V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.
Zdravniška zbornica Slovenije

576. Bilten

7. - 20. avgust 2020

»Ali smo se kaj naučili, naredili domačo nalogo?«

Že dalj časa razmišljam o vlogi zdravništva in zdravniške zbornice v času epidemije. Res je, da smo o svojem delu redno obveščali članstvo in smo pripravili poročilo za poslance naše skupščine, vendar ostaja dejstvo, da zdravniška zbornica ni bila povabljena k sodelovanju v nobeno svetovalno ali odločevalno skupino na državni ravni. Tako ostaja »aktivni opazovalec« dogajanja, na katero pa nima vpliva.

K pisanju o tej temi me je spodbudil kolega prim. dr. Teodor Pevec, predsednik Častnega razsodišča Slovenskega zdravniškega društva in strokovni vodja Splošne bolnišnice Ptuj, ki je v svoji kolumni v Delu opozoril na vprašanje, s katerim se ukvarja večina slovenskih zdravnikov in zobozdravnikov, torej Ali smo se kaj naučili, naredili domačo nalogo?

To vprašanje si kot predsednica zdravniške zbornice pogosto zastavljam. Na prvi del lahko odgovorim: naučili smo se zelo veliko, učenje na vseh ravneh je potekalo v pospešenem ritmu, znanje in izkušnje smo pridobivali dosti laže kot pred epidemijo. Ponovili smo osnove epidemiologije in preventive pred nalezljivimi boleznimi in osveženo znanje vpeljali v svoja delovna okolja, naučili smo se, da so mnogi podatki dosegljivi na spletu, da imamo več delujočih platform za izobraževanje. Naučili smo se hitrega povezovanja ne le z drugimi zdravstvenimi strokami, temveč tudi s strokovnjaki tehničnih, matematičnih in naravoslovnih ved. Začeli smo razumevati sporočila in pasti statistike in se čudili modelom, s katerimi so predvidevali širjenje SARS-CoV-2. Koliko so se ti modeli izkazali tudi v praktični uporabi, bomo šele analizirali. Tako kot bomo (še dolgo?) analizirali podatke o številu okuženih, obolelih in umrlih, saj smo se naučili, da tudi to ni tako preprosto, kot se je zdelo pred epidemijo. In da verjetno nikoli ne bomo izvedeli, koliko zdravstvene škode je nastalo zaradi neopravljenih zdravstvenih (ne le zdravniških) storitev v času epidemije. Naučili smo se uporabljati spletne povezave na vseh mogočih ravneh, vzpostavljati bolj strokovne in poglobljene stike s pacienti tudi na daljavo, delovati v konzilijih iz svojih delovnih sob po videopovezavah. Naučili pa smo se tudi, da je osebni stik med zdravnikom in pacientom še vedno tisti temelj, na podlagi katerega se odločamo za zdravljenje. O tem so prepričani tako pacienti in njihovi bližnji kot tudi zdravniki.

Kaj pa domača naloga? Navajeni smo, da (domače) naloge dajemo drugim: starši otrokom, učitelji učencem, voditelji podrejenim, politiki svojim privržencem in državljanom. Vsi ti pa – kot da verjamemo, da smo te naloge dolžni izpolniti brez ugovorov in da nalog v nasprotni smeri sploh ne smemo dajati. A v zdravniški zbornici gremo točno po tej poti in sprašujemo odgovorne za zdravstvo v naši državi, ali so naredili domačo nalogo:

  • pripravili pravne (zakonske) podlage za:
    - odločanje v času epidemije, predvsem glede hierarhije odločanja o pomembnih nalogah in omejitvah,
    - plačevanje dodatnih stroškov za zaščitno opremo in dodatne zaposlitve,
    - vključevanje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov v delovanje zdravstvenega sistema,
    - shemo in protokole za delovanje prostovoljcev (strokovnjakov in laikov oz. študentov),
     
  • pripravili (javno dostopen) razpored zdravstvenih ustanov glede delovanja v času naslednjega vala epidemije,
  • izdelali algoritme za določanje zaposlenih na posamezna delovišča,
  • zagotovili več sredstev za podhranjeno zdravstvo,
  • zagotovili socialnim zavodom primerne prostore in usposobljeno osebje za dobro  zdravstveno oskrbo varovancev,
  • vključili širši krog relevantnih strokovnjakov in laikov v razprave o nujno potrebnih spremembah v protokolih.

