V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.
Zdravniška zbornica Slovenije

572. Bilten

18.–24. junij 2020

Drugi val!

Pričelo se je težko pričakovano poletje. Prav hitro smo pozabili na situacijo, s katero smo se soočali še pred slabima dvema mesecema. Ljudje se množično družijo, organizirajo se srečanja in pikniki, množice se valijo v sosednje države na težko pričakovani dopust. Po drugi strani pa dnevno spremljamo novice, da število obolelih pri nas ponovno narašča. Kljub temu le še zelo majhen delež prebivalcev nosi zaščitne maske, še manj si jih razkužuje roke. Socialnega distanciranja praktično več ni opaziti.

V vsej tej zgodbi imamo svojo vlogo seveda tudi zdravniki. Naša vloga ni postranska. Ravno nasprotno. S svojim vzgledom, vedenjem in odnosom do epidemije posredujemo svoji okolici vede in tudi nevede vzorce kako postopati, kako se obnašati. Seveda, če prijatelji, sorodniki, znanci vidijo objave na družbenih omrežjih, kjer se zdravniki brez varnostne razdalje ali zaščitne maske udeležujemo različnih prireditev in srečanj, potem težko pričakujemo od ostale populacije, da se bodo ustrezno zaščitili. Prav tako je težko pričakujemo, da bodo ljudje nosili zaščitne maske v trgovinah, ko pa pridejo v bolnišnico in je ponekod tudi do polovica osebja brez zaščitnih mask.

Poraja pa se na koncu vprašanje - ali okužbo s koronavirusom mogoče precenjujemo ali pa jo podcenjujemo? Verjetno je resnica, kot po navadi, nekje vmes. Tako kot ni utemeljen prekomeren strah in pretiravanje z ukrepi, tako tudi ne more biti dobra odločitev, da posamezniki sploh več ne pazijo na lastno varnost in zdravje ter se obnašajo kot da so imuni na vse. Opažam, da smo šli iz ene skrajnosti v drugo.  Seveda bo pri majhnem številu obolelih naš  zdravstveni sistem še zmogel zagotoviti ustrezno oskrbo, pri večjem številu obolelih bomo pa imeli resen problem, kar smo videli že na več primerih iz tujine. Nekako imam občutek, da bi morali uloviti sredino med ukrepi pred dvema mescema ter trenutnimi ukrepi. Pa nam nikakor ne uspe. In vsi imamo pri tem svojo odgovornost. Se trudimo dovolj ali ne!?

Ali bo drugi val – to verjetno več ni vprašanje. Vprašanje je le – kdaj. Še bolj pomembno pa – ali smo na njega ustrezno pripravljeni!? Kot država, kot stroka, kot posamezniki. V razmislek. 

Miha Lukač, predsednik skupščine

Zagotovljeno financiranje dodatka za delo v rizičnih razmerah za samozaposlene koncesionarje

Odgovor Ministrstva za zdravje

Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije je zbornici dne 24. 6. 2020 posredovalo odgovor glede financiranja dodatka za delo v rizičnih razmerah za samozaposlene koncesionarje. Ministrstvo v odgovoru navaja, da so tudi samozaposleni zdravniki in zobozdravniki koncesionarji upravičeni do proračunskega financiranja dodatka. Samozaposleni koncesionarji morajo za osnovo, od katere si obračunajo dodatek, vzeti osnovo, od katere tekoče obračunavajo prispevke in ki je določena z davčnim obračunom preteklega leta.

Več >>>

Oddelek za pravne zadeve Zdravniške zbornice Slovenije

Novo glede refundacije dodatka koncesionarjem za delo v rizičnih razmerah

Novodila Ministrstva za zdravje

Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije je na vse lokalne skupnosti ter na koncesionarje, ki opravljajo javno zdravstveno službo, naslovilo navodila glede uveljavljanja financiranja dodatka za delo v rizičnih razmerah.
Rok za posredovanje zahtevkov občini oziroma ministrstvu za zdravje je 30. 6. 2020.

