mcs.si, lahko tudi preko svojega anonimnega elektronskega naslova. Vsa ostala navodila boste prejeli ob tem prvem stiku.

Več >>>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Koledar izobraževanj

Zbornična izobraževanja za zdravnike in zobozdravnike

December 2021

16. 12. 2021 –  Kako nas učinkovito spoprijemanje s stresom obvaruje pred izgorelostjo, če mu dodamo kanček empatije   Več >>>

19. 12. 2021 –  Pravni vidiki pravice do (ne)cepljenja   Več >>>

Januar 2022

4. 1. 2022  – Komunikacija zdravnikov v času Covid-19 Več >>>

 
 

Sledite dogajanju

 
Facebook >>>
Ustno zdravje >>>
 
 
YouTube >>>
 
Skupaj zmoremo! >
 
 
 

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si

Uradne ure
ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00 

 

 
 
Pomembno obvestilo: Avtomatičen odgovor na ta mail, ki je bil poslan preko sistema obveščanja, ni mogoč. Vaše sporočilo bomo lahko prebrali le, če bo poslano na e-naslov: gp.zzs@zzs-mcs.si Hvala za razumevanje!
To sporočilo ste prejeli, ker ste se član/članica Zdravniške zbornice ali ste se naročili na prejemanje Biltena Zdravniške zbornice Slovenije. 

Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo). 

Če ste član zbornice odjava od biltena pomeni, da ne boste prejemali tudi drugih obvestil med katera poleg biltena zbornice sodijo za zobozdravnike še zobozdravniški bilten, za vse člane pa obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice.

Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.
Posodobi nastavitve  |  Odjavi se