In še bi lahko naštevali naloge, za katere upravičeno pričakujemo, da so bile narejene na podlagi spomladanskih izkušenj. Mogoče so narejene, a mi ne vemo zanje …

Moder gospodar vključi vse vire, ki so na voljo. Zato poudarjamo, so vrata zbornice, zdravnikov in zobozdravnikov odprta za vse oblike sodelovanja. Dokler smo lahko le v vlogi opazovalcev, bomo opozarjali na slabosti zdravstvenega sistema in njegove organizacije ter vztrajali pri tem, da je za jesen treba biti bolje pripravljen. Sicer grozi kaos.

Dr. Zdenka Čebašek - Travnik
Predsednica

Usklajevanje terminov za sklic volilnih zborov

Trenutna faza volitev predsednika in poslancev skupščine 2020

Obveščamo vas, da so do 26. 6. 2020 vsi regijski odbori za posamezne regije določili volilne enote in razporeditev poslanskih sedežev.

Trenutno pa poteka faza usklajevanja terminov za sklic volilnih zborov zdravnikov volilnih enot posameznih regij.

Po prejemu informacij s strani predsednikov regijskih odborov o tem, kdaj in kje bodo potekali volilni zbori, bodo termini objavljeni na spletni strani zbornice, člani zbornice pa boste prejeli tudi vabila za udeležbo na zborih. Najkasnejši rok za izvedbo volilnih zborov je 9. 10. 2020. Več informacij o volitvah predsednika in poslancev skupščine lahko najdete na tej spletni povezavi: https://www.zdravniskazbornica.si/volitve2020.

Razpis specializacij – roki

Kot smo vas že obveščali, je Zdravniška zbornica Slovenije 3. avgusta 2020 objavila razpis specializacij za zdravnike in zobozdravnike.

Rok za prijavo na razpis je: 27. 8. 2020.

Stanje prijav bo objavljeno 1. 9. 2020. Prenos vloge bo mogoč do 4. 9. 2020.

Več >>>>

Ministrstvo za zdravje podalo interpretacijo 76. člena ZIUOOPE

Zbornica je danes prejela stališče Ministrstva za zdravje, katera sredstva, ki so jih koncesionarji prejeli na podlagi ukrepov po ZIUZEOP, morajo vrniti za pridobitev pravice po 76. členu ZIUOOPE

Sredstva, ki so jih koncesionarji prejeli na podlagi ukrepov po ZIUZEOP ter jih morajo po pojasnilih ministrstva za zdravje vrniti, če želijo uveljavljati pravice po 76. členu ZIUOOPE, so:

  1. povračilo nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo in zaradi odsotnosti z dela iz razloga višje sile skupaj s prispevki za vsa socialna zavarovanja, ki je opredeljeno v podpoglavju 1.1 Povračilo nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo in zaradi odsotnosti iz razloga višje sile ter oprostitev plačila prispevkov ZIUZEOP;
  2. izredna pomoč v obliki mesečnega temeljnega dohodka, ki je opredeljena v podpoglavju 1.3 ZIUZEOP;
  3. oprostitev plačila prispevkov za samozaposlene, verske uslužbence, družbenike in kmete, ki je opredeljeno v podpoglavju 1.4 ZIUZEOP.

Ministrstvo je pojasnilo tudi način vračanja prejetih sredstev.
Več >>>

Oddelek za pravne zadeve Zdravniške zbornice Slovenije

Poziv vladi k odpravi diskriminacije koncesionarjev pri aktualnem proračunskem financiranju izvajalcev

Zdravniška zbornica Slovenije je zaradi neodzivnosti ministrstva za zdravje glede problematike povračil koncesionarjem zaradi neizpolnjevanja pogodbenih obveznosti do ZZZS pripravila predlog pravilnika, ki bi odpravil protiustavno stanje, ga poslala Vladi Republike Slovenije in jo pozvala k posredovanju ter odpravi krivičnega stanja.

Prostovoljstvo v zdravstvenem sistemu

Anketa in publikacija

Še pred začetkom epidemije COVID-19 smo na pobudo dr. Anice Mikuš Kos začeli pripravljati publikacijo o prostovoljstvu v zdravstvu. Delo je zaradi epidemije nekoliko zastalo, vendar je večina prispevkov že zbranih oziroma jih pričakujemo do konca avgusta. Takrat bi tudi želeli dobiti nekaj informacij z anketo, ki jo bomo v naslednjem tednu posredovali na e-naslove vseh članov.

Vabim vas torej k sodelovanju v tej anketi, prav tako pa je še čas in priložnost, da posredujete besedila o svojih izkušnjah ali razmišljanjih o prostovoljstvu med zdravniki in zobozdravniki.

Dr. Zdenka Čebašek - Travnik

Zbornica pozvala MZ k sprejemu novega pravilnika o pogojih za opravljanje zdravstvene dejavnosti

Zdravniška zbornica Slovenije je na Ministrstvo za zdravje RS naslovila dopis, s katerim je ministrstvo pozvala k takojšnjemu sprejetju pravilnika, ki bi podrobneje določil pogoje opremljenosti in ustreznosti prostorov ter opreme za pridobitev dovoljenja za opravljanje zdravstvene dejavnosti. Z njim MZ zamuja že dve leti.

Oddelek za pravne zadeve Zdravniške zbornice Slovenije

Več >>>

Stališče Sveta za izobraževanje zdravnikov do mobinga

Svet za izobraževanje zdravnikov pri Zdravniški zbornici Slovenije stremi k strokovni odličnosti in profesionalizmu na področju izvajanja specializacij in izobraževanja mladih zdravnikov ter verjame v profesionalno in etično vedenje zdravnikov. Neprofesionalno vedenje zdravnika, ki mu je zaupana funkcija mentorja ali izpraševalca na specialističnih izpitih, svet zato ocenjuje kot nesprejemljivo, še toliko bolj, če je bil mentor v skladu z internimi akti svojega delodajalca obravnavan in spoznan za krivega mobinga.

Svet za izobraževanje zdravnikov zato poziva zdravnike, ki so bili spoznani za krive mobinga, da se sami izločijo iz izobraževalnega procesa, pooblaščene izvajalce pa, da takšnih zdravnikov ne predlagajo za glavne mentorje.

Svet za izobraževanje zdravnikov

Kaj (še) se bo moralo zgoditi, da bo država zaščitila prebivalce pred onesnaževalci okolja

Zbornica je pristojna ministra MOP in MZ ter direktorja NIJZ minuli četrtek pozvala, da takoj sprožijo vse postopke ugotavljanja tudi morebitne kazenske odgovornosti vseh vpletenih, ki so omogočili, da je v Anhovem objekt odpadnih voda zgrajen na način, da lahko pride do mešanja odpadnih voda s pitno vodo. Več >>>

MOP se je takoj odzvalo in poziv zbornice odstopilo v reševanje Inšpektoratu Republike Slovenije za okolje in prostor ter Policijski upravi Nova Gorica. Dopis >>>

Prav tako se je za neodvisno preiskavo in ugotavljanje odgovornosti za onesnaženje pitne vode zavzel direktor NIJZ Milan Krek, ki je minuli petek obiskal Anhovo ter se tam srečal s krajani in tudi zdravniki. Več

Apel zdravništva proti nadaljnjemu obremenjevanju okolja v osrednji Soški dolini

Zdravništvo je na skupnem sestanku z ministrstvom za okolje in prostor, dne 4. 8. 2020, ponovno pozvalo tudi k spremembi zakonodaje različno določenih mejnih vrednosti za sežig in sosežig odpadkov, ki predstavljajo veliko tveganje za zdravje ljudi.

Naj spomnimo, da so predstavniki zdravniške stroke ministru za okolje in prostor februarja letos  predali 593 podpisov zdravnikov in zobozdravnikov z namenom zavarovanja okolja v občini Kanal ob Soči in drugih žariščih po Sloveniji pred dodatnim onesnaženjem.

Predstavitev problematike mlade zdravnice Ane Mavrič, dr. med., je dostopna tukaj >>>

Obvestilo o delovanju Centra za pomoč uporabnikom rešitev eZdravja

Od NIJZ smo prejeli Obvestilo o delovanju Centra za pomoč uporabnikom rešitev eZdravja, s katerim vas na njihovo prošnjo seznanjamo.

Obvestilo je dostopno tukaj  >>>>

Potrebe po nadomeščanju zdravnikov in zobozdravnikov

Na spletni strani zdravniške zbornice je objavljenih več potreb po nadomeščanju zobozdravnikov ter po nadomeščanju zdravnikov na področjih družinske medicine, ginekologije in porodništva, urgentne medicine ter medicine dela, prometa in športa.

Povezava >>>

Matevžev svet, njegovo življenje je bila medicina

Misli prof. dr. Uroša Ahčana – dr. Matevžu Gorenšku v slovo

Matevž je bil zaupanja vredna, pokončna oseba. Njegova beseda je imela težo in obvezo. Bil je resnicoljuben, požrtvovalen in iskren.

Njegov odnos do ljudi je bil vedno topel, njegov pogled poln sočutja, njegov glas je pomirjal in vlival upanje tudi v najtežjih situacijah.

Vedno bom občudoval tvoj pogum, borben duh, odnos do dela in kolegov.

Preberite celoten zapis >>>>

Povabilo družinskih zdravnikov: »Postanite družinski zdravnik«

Spoštovani pripravniki in sekundariji,

Specialisti družinske medicine v Sloveniji veljamo za ene najbolj prodornih in cenjenih specialistov v Evropi in zasedamo mnoge vodilne položaje v uglednih evropskih združenjih (npr. UEMO, Wonca Europe – EGPRN, EquiP, EURACT). V mednarodno udejstvovanje se boste imeli prek številnih projektov možnost vključiti tudi specializanti.

Napredni smo v organizaciji in nadzoru kakovosti dela, poučevanju, uvajanju sodobnih tehnologij in na številnih drugih področjih.

V Sloveniji zelo intenzivno iščemo rešitve za izboljšanje delovnih pogojev, ki so žal zaradi staranja prebivalstva problem tudi v večini drugih evropskih držav. V ta namen smo uspešno vpeljali že več mednarodno priznanih rešitev, kot so »referenčne ambulante« in centri za krepitev zdravja.

Do sedaj smo dosegli tudi več pomembnih administrativnih razbremenitev >>> in določili strokovne normative za delovno obremenitev, da bi lahko več časa namenili posameznemu pacientu.

Z veseljem vas pričakujemo na specializaciji iz družinske medicine.

Več si lahko preberete tukaj >>>

Prva presaditev pljuč pri otroku v UKCL

Deklica je bila sprva predvidena za presaditev organa na Dunaju, ampak tam so jo zavrnili.

V noči s petka na soboto, 8. 8. 2020, je ekipa v UKC Ljubljana presadila pljuča 14-letni deklici s cistično fibrozo. To je bila prva presaditev pljuč pri otroku v UKC Ljubljana.

Poseg je trajal od 23. ure zvečer do 8. ure zjutraj, deklica pa je že drugi dan po posegu samostojno zadihala z novimi pljuči in se sedaj odlično počuti.

Za uspešno izveden poseg je zaslužna celotna ekipa zdravnikov in medicinskih sester. Še posebej pa se želijo zahvaliti vsem, ki so jim sredi noči požrtvovalno priskočili na pomoč, čeprav so se morali odpovedati počitku, prostemu času, nekateri so se celo predčasno vrnili s počitnic.

»Brez njih nikakor ne bi mogli sestaviti dodatne kirurške ekipe, da je lahko sočasno v sosednji operacijski dvorani potekala še presaditev srca 15-letnemu dečku, ki je bila prav tako uspešnaje povedal doc. dr. Tomaž Štupnik, predstojnik KO za torakalno kirurgijo.

Več >>>>

Čestitke za izjemen dosežek.

Inovativna kardiološka metoda omogočila zahtevno zdravljenje

Naredili poseg na način, ki še ni bil opisan v strokovni literaturi.

Iz UKC Ljubljana so sporočili, da so ponosni na združen uspeh Interne in Kirurške klinike, ki je omogočil pacientu zahtevno zdravljenje na manj invaziven način. S tem posegom, ki je vključeval inovativni pristop k angiografiji, so lahko poseg opravili hitro in z manj tveganja za zaplete.

Kratek video posega (7s) je dostopen na povezavi: https://youtu.be/kxUHXY_BzoY

Več >>>

Čestitke za inovativnost in sodelovalnost.

2. Pohod za vEC MOčnih utripov – Vabljeni!

V podporo zdravljenju, ki lahko rešuje življenja – z dobrodelno noto

Prisrčno vas vabimo, da se nam skupaj s svojimi družinami, prijatelji, znanci pridružite na 2. Pohodu za vEC MOčnih utripov ter besedo o dogodku tudi razširite.

Z akcijo želimo v prvi vrsti seznaniti širšo slovensko javnost z metodo ECMO, obenem pa je akcija organizirana tudi v podporo bolnikom in zdravstvenemu osebju, ki to zdravljenje izvaja.

  • KDAJ? Sobota, 26. 9. 2020, ob 10. uri.
  • KJE? V Planici na parkirišču ob skakalnicah.
  • KAM? Pohod do Doma v Tamarju.
  • KDO? Vsi, ki bi radi združili prijetno s koristnim v eni najlepših slovenskih dolin.
  • ZAKAJ? V podporo zdravljenju, ki lahko rešuje življenja.

Sredstva, zbrana s prijavninami in donacijami, želimo nameniti nakupu aparata za kontinuirano spremljanje možganske aktivnosti. Več v vabilu >>>

Rok prijav: četrtek, 24. 9. 2020. Prijava >>>>

Idejna in organizacijska ekipa:
Vojka Gorjup, Alenka Goličnik, Peter Radšel

19. avgust: svetovni dan humanitarnih dejavnosti

Opomnik nam vsem, da ostajamo pozorni do ranljivih in preslišanih skupin.

Včeraj, 19. avgusta, smo obeležili svetovni dan humanitarnih dejavnosti, ki so ga Združeni narodi razglasili v spomin na vse, ki tvegajo svoja življenja in se soočajo z nevarnostjo, da bi pomagali soljudem. Svetovni dan humanitarnih dejavnosti je opomnik nam vsem, da ostajamo pozorni do ranljivih in preslišanih skupin.

V Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) že od leta 1953 posebno pozornost namenjamo otrokom.

Breda Krašna, generalna sekretarka ZPMS: »Prostovoljne in humanitarne dejavnosti so dobile prevelike razsežnosti in odgovornosti, ki bi jih morala resno reševati država.«

Več >>>>

Edinstvena naprava za analizo zdravil v prebavilih

Slovenski strokovnjaki s področja strojništva, farmacije, elektrotehnike in računalništva so razvili umetni želodec, edinstveno patentirano napravo.

Več >>>

Oddaljena pomoč uporabnikom zborničnih aplikacij

Oddelek za informatiko je za uporabnike zborničnih aplikacij vzpostavil oddaljeno pomoč pri uporabi le-teh. Uporablja se rešitev ISL Light, s pomočjo katere se informatik priključi na zaslon uporabnika. Tako je mogoče reševanje težave neposredno na uporabnikovem računalniku.

Uporabnik, ki ima težave, pokliče eno od naslednjih telefonskih številk: 01 307 21 72, 01 307 21 73, 01 307 21 74 in 01 307 21 82 (samo za organizatorje izobraževanj).

Po vzpostavitvi stika z eno od oseb na navedenih telefonskih številkah po navodilu le-te vzpostavi povezavo z ISL Light.

Povezava do aplikacije in prikaz, kako se jo uporablja, sta v tem videu.

Z zbornico poslujte na e-način

Kako vzpostavite »e-poslovanje«

Zbornica je že pred časom vzpostavila e-poslovanje za člane: z e-oddajo in e-vročanjem dokumentov preko varnega elektronskega predala – VEP.

VEP deluje podobno kot drugi predali za elektronsko pošto, le da je to predal za pošiljanje in prejemanje uradne pošte.


Pripravili smo video navodila za vzpostavitev »e-poslovanja« z zbornico >>>

Vse informacije o vzpostavitvi e-poslovanja z zbornico najdete na tej povezavi.

Zdravniški ombudsman v avgustu - ob izzivih in stiskah

Pet izkušenih zdravnikov vam je članom na voljo za oporo in pomoč v najrazličnejših življenjskih izzivih in stiskah.

Za rezervacijo termina za povsem anonimen pogovor po telefonu ali anonimni osebni pogovor se naročite preko telefona: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zdravniskazbornica.si, lahko tudi preko vašega anonimnega elektronskega naslova. 

Zbornična izobraževanja za zdravnike in zobozdravnike

2. september
SREČANJE SKUPINE ZA OSEBNOSTNO RAST: Komunikacija na sestanku

Delavnica bo potekala v prostorih Domus medica in v obliki interaktivnega videoizobraževanja preko spletne platforme ZOOM.

Datum: 2. september 2020 od 16.00 do 20.00

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 21 EUR

Kreditne točke: 3,5

16. SEPTEMBER
VEČ GLASBE, PROSIM

Inovativno in sproščeno nas bosta  Benjamin in Manca Izmajlov v interaktivni obliki z besedami in izvedbo popeljala v svet glasbe.

Datum: 16. september 2020 od 17.00 do 19.00

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 30 EUR

Kreditne točke: v postopku

17. SEPTEMBER
NE DOPUŠČAJMO NASILJA

Datum: 17. september 2020 od 15.00 do 19.30

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 50 EUR

Kreditne točke: 3,5

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si
Uradne ure

ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00
To sporočilo ste prejeli, ker ste se naročili na Bilten Zdravniške zbornice Slovenije ali se udeležili katerega izmed naših dogodkov. Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo tako v skladu z GDPR člani zbornice ne boste več prejemali obvestil Zdravniške zbornice, med katera sodijo: bilten zbornice, zobozdravniški bilten, obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice). Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.