Ni slik? Spletna verzija

 
 
 
 

633. Bilten

29 - 4. oktober 2021 

 
 
 

Nočna mora asocialne pošasti, navadne mazačke, preklete doktorske p***, dvoživke

V beli uniformi se vzpenjam po strmem klancu. Cesta je ozka, posuta z grobim, ostrim kamenjem. Nekaj korakov pred menoj hodi reševalec. Nosiva težke torbe z medicinsko opremo, ne veva, kako daleč je do ponesrečenca. Za nama pripelje avto, umaknem se na rob poti. Ozrem se nazaj, čez ramo. S kotičkom očesa uzrem moškega, ki je izstopil na sovozniški strani. Teče za menoj. V naslednjem trenutku vame z vso močjo zaluča velik kamen. Prileti mi v hrbet, pobije me na tla. »Na tleh je!« zmagoslavno zavpije moški vozniku in ta usmeri avto proti meni. Pogledam proti reševalcu, najina pogleda se srečata, v mislih kričim: »Pomagaj mi!«

V naslednjem trenutku se zbudim. Vse je v redu. Samo sanje so bile. Srce mi razbija, a ob meni spita mož in v posteljici zraven najin najmlajši otrok. Ne gledam na uro, sredi noči mora biti. Začnem razmišljati, od kod takšne sanje, saj me nočne more le redko preganjajo.

Bela uniforma. Da, zdravnica sem. S srcem in dušo, delam po svojih najboljših močeh že skoraj desetletje. Klanec je bil strm med študijem, po začetku specializacije je zaradi delovnih razmer, s številnimi obveznimi dežurstvi na čelu, postajal vse bolj neprijazen...

Česar res ne želim, je, da bi jim uspelo skregati med seboj različne člane zdravstvenega tima. Reševalec bi mi pomagal, če se ne bi zbudila, o tem sem prepričana. Mi moramo držati skupaj, samo tako lahko dobro delamo. Delamo v okviru možnosti sistema; tudi nam se zdi nedopustno, ko naš pacient predolgo čaka na potrebno operacijo. A ne čaka zato, ker v bolnišnici lenari zlobna krastača, da lahko popoldne operira za denar; to je mit, ki ga ni še nihče dokazal, vsaj na sistemski ravni ne. Čaka zato, ker ZZZS plača samo določeno število teh posegov letno, čeprav so potrebe večje. Čaka zato, ker imamo kadrovske, prostorske in organizacijske omejitve, ki jih vodstva javnih zavodov ne zmorejo odpraviti.

Kaj bodo zmagoslavni rablji zavpili, potem ko bomo nemočni obležali na tleh? »Izumrla poslednja slovenska krastača, pripeljimo tuje!?«

Povem vam, ne bo jih k nam. 

Zdravnica (ki je želela ostati anonimna) 

Celoten zapis je objavljen na spletni strani tukaj >>>
 
 
 
 

Manj žalitev, več rešitev

Zdravniška zbornica Slovenije se je z javnim zapisom odzvala na skrajno žaljivo naslovnico in zapis v Mladini – Zdravniki dvoživke. V zapisu smo opozorili, da klevetanje učinkovito povečuje napetost, povzroča nastajanje zaprtih skupin ter ovira komunikacijo. Čeprav je kritika dobrodošla, mora temeljiti na resničnih izhodiščih in dejstvih.

Poudarili smo, da zato kot zdravniki odločno nasprotujemo objavam, ki umeščajo zdravnike med neupravičene zaslužkarje in jih upodabljajo kot dvoživke, saj to odvrača pozornost od resničnih izzivov – spremembe togega sistema, v katerem so namesto bolnika v središču drugi interesi.

Celoten odziv je objavljen tukaj >>>.

 
 
 

Javni poziv za imenovanje koordinatorja specializacije – otroška kirurgija

Zdravniška zbornica Slovenije je 29. 10. 2021 objavila Javni poziv za imenovanje koordinatorja specializacije za specialistično področje: otroška kirurgija.

Pisne vloge z dokazili o izpolnjevanju pogojev pošljite priporočeno ali osebno vložite na naslov Zdravniška zbornica Slovenije, Dunajska cesta 162, 1000 Ljubljana, s pripisom: »JAVNI POZIV ZA IMENOVANJE KOORDINATORJA«, do vključno 29. 11. 2021 (rok za oddajo vlog).

Več o pogojih za prijavo >>>
 
 
 

Zdravljenje covida-19 s kombinacijo monoklonskih protiteles in druga zdravila 

Včeraj je potekalo strokovno srečanje na temo zdravljenja covida-19 s kombinacijo monoklonskih protiteles in tudi drugimi zdravili, ki ga je organizirala Zdravniška zbornica Slovenije. Udeležilo se ga je več kot 550 zdravnikov in zdravnic. 

Na strokovnem srečanju so sodelovale: predsednica zbornice prof. dr. Bojana Beović, ki je spregovorila o aktualnih 

razmerah glede covida-19 in precepljenosti, doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc, ki je spregovorila o zdravljenju covida-19 s kombinacijo monoklonskih protiteles, asist. dr. Kristina Nadrah, ki je spregovorila o drugih zdravilih za zdravljenje covida-19, prim. doc. dr. Nena Kopčavar Guček, ki je spregovorila o naročanju na zdravljenje z monoklonskimi protitelesi (regeneron).

Posnetek je že na voljo in si ga lahko ogledate tukaj >>>

 
 
 

Priporočila glede uporabe monoklonskih protiteles za zdravljenje covida-19

Ponovno objavljamo povezave do prenovljenih priporočilih glede uporabe monoklonskih protiteles za zdravljenje covida-19.

Kombinacija monoklonskih protiteles kasirivimaba in imdevimaba in covida-19 >>>

Uporaba monoklonskih protiteles (kasirivimab in imdevimab, REGEN-COV®) >>>

 
 
 

Posvetovalna skupina o tretjem odmerku za cepljenje proti covidu-19

 

Na včerajšnji novinarski konferenca o aktualnem stanju glede epidemije covida-19 je predsednica Zdravniške zbornice in vodja posvetovalne skupine za cepljenje prof. dr. Bojana Beović pojasnila, kaj je posvetovalna skupina sklenila na zadnjem sestanku:
»Tretji odmerek uporabljamo na dva načina. Dodatni odmerek uporabljamo pri bolnikih, pri katerih se pričakuje, da pri osnovnem cepljenju ni prišlo do zadostne zaščite zaradi hude imunske oslabelosti;

ta odmerek lahko bolnik dobi štiri tedne po osnovnem cepljenju. Za dodatni odmerek se uporabljajo mRNK-cepiva v polnem odmerku. Drugi način uporabe tretjega odmerka pa je poživitveni odmerek, ki ga uporabljamo zaradi postopnega upadanja zaščitnega učinka cepiva s časom. Podoben način odmerjanja cepiv pa poznamo tudi pri drugih cepivih,« je med drugim pojasnila prof. dr. Beović.

Vabljeni k ogledu posnetka konference tukaj >>>
 
 
 

Obrazi zdravništva: Andrej Strahovnik, travmatolog: »Poklic daje solze, kri, veselje in zadoščenje«  

 

Tokrat vam v seriji Obrazi zdravništva, s katero zbornica obeležuje 30 let ponovne vzpostavitve ZZS v samostojni Sloveniji – predstavljamo travmatologa Andreja Strahovnika, ki je prepričan, da če ne bi bil zdravnik, bi bil poklicni pilot. »Pri obeh početjih gre za visoko zahtevno natančno delo. Pri obojem je odvisno od predhodne priprave, kako izpade končni izdelek,« ocenjuje in dodaja, da

bi lahko iz letalstva v medicino prenesli marsikatero dobro prakso. Je tudi glavni vojaški zdravnik Slovenske vojske in čeprav je eden redkih Slovencev in zdravnikov, ki je neposredno sodeloval v vojni, to morda presenetljivo niso bili najtežji trenutki v njegovi karieri. »Najtežji trenutki so v tem času ob vsakodnevnem delu v bolnišnici, ko včasih ne najdeš izhoda, kam bi namestil bolnika in organiziral vse potrebno,« je odločen. Ne glede na težke trenutke nikoli ne podvomi v svojo karierno pot. Opaža pa stiske predvsem mlajših kolegov, ki se jim tovrstna vprašanja pojavljajo prepogosto in nikakor ne bi smela soditi v zdravniški poklic. »Ugled in položaj zdravnikov je gotovo odraz celotne družbe. Verjamem, da si bomo zdravniki s svojim delom pridobili ves ugled, ki je bil deloma omajan v teh izrednih razmerah,« je prepričan.  Celoten članek je dostopen tukaj >>>

FB: Vabljeni, da na svojih družbenih omrežjih delite tudi objavo, ki je dostopna tukaj >>>

 
 
 

Mednarodna konferenca
Javno zdravstvo v EU in Sloveniji

Vljudno vas vabimo, da se udeležite Mednarodne konference Javno zdravstvo v EU in Sloveniji, ki bo potekala v Modri dvorani v prostorih Domus Medica in preko spletne aplikacije Zoom v ponedeljek, 15. 11. 2021, od 16.00 do 19.00. 

Predstavljeni bodo zdravstveni sistemi v nekaterih evropskih državah, glavne prednosti in slabosti: 

  • Švica: prof. Andrej Banič M.D., PhD
  • Finska: dr. Kari Niemelä, kardiolog, direktor Srčnega centra
  • Nizozemska: dr. Zoran Erjavec
  • Francija: doc. dr. Andrej Vranič, dr. med. spec., nevrokirurg
  • Avstrija: mag. Sebastijan Žuraj, dr. med., FEBO
  • Slovenija: asist. mag. Gorazd Kalan, dr. med.

Konferenco organizira Zdravniška zbornica Slovenije v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje. 

Program in prijava >>>

​Za udeležbo na dogodku prejmete 3 kreditne točke.

Vabljeni!

Zdravniška zbornica Slovenije pod pokroviteljstvom slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije organizira mednarodni dogodek na visoki ravni. Dogodek ne izraža stališč slovenskega predsedovanja Svetu EU.

International conference on Public Healthcare system in the EU and Slovenia organized by Medical Chamber of Slovenia is an accopampanying event of the Slovenian Presidency of the Council of the European Union 2021. The opinion expressed at the event do not reflect the view of the Slovenia Presidency of the EU 2021.
 

 
 

Javni razpis specializacij – bliža se novembrski rok za prijavo

Obveščamo vas, da je naslednji rok za prijavo na mesta, ki so do prvega roka javnega razpisa za specializacije ostala nezasedena, do vključno 9. 11. 2021 do 23:59.

Stanje prijav je dostopno tukaj >>>
 
 
 

Ministrstvo za zdravje ponovno ignoriralo predlog zbornice

Pripravnike, sekundarije in specializante obveščamo, da je bila v petek, 29. 10. 2021, v Uradnem listu RS objavljena Odredba o začasnih ukrepih na področju izvajanja pripravništva, sekundariata in specializacije v času obvladovanja nalezljive bolezni COVID-19 (Uradni list RS, št. 139/21, 141/21 in 172/21). Odredba je po vsebini enaka kot tista, ki je veljala 2. 9. 2021 in 3. 9. 2021 do vključno 31. 10. 2021. Novost je le v trajanju veljavnosti odredbe, saj le-ta po novem velja do 31. 12. 2021.
Več informacij se nahaja tukaj >>>.

 
 
 

Mladi specialisti družinske medicine – vabljeni za mentorje za klinično prakso za študente 1. letnikov

Na Medicinski fakulteti v Ljubljani smo v študijski program uvedli obvezno klinično prakso, ki jo bodo študenti 1. do 5. letnika opravljali v obsegu 60 ur letno. Študenti prvega letnika z obvezno klinično prakso začnejo že v študijskem letu 2021/22.

Vsi, ki še ne sodelujete z Medicinsko fakulteto in bi želeli postati mentorji za klinično prakso za študente 1. letnikov, ste zelo dobrodošli. Želeli bi spodbuditi predvsem mlade specialiste družinske medicine, ki imajo željo učiti mlade, da postanejo naši mentorji za klinično prakso in klinični pouk pri predmetih naše katedre.

Več informacij>>>

Za katedro za družinsko medicino: prof. dr. Marija Petek Šter, dr. med.,
koordinatorica za klinično prakso za študente 1. letnika medicine in dentalne medicine

 
 
 

Korupcijska tveganja v medicini

Vljudno vabljeni na delavnico »Korupcijska tveganja v medicini«, ki jo organizira Center za medicinsko pravo Pravne fakultete Univerze v Mariboru v sodelovanju z Zdravniško zbornico Slovenije.

Delavnica bo potekala 30. 11. 2021 na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru, Mladinska ulica 9, 2000 Maribor.

Vsebina delavnice je namenjena zdravnikom, zobozdravnikom, pravnikom in vsem, ki jih to področje zanima. Tematika dogodka je pereča in aktualna, o njej pa bodo svoje znanje in poglede predstavili ugledni strokovnjaki s področja medicine in prava. Vabimo vas, da se nam pridružite, saj bo ob obilici novih znanj in spoznanj dovolj časa tudi za konstruktiven razgovor in razpravo o tej problematiki.

Delavnica bo potekala v živo, število mest je omejeno, zato pohitite z zgodnjo prijavo, s katero si zagotovite znižano plačilo kotizacije. Če delavnice ne bi uspelo izvesti v živo, bo potekala na spletu.

Program delavnice in prijava >>>>
 
 
 

Nastanitvene zmogljivosti za izvajanje ukrepa karantene ali izolacije

Ministrstvo za zdravje obvešča, da bodo nastanitvene zmogljivosti za izvajanje ukrepa karantene ali izolacije za osebe, ki so bile v visoko tveganem stiku z osebo, pri kateri je bila potrjena okužba z virusom SARS-CoV-2, oziroma osebe, pri katerih je potrjena okužba z virusom SARS-CoV-2 in ki so pri zadovoljevanju osnovnih in podpornih dnevnih opravil popolnoma samostojne ter je njihovo zdravstveno stanje stabilno, bivanje na naslovu njihovega stalnega ali začasnega bivališča pa bi predstavljalo visoko tveganje prenosa okužbe z virusom SARS-CoV-2 na druge ranljive skupine prebivalstva (starejše osebe, osebe s pridruženimi kroničnimi nenalezljivimi boleznimi oziroma imunokompromitirane osebe), bivanja na drugem primernem prostoru pa ni mogoče urediti, od 1. 11. 2021 zagotavljali na naslovu Hotel Bellevue, Šmarjetna gora 6, 4000 Kranj, Slovenija.

Več o postopku napotovanja in potrebni dokumentaciji najdete v dokumentu tukaj >>>.
Dopis v angleškem jeziku >>> Dopis v hrvaškem jeziku >>> Dopis v srbskem jeziku >>>
Dopis v bosanskem jeziku >>> Dopis v makedonskem jeziku >>> Dopis v albanskem jeziku >>>

 
 
 

Obvestilo JAZMP

Obveščamo vas, da so na spletni strani JAZMP objavljeni poudarki s seje odbora PRAC >>>.

 
 
 

Mednarodna kampanja ozaveščanja o pomenu poročanja o neželenih učinkih zdravil

 

Obveščamo vas, da v tem tednu, od. 1. do 7. 11., poteka mednarodna medijska kampanja za ozaveščanje o pomenu poročanja o neželenih učinkih po cepljenju »#MedSafetyWeek«, v kateri sodeluje tudi JAZMP.
Letošnja kampanja je osredinjena na cepiva. Namen kampanje je spodbuditi poročanje zdravstvenih delavcev,

osebja v programih za cepljenje kot tudi cepljenih oseb (njihovih skrbnikov, družin) o domnevnih neželenih učinkih po cepljenju proti covidu-19. 

JAZMP poudarja, da vsako poročilo šteje, zato vse spodbujajo, da poročate in ne čakate, da vaša opažanja poroča nekdo drug.

Več tukaj >>>

 
 
 
Več informacij in prijava >>>
 
 
 

Razbremenilni pogovori – v času COVID-19 v okviru zbornice 

Za rezervacijo termina za pogovor po telefonu, ki je lahko povsem anonimen, se naročite na telefonski številki: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zzs-mcs.si, lahko tudi preko svojega anonimnega elektronskega naslova. Vsa ostala navodila boste prejeli ob tem prvem stiku.

Več >>>
 
 
 

Pomembno obvestilo: 14. spominski sestanek akad. prof. Lidije Andolšek Jeras

14. spominski sestanek akad. prof. Lidije Andolšek Jeras: Covid-19 in reproduktivno zdravje, ki je bil napovedan za 26. 11. 2021 je prestavljen za nekaj mesecev, sporočajo organizatorji. O novem datumu bodo pravočasno obveščali.

 
 
 
 
 
 

Koledar izobraževanj

Zbornična izobraževanja za zdravnike in zobozdravnike

November 2021

15. 11. 2021  –  Mednarodna konferenca javno zdravstvo v EU in Sloveniji Več >>>

17. 11. 2021 –  Delavnica za specializante  Več >>>

21. 11. 2021 –  Večerno strokovno srečanje s prof. dr. Bojano Beović: Aktualno o covid-19 in cepljenju Več >>>
 

 

Sledite dogajanju

 
Facebook >>>
Ustno zdravje >>>
 
 
YouTube >>>
 
Skupaj zmoremo! >
 
 
 

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si

Uradne ure
ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00 

 

 
 
Pomembno obvestilo: Avtomatičen odgovor na ta mail, ki je bil poslan preko sistema obveščanja, ni mogoč. Vaše sporočilo bomo lahko prebrali le, če bo poslano na e-naslov: gp.zzs@zzs-mcs.si Hvala za razumevanje!
To sporočilo ste prejeli, ker ste se član/članica Zdravniške zbornice ali ste se naročili na prejemanje Biltena Zdravniške zbornice Slovenije. 

Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo). 

Če ste član zbornice odjava od biltena pomeni, da ne boste prejemali tudi drugih obvestil med katera poleg biltena zbornice sodijo za zobozdravnike še zobozdravniški bilten, za vse člane pa obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice.

Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.
Posodobi nastavitve  |  Odjavi se