Ni slik? Spletna verzija

 
 
 
 

51. Bilten za zobozdravnike 

marec 2025
 

 
 

UVODNIK

 
 

Starejši izgubili zobe in GLAS! 🦷
Kako zobozdravstveni sistem skrbi za tiste, ki ne zmorejo več kričati v preglasni družbi?

20. marca smo obeležili svetovni dan ustnega zdravja. Osredotočili smo se na 20 % celotne populacije, ki jo predstavljajo starostniki nad 65 let, še posebej na starostnike v domovih za ostarele. Kot ranljiva skupina imajo prav oni največje težave z ustnim zdravjem, kar neposredno vpliva na njihovo splošno zdravje in dolgoživost.

V sodobni družbi, kjer glasne zahteve vseh motiviranih pogosto preglasijo tiste najbolj ranljive, so starejši prebivalci domov za ostarele pogosto spregledani. Njihovo ustno zdravje je kritičen, a zanemarjen segment zdravstvene oskrbe. Starejši, ki so izgubili zobe, pogosto izgubijo tudi svoj glas – ne le v dobesednem smislu, temveč tudi v sistemu, ki bi moral poskrbeti za njihovo dobrobit.

Več kot 65 % stanovalcev domov za starejše v Sloveniji ima nezdravljene patologije ustne votline, a sistemske rešitve ostajajo pomanjkljive, če ne že odsotne. Medtem ko se veliko energije vlaga v preventivo pri otrocih in mladostnikih, starostniki ostajajo brez sistemske podpore. V tujini, denimo na Švedskem in Nizozemskem, so mobilne zobozdravstvene enote del redne gerontostomatološke oskrbe, medtem ko v Sloveniji zobozdravniški pregledi v domovih ostajajo izjema.

Izguba zob ne pomeni le otežene prehrane, temveč tudi povečano tveganje za kronične bolezni, podhranjenost in celo socialno izolacijo z izgubo volje do življenja. Nepoznavanje problematike med oskrbovalnim osebjem in pomanjkanje usposobljenih strokovnjakov dodatno poglabljata težave. Redno usposabljanje zaposlenih in vzpostavitev mobilnih zobozdravstvenih timov bi lahko pomenila ključne korake k izboljšanju razmer.

Starejši ne smejo biti tihe žrtve sistema, ki jim ne prisluhne. Čas je, da njihov glas postane slišan – ne le v skupnosti, temveč tudi v zdravstvenem sistemu, ki bi moral skrbeti za vse, ne glede na starost ali fizične zmožnosti. V Odboru za zobozdravstvo bomo zato pripravili pobudo za spremembe in jih posredovali Ministrstvu za zdravje ter ostalim pomembnim deležnikom, kot sta NIJZ in ZZZS, da skupaj oblikujemo rešitve, ki bodo omogočile dostojno zobozdravstveno oskrbo za starostnike in druge ranljive skupine.

Matej Praprotnik, dr. dent. med. – vodja projekta Ustno zdravje na ZZS

 
 
 

AKTUALNO - OBVESTILA ODBORA ZA ZOBOZDRAVSTVO

 
 
 

Obvestilo urednice 📖

Cenjeni kolegi in kolegice, 

v tej številki biltena so obvestila in novice posvečeni poudarku dogodkov, ki smo jih izvedli ob 20. marcu, dnevu ustnega zdravja, ter nekaterim drugim aktualnim dogodkom v tem mesecu. Ker ravno danes, na dan izdaje 51. številke e-biltena za zobozdravnike, v Državnem zboru po včerajšnji burni razpravi poslancev šele poteka glasovanje o noveli ZZDej in ker so bile izvedene številne dejavnosti, povezane z zborom zobozdravnikov zaradi sprememb s strani ZZZS na temo belih zalivk in protetike, bomo v kratkem izdali naslednjo številko, ki bo posvečena izključno tem vsebinam.

Na prošnjo uredništva e-biltena za zobozdravnike sta PR- in IT-služba ZZS pripravili e-naslov, na katerega nam lahko pošljete odzive na prispevke ali razmišljanja, ki bi jih želeli deliti s kolegi zobozdravniki. Pri tem izpostavljam predvsem sodelovanje v novouvedeni rubriki Modrostnik. Prispevki niso honorirani. 

Zobozdravniški e-bilten ima veliko vsebin in obvestil. Daljša besedila niso v celoti objavljena, za dostop do teh celotnih novic ali njihovih prilog je dodana oznaka, da je celotna vsebina dostopna s klikom na gumb s povezavo, ki je navedena med besedilom ali na koncu besedila.  

  • Za dostop do internih vsebin in dopisov ZZS, ki dodatno pojasnjujejo novice, je treba biti prijavljen v osebni profil ZZS. 
  • Zaradi dolžine mesečnega zobozdravniškega biltena je na dnu strani biltena obvestilo ([Sporočilo je skrajšano]  Prikaži celotno sporočilo), kjer je tudi treba klikniti, da se vam naloži celotna vsebina. 

Vljudno vabljeni k aktivnemu sodelovanju, pišite nam na e-naslov: zobozdravniski.bilten@zzs-mcs.si

Želimo vam prijetno branje!

Urednica e-biltena za zobozdravnike,
asist. dr. Sanda Lah Kravanja,
dr. dent. med., spec.

