Ni slik? Spletna verzija

 
 
 
 

623. Bilten

19. - 26. avgust 2021 

 
 
 

Dolgi covid (»long-covid«): nočna mora covida-19

Po okužbi s SARS-CoV-2 lahko vztrajajo številni različni simptomi in znaki, kar imenujemo dolgi covid (angl. long-covid) ali pocovidni sindrom. Tovrstne težave ima več milijonov oseb s covidom-19, od tistih, ki so preboleli zelo blago akutno bolezen, do tistih z najtežjo obliko.

Tako kot akutni covid-19, lahko tudi dolgi covid prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Med težavami so v ospredju utrujenost, dispneja (zasoplost), zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura (okrog 37,5 °C), problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol itn.

Opredelitve dolgega covida so različne, najbolj enostavna in pragmatična je definicija ameriškega Nacionalnega inštituta za zdravje (National Institute of Health, NIH), ki so jo povzeli po Centru za preprečevanje in nadzor bolezni (Centers for Disease Control and Prevention, CDC). Dolgi covid opredelijo kot posledice, ki vztrajajo še štiri tedne od začetka okužbe s SARS-CoV-2 oziroma od začetka bolezni covid-19 in jih ne moremo pripisati drugim diagnozam (boleznim).

Dolgi covid se lahko razvije pri vsakem bolniku s covidom-19, ne glede na resnost bolezni ali načine zdravljenja.

Celoten članek >>>

Prof. dr. Janez Tomažič, dr. med., 
specialist infektologije in interne medicine, predstojnik Katedre za infekcijske bolezni in epidemiologijo

 


Za splošno javnost je na spletni strani zbornice prav tako objavljen članek prof. dr. Janeza Tomažiča na isto temo, ki ga lahko delite na družbenih omrežjih ali po e-pošti vsem pacientom in drugim, ki bi morebiti imeli o tej tematiki dodatna vprašanja.
Članek >>>>
 

 
 

30 let ponovne vzpostavitve Zdravniške zbornice Slovenije, marec 2022

Obrazi zdravništva: zdravnik DEJAN FABČIČ, 
paraolimpijec, ki mu je bila medicina usojena

 
 

Prvi v seriji video predstavitev, imenovanih Obrazi zdravništva, s katerimi bo ZZS obeležila 30 let svoje ponovne vzpostavitve v samostojni Sloveniji, je Dejan Fabčič. Paralokostrelec je bil nosilec slovenske zastave na odprtju paraolimpijskih iger, ki so se začele 24. avgusta s slovesnostjo in mimohodom odprav.

 

Dejan Fabčič je zdravnik, ki je tudi na ta način lahko predstavljal Slovenijo. »Glede na to, da so to moje že tretje paraolimpijske igre, lahko povem, da sem zastavonoše vedno občudoval. Zato se mi zdi kar neverjetno, da bom zdaj tudi jaz na tem mestu. To so bili vrhunski športniki ali ljudje s posebno zgodbo,« je dejal pred odhodom v Tokio. Zdi se, da je letos v zastavonoši združeno oboje.
Celoten prispevek si lahko preberete tukaj >>>

Vabljeni, da na svojih družbenih omrežjih delite tudi objavo, ki je dostopna tukaj >>>
 

 
 

Zdravniška zbornica Slovenije v sodelovanju s Slovensko filharmonijo (SF) v okviru rednega koncertnega programa SF za 9. september 2021 pripravlja glasbeno-družabni dogodek.

Slovenska filharmonija vsem zdravnikom in zobozdravnikom, članom Zdravniške zbornice Slovenije, ki se boste odločili za obisk Koncerta Slovenske filharmonije ob odprtju sezone 9. septembra ob 19.30 v Cankarjevem domu, omogoča nakup vstopnic z 10 % popustom.  Več o koncertu >>>

Če se boste udeležili koncerta, vas prosimo, da nam to sporočite preko prijavnega obrazca, da vam bomo lahko poslali posebno kodo za popust ob nakupu vstopnic.

Prijava na koncert


Po koncertu vas ob 21. uri vabimo, da se nam pridružite na zborničnem delu večera – druženju zdravnikov in zobozdravnikov ob pogostitvi in z gostom večera. Skupaj z njim bomo šli na potovanje v iskanju odličnosti v okusih, ki sloni na 300-letni tradiciji. Tudi druženje se bo nadaljevalo v Cankarjevem domu. 

Prijava na druženje po koncertu

Želimo vam prijeten zaključek poletja in se veselimo srečanja v septembru!

Vaša Zdravniška zbornica Slovenije
 

 
 

Uporaba monoklonskih protiteles pri bolnikih s Covid-19

Od 7.7.2021 dalje je v Sloveniji na voljo novo zdravilo za bolnike, okužene s SARS CoV-2: kombinacija monoklonskih protiteles kasirivimab z imdevimabom.

Celotno obvestilo UKC Ljubljana z dodatnimi informacijami o uporabi zdravila je na voljo tukaj >>>
 

 
 

Uporaba zdravil pri bolnikih s covidom-19

V Sloveniji za zdravljenje covida-19 uporabljamo zdravila, za katera so v randomiziranih kliničnih raziskavah dokazali, da so učinkovita.

Pri bolnikih, ki so okuženi s SARS-CoV-2 in ogroženi za težji potek covida-19, zgodaj v poteku okužbe uporabljamo monoklonski protitelesi kasirivimab in imdevimab (znano tudi kot regn-cov2), da bi preprečili težji potek.

Ivermektina v Sloveniji ne uporabljamo za zdravljenje covida-19, ker ni dovolj dokazov, da je učinkovit. 

Več v pojasnilu, ki ga je pripravila Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja >>>
 

 
 

Komisija Republike Slovenije za medicinsko etiko: 
"Epidemija naj slovensko družbo poveže in ne razdvaja."

Posredujemo vam stališče Komisije Republike Slovenije za medicinsko etiko glede omejevanja epidemije covida-19, ki smo ga prejeli od Ministrstva za zdravje.

Celoten dopis si lahko preberete tukaj >>>
 

 
 

Samotestiranje za dijake in učence

Ministrstvo za zdravje je izdalo navodila družinskim zdravnikom in pediatrom (dostopna tukaj), naj ti pooblastijo NIJZ za generiranje eReceptov, zdravnika mag. Franca Vindišarja, dr. med., spec., pa za avtorizacijo eReceptov za izdajo testov za samotestiranje učencev in dijakov. Navodilo nadalje predvideva, da lečeči zdravniki priložijo tudi seznam vseh svojih pacientov, ki sodijo v določeno starostno skupino, oziroma njihovih številk KZZ in to posredujejo NIJZ-ju.

Zbornica je ministrstvo nemudoma opozorila (dopis dostopen tukaj), da dano navodilo predvideva obsežno obdelavo osebnih podatkov, kot tudi prenos pooblastila za izdajo eReceptov, brez predhodnega soglasja pacientov, za kar je potrebna ustrezna pravna podlaga, ki pa je ministrstvo v svojem dopisu ni navedlo. 

Zbornica je pridobila tudi mnenje Informacijskega pooblaščenca (dostopno tukaj) v zvezi s predlaganim ravnanjem.

V skladu z vsem navedenim zbornica zaključuje, da je s strani ministrstva predlagan način zagotavljanja testov za samotestiranje dijakov in učencev pravno in administrativno zelo zapleten in zamuden, zlasti pa tudi v več delih potencialno nezakonit. Več >>>>
 

 
 

Le promil cepljenih se je okužil s koronavirusom

 

V torkovi Intelekti so infektologinja prof. dr. Tatjana Lejko Zupanc, farmacevt prof. dr. Tomaž Bratkovič in sociolog Andraž Zorko odgovarjali na nekatere najpogostejše pomisleke, mite in izmišljotine o cepivih in cepljenju proti covidu-19. Vabljeni k poslušanju!

Posnetek oddaje lahko poslušate tukaj >>>

 
 

Dnevi eZdravja - od ponedeljka 30. avgusta do petka 3. septembra - Kako se bo zdravstvo v Sloveniji in EU digitalno preobrazilo

V prihodnjem tednu bo v okviru slovenskega predsedovanja EU dogajanje v Digitalnem središču Slovenije (BTC) pet dni zapored posvečeno digitalnim zdravstvenim vsebinam. Poudarek bo na Evropskem zdravstvenem podatkovnem prostoru (European Health Data Space).

Po posameznih dneh bodo slovenske izkušnje primerjali s portugalskimi, nemškimi, finskimi, izraelskimi in španskimi, posvetili se bodo tudi digitalni pismenosti v zdravstvu. Dogodka se bodo udeležili predstavniki več slovenskih ministrstev, predstavniki institucij v EU, slovenski in tuji strokovnjaki.

Vsi dogodki so hibridni, spremljate jih lahko v živo ali preko Zooma. Prijava je obvezna. Podrobne informacije so na voljo na healthday.si/predsedovanje.
 

 
 

Skupščina državnega zdravstva

Objavljamo povezavo do članka Krištofa Zevnika, dr. dent. med., ki je objavljen na portalu Zdravstvo.si.

Članek je dostopen tukaj >>>
 

 
 

Vabilo na delavnico o kadiodiabetologiji v družinski medicin

Vljudno vabljeni na spletno delavnico o kardiodiabetologiji v družinski medicini, ki jo je naznanil prihod nove skupine zdravil – zaviralcev SGLT-2. Izvedeli boste, kaj ta zdravila pomenijo v diabetologiji, kardiologiji in nefrologiji, kakšne so prednosti in omejitve ter kako boste z njimi delali tudi vi v družinski medicini. 
Delavnica bo potekala v sredo, 15. septembra, ob 14. uri na Zoomu. Udeležba je brez kotizacije in šteje za 2 licenčni točki. Program delavnice >>> 

Prijavite se preko licenčnika >>>>, na info@simpozija.si, na 051 687 117 ali 040 555 835, kjer dobite tudi več informacij.  Po prijavi prejmete povezavo do srečanja. 

Vljudno vabljeni! Ekipa Zavoda Simpozija

 
 
 

V prvem delu strokovnega srečanja bodo prikazani pogledi in uporaba novih tehnologij ter digitalizacija v ožjem strokovnem smislu.

V drugem delu bo predstavljena digitalizacija kartotek in drugih podatkov, ki se zbirajo in uporabljajo pri delu.

V tretjem delu bo govora o digitalnih diagnostičnih postopkih pri delu  zobozdravnikov.

Kotizacija (z DDV): 50 €
Kreditne točke: 7; aktivna udeležba (odgovori na vprašanja prinesejo dodatnih 3,5 točke)

Več informacij in prijava >>>
 
 

Delavnica za glavne mentorje specializacije iz psihiatrije

Zdravniška zbornica organizira delavnico za glavne mentorje specializacije iz psihiatrije.

Z delavnico želimo koristiti glavnim mentorjem pri razvoju eksplicitnega znanja o procesih izkustvenega učenja in pri oblikovanju spektra mentorskih intervenc, pri morebitnih ovirah v učenju stroke in splošnemu funkcioniranju specializantov. 

Kdaj: 23. september 2021,15.00-19.00.
Vljudno vabljeni!

Več informacij in prijava >>>>
 
 
 

Zdravnik.Mentor podjetjem pri HealthDay.si
»Samo zdravnik ve, kaj potrebuje zdravnik«
 

HealthDay.si, največja slovenska skupnost za inovacije v zdravstvu, v sodelovanju z Zdravniško zbornico Slovenije k sodelovanju vabi tiste zdravnike in zdravnice, ki bi želeli spoznati delo najbolj prodornih slovenskih podjetij v zdravstvu in jim pomagati pri razumevanju, kaj od njih želijo zdravniki.

HealthDay.si bo zdravnikom v uvodni delavnici predstavil delo s podjetji, nato bo vsak zdravnik.mentor opravil mentoriranje, vsak s svojim izbranim podjetjem. Cilj  je odpiranje možnosti za dolgoročno sodelovanje Zdravnika.Mentorja s podjetjem. Sodelovanje mentorjev bo plačano.

Za prijavo ali več informacij pišite na info@healthday.si. Rok za prijavo je 1. 9. 2021
 

 
 
 

Vabilo na 160. obletnico delovanja Slovenskega zdravniškega društva in 90. letnik Zdravniškega vestnika  

Slovensko zdravniško društvo vas vabi na Kongres ob 160. obletnici delovanja in 90. letniku Zdravniškega vestnika, ki bo v soboto, 11. septembra 2021, v Unionski dvorani v Ljubljani. Kotizacije za strokovni program ni.

Izlet in svečana večerja sta za člane Slovenskega zdravniškega društva in njihove spremljevalce brezplačna. Ker je število mest omejeno, bodo imeli prednost tisti, ki se bodo prej prijavili.  Več informacij in obrazec za prijavo najdete tukaj >>>

Lep pozdrav, Slovensko zdravniško društvo

 
 
Več informacij in prijava >>>
 
 
 

Vključitev v zNET za izvajalce – še dva meseca

NIJZ je zbornico zaprosil, da posredujemo obvestilo izvajalcem, da se približuje 3. november 2021, ki je skrajni rok, po katerem bo dostop do rešitev eZdravja možen le znotraj omrežja zNET. Ker roka ne bodo mogli ponovno podaljšati, prosijo vse, da takoj aktivno pristopijo k ureditvi dostopa v omrežje zNET. Več >>>> 

Objavljamo enostavnejša navodila za priklop na »Omrežje zNet«, ki so dostopna tukaj >>>. V primeru težav se obrnite na podporno službo NIJZ na brezplačno telefonsko številko 080 74 70 ali e-naslov: podpora@znet.si.

 
 
 

Razbremenilni pogovori – v času COVID-19 v okviru zbornice 

Za rezervacijo termina za pogovor po telefonu, ki je lahko povsem anonimen, se naročite na telefonski številki: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zzs-mcs.si, lahko tudi preko svojega anonimnega elektronskega naslova. Vsa ostala navodila boste prejeli ob tem prvem stiku.

Več >>>
 
 

Zaplešite v plesni šoli Katarine Venturini Plesna zvezda

 

Plesna šola Plesna zvezda za člane zbornice jeseni organizira začetni plesni tečaj za pare.

Začetni tečaj družabnega plesa v skupini sestoji iz osmih vaj enkrat tedensko po eno uro. Naučili se boste korakov pri šestih plesih: angleški valček, square rumba, foxtrott, cha cha cha, hustle in jive.

Več informacij in prijava >>>

 
 
 
 
 

Koledar izobraževanj

Zbornična izobraževanja za zdravnike in zobozdravnike


September 2021

18. 9. 2021 - Digitalizacija in digitalni diagnostični postopki v zobozdravstvu     Več >>>

21. 9. 2021 -  Strokovni posvet: Obvladovanje covida-19 v zdravstvenih ustanovah – ukrepi in dobre prakse pri cepljenju   Več >>>

23. 9. 2021 -  Delavnica za glavne mentorje specializacije iz psihiatrije     Več >>>

 

Sledite dogajanju

 
Facebook >>>
Ustno zdravje >>>
 
 
YouTube >>>
 
Skupaj zmoremo! >
 
 
 

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si

Uradne ure
ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00 

 

 
 
Pomembno obvestilo: Avtomatičen odgovor na ta mail, ki je bil poslan preko sistema obveščanja, ni mogoč. Vaše sporočilo bomo lahko prebrali le, če bo poslano na e-naslov: gp.zzs@zzs-mcs.si Hvala za razumevanje!
To sporočilo ste prejeli, ker ste se član/članica Zdravniške zbornice ali ste se naročili na prejemanje Biltena Zdravniške zbornice Slovenije. 

Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo). 

Če ste član zbornice odjava od biltena pomeni, da ne boste prejemali tudi drugih obvestil med katera poleg biltena zbornice sodijo za zobozdravnike še zobozdravniški bilten, za vse člane pa obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice.

Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.
Posodobi nastavitve  |  Odjavi se