Več >>>

Oddelek za pravne zadeve Zdravniške zbornice Slovenije

Novo za pripravnike, sekundarije in specializante

Delovno pravo - pogosta vprašanja mladih zdravnikov in odgovori

Pojasnila se nanašajo in veljajo za pripravnike, sekundarije in specializante, zaposlene v mreži javne zdravstvene službe (javni zdravstveni zavodi, izvajalci s koncesijo).

Pogosta vprašanja in odgovori s področja delovnega prava so dostopna tukaj >>>

Priporočila za izvajanje zdravstvene obravnave v socialno varstvenih zavodih v času trajanja ukrepov COVID-19

Današnja priporočila Ministrstva za zdravje

S strani Ministrstva za zdravje smo danes prejeli priporočila za izvajanje zdravstvene obravnave v socialno varstvenih zavodih v času trajanja ukrepov za preprečevanje prenosa SARS-CoV-19 ( COVID-19).

Več >>>

Nov datum volitev predsednika in poslancev skupščine zbornice je 17. november 2020

Volitve 2020

Na podlagi 18. in 44. člena Statuta Zdravniške zbornice Slovenije ter  3. člena Poslovnika o delu skupščine, izvršilnega odbora ter njunih organov je skupščina Zdravniške zbornice Slovenije določila nov datum volitev predsednika in poslancev skupščine Zdravniške zbornice Slovenije, ki je 17. november 2020.

Volitve poslancev in predsednika Zdravniške zbornice Slovenije, sprva razpisane za 12. maj 2020, se prestavi na 17. november.

Volitve se izvede na enak način in skladno z navodili, objavljenimi ob razpisu volitev z dne 31. 1. 2020. Vsa že opravljena volilna opravila (kandidiranje ipd.) ostanejo v veljavi.

Več >>>

Vložitev kandidature za predsednika/predsednico zbornice

Volitve 2020

Podaljša se tudi rok za vložitev kandidature za predsednika zbornice. Upoštevane bodo vse kandidature, ki jih bo volilna komisija prejela najkasneje do 15. oktobra 2020.

Že vložene kandidature so objavljene tukaj >>>

 

Trenutna faza volilnih postopkov volitev poslancev skupščine

Volitve 2020

Nekateri regijski odbori posameznih regij trenutno še določajo volilne enote in razporeditev poslanskih sedežev v regijah, nekateri regijski odbori pa so to že storili: SEZNAM VOLILNIH ENOT IN RAZPOREDITEV POSLANSKIH SEDEŽEV.

V mesecu juliju, avgustu in septembru predsedniki regijskih odborov sklicujejo volilne zbore volilnih enot.

Za udeležbo na volilnih zborih volilnih enot boste člani prejeli posebna vabila, ki jih bodo v imenu sklicateljev razposlale strokovne službe zbornice.

Več >>>

Zobozdravstvo: kako v prihodnje, košarica pravic in dostopnost

Anketa za zobozdravnike

Sredi julija bo organizirana strokovna razprava o prihodnosti zobozdravstva z vsemi ključnimi deležniki na področju zobozdravstva.

Z anketo želimo pridobiti odgovore na vprašanja, kakšna je vaša vizija zobozdravstva v prihodnje in kje še vidite možnosti za optimizacijo. Izsledki ankete bodo predstavljeni na posvetu in bodo dali usmeritve pri načrtovanju našega sistema.
Hvala za sodelovanje.

Anketa je dostopna tukaj >>>

20 odstotkov prebivalstva se srečuje s tesnobo zaradi epidemije

Intervju z dr. Zdenko Čebašek-Travnik

Pri nas še nimamo raziskav o psiholoških učinkih epidemije, se pa sklepa, da se približno 20 odstotkov prebivalstva v podobnih razmerah srečuje s tesnobnimi stanji. Dr. Čebašek Travnik poudarja, da se tesnobo najlažje razrešuje v krogu družine, najtežje pa je pri tistih, ki so sami. Pravi, da je strah pred drugim valom epidemije večji kot pred prvim. Veliko je neznank, na katere nismo pripravljeni in se na njih tudi ne moremo pripraviti. Največ, kar lahko vsak stori je, da upošteva vse ukrepe proti širjenju virusa.

Prisluhnite oddaji >>>

Prihranite si pot in čas ter z zbornico poslujte na e-način

Pripravili smo video navodila za vzpostavitev »e-poslovanja« z zbornico

Zbornica je že pred časom vzpostavila e-poslovanje za člane. S tem je bilo omogočeno normalno poslovanje tudi v času epidemije - in sicer z e-oddajo in e-vročanjem dokumentov preko varnega elektronskega predala – VEP.

VEP deluje podobno kot drugi predali za elektronsko pošto, le da je to predal za pošiljanje in prejemanje uradne pošte.


Pripravili smo video navodila za vzpostavitev »e-poslovanja« z zbornico >>>

Vse informacije o vzpostavitvi e-poslovanja z zbornico najdete na tej povezavi.

Pregled doseženih kreditnih točk v licenčnem obdobju in izvoz v PDF

Pripravili smo video navodila

Na spletni strani zbornice, je v sklopu osebnega profila, pregled doseženih kreditnih točk v aktivnem licenčnem obdobju. Pregled je dostopen na zavihku "Licence in strokovni razvoj" pod kategorijo "Stalni strokovni razvoj".

Video navodila >>>>

Oddaljena pomoč uporabnikom

Uporablja se rešitev ISL Light

Oddelek za informatiko je za uporabnike zborničnih aplikacij vzpostavil oddaljeno pomoč pri njihovi uporabi. Uporablja se rešitev ISL Light, s pomočjo katere se informatik priključi na zaslon uporabnika. Tako je mogoče reševanje težave neposredno na uporabniškem računalniku.

Uporabnik, ki ima težave, pokliče eno od naslednjih telefonskih številk: 01 307 21 72, 01 307 21 73, 01 307 21 74 in 01 307 21 82 (samo za organizatorje izobraževanj).

Po vzpostavitvi stika z eno od oseb na navedenih telefonskih številkah po njenem navodilu vzpostavi povezavo z ISL Light.

Za hitrejšo vzpostavitev oddaljene pomoči ISL Light je povezava dostopna v »nogi« spletne strani zbornice.

Zdravniški ombudsman v juliju - ob izzivih in stiskah

Zdravniški ombudsman pri Zdravniški zbornici Slovenije zdaj deluje skoraj tri leta.

Pet izkušenih zdravnikov je članom v oporo in pomoč v najrazličnejših življenjskih izzivih in stiskah.

Za rezervacijo termina za povsem anonimen pogovor po telefonu ali anonimni osebni pogovor se naročite preko telefona: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zdravniskazbornica.si, lahko tudi preko vašega anonimnega elektronskega naslova. 

Zbornična izobraževanja za zdravnike in zobozdravnike

30. junij
SEMINAR IZ NUJNIH STANJ V PSIHIATRIJI

Seminar je prednostno namenjen zdravnikom sekundarijem, ki opravljajo obvezni del sekundarijata, udeležijo pa se ga lahko tudi ostali člani zbornice.

Dodatno navodilo za zdravnike sekundarije: O želenem terminu seminarja se predhodno dogovorite z vašim delodajalcem. S seboj prinesite List zdravnika sekundarija za obvezni del sekundariata, v katerem bo predavatelj s podpisom potrdil vašo prisotnost na seminarju.

Datum: 30. junij 2020 od 8.30 do 13.30

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacije ni.

Kreditne točke: 5

1. julij
SREČANJE SKUPINE ZA OSEBNOSTNO RAST: ARGUMENT MOČI

Delavnica bo potekala v prostorih Domus medica in v obliki interaktivnega videoizobraževanja preko spletne platforme ZOOM.

Datum: 1. julij 2020 od 16.00 do 20.00

Lokacija: Ljubljana, Domus Medica, Dunajska cesta 162

Kotizacija: za člane zbornice kotizacije ni, ostali 21 EUR

Kreditne točke: 3,5

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si
Uradne ure

ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00
To sporočilo ste prejeli, ker ste se naročili na Bilten Zdravniške zbornice Slovenije ali se udeležili katerega izmed naših dogodkov. Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo tako v skladu z GDPR člani zbornice ne boste več prejemali obvestil Zdravniške zbornice, med katera sodijo: bilten zbornice, zobozdravniški bilten, obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice). Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.