 
 
 

Seje Odbora za zobozdravstvo 📄🦷

Odbor za zobozdravstvo je imel v mesecu marcu 2025 eno redno sejo ter eno korespondenčno sejo.

Na 6. redni seji, ki je potekala 11. 3. 2025, so člani odbora razpravljali in sklepali v skladu z naslednjim dnevnim redom:

  • Delovna skupina za strokovne izpite OZB ter imenovanje dodatne izvedenke za oceno licenčnih točk 
  • Predlog spremembe Pravilnika o zdravniških licencah
  • Seznanitev s sklepi Komisije za akreditacijo učnih ustanov
  • Naknadni pristop zbornice k aneksom h kolektivnim pogodbam
  • Poročanje z zbora zobozdravnikov na ZZS dne 8.3.2025 – Zobozdravstvo nad prepadom
  • Poizvedba glede izvajanja zobozdravstvenih storitev/ZIRS
  • Pomanjkanje strokovnih sodelavcev v zobozdravstvenem timu - poklic zobni asistent 
  • Priprava Pravilnika o oglaševanju na ZZS
  • Program preizkusa znanja slovenskega strokovnega jezika - primer vzorčne izpitne vsebine s področja dentalne medicine
  • Poročila komisij

Tretja korespondenčna seja odbora pa je potekala od 17. 3. 2025 do 19. 3. 2025.

Člani odbora so obravnavali vloge za podaljšanje specializacij doktorjem dentalne medicine.

 
 
 

SVETOVNI DAN USTNEGA ZDRAVJA - 20. 3. 

 
 

Več kot polovica starostnikov v DSO-jih ima zaradi pomanjkanja rednih zobozdravstvenih pregledov nezdravljene bolezni v ustni votlini 🦷👴👵


Kar 65 odstotkov starostnikov v domovih za starejše občane ima zaradi pomanjkanja rednih zobozdravstvenih pregledov nezdravljene bolezni v ustni votlini, ki lahko vodijo v resne zdravstvene zaplete. Zato je skupina v okviru projekta Ustno zdravje pri Zdravniški zbornici Slovenije, skupaj z 28 študenti dentalne medicine, obiskala domove za starostnike, kjer so izvedli poučne delavnice, ozaveščali o pomenu ustnega zdravja in predlagali konkretne izboljšave za boljšo skrb za ustno zdravje starejših. V tednu od 17. do 21. marca 2025 je v Ljubljani in okolici potekalo osem delavnic o ustni higieni, ki so jih izvedli študentke in študentje dentalne medicine. Z delavnicami smo želeli opozoriti javnost na izzive, s katerimi se soočajo starejši, in hkrati obnoviti znanje starostnikov o ustni higieni. Delavnic se je udeležilo več kot 130 starostnikov. Podjetje Curaden je priskrbelo demonstracijski material, ki je študentom omogočil praktični prikaz in darilca za udeležence, za kar se podjetju zahvaljujemo. 

 


O izzivih stomatološke oskrbe v DSO-jih spregovorili tudi na novinarski konferenci

Na dan ustnega zdravja, 20. 3. 2025, je Zdravniška zbornica Slovenije na terenu – v Centru starejših Črnuče, organizirala tudi novinarsko konferenco. Vodja projekta Ustno zdravje Matej Praprotnik, dr. dent. med., Nina Jančar Pavlović, diplomirana medicinska sestra, in Petra Cestar, 

 
Vabljeni k ogledu >>>

delovna terapevtka v Centru starejših Črnuče, so spregovorili o izzivih stomatološke oskrbe prebivalcev domov za starejše občane. Vabljeni k ogledu! 

Celotno sporočilo za javnost >>>
 
 
 
 
 

Ob delavnicah je nastala tudi video reportaža dogodka. Vabljeni k ogledu!


Projekt je dosegel tudi zelo dober medijski odziv:

  • https://www.24ur.com/novice/slovenija/v-dso-crnuce-ob-svetovnem-dnevu-ustnega-zdravja-obnovili-znanje-o-ustni-higieni.html
  • https://www.zurnal24.si/zdravje/zaskrbljujoci-podatki-o-stevilu-ljudi-pri-katerih-bolezni-niso-zdravljene-438452
  • https://www.rtvslo.si/zdravje/zobozdravniki-opozarjajo-na-slabsanje-ustne-higiene-pri-otrocih-ter-tudi-na-tezave-starejsih/740038
  • https://svet24.si/novice/slovenija/zobozdravstvo-starejsi-dom-za-starejse-oskrba-1804192
  • https://megafon.si/aktualno/ob-svetovnem-dnevu-ustnega-zdravja-poziv-k-sistemski-ureditvi-zobozdravstvenih-storitev-za-starejse/

Svoje vtise iz delavnic in sodelovanja pri projektu so delile tudi tri študentke dentalne medicine: vabljeni k branju >>>

 
 
 

AKTUALNO - SPREMEMBE ZAKONODAJE IN POGOJEV DELA

 
 
 

V razpravi o razmejitvi zdravstva mnenja najbolj različna glede (ne)profitnosti koncesionarjev

Dopis ministra za finance Klemna Boštjančiča in ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel, v katerem sta koalicijske poslance pozvala k ponovni proučitvi določila, ki bi koncesionarjem onemogočilo prosto razpolaganje s presežki, je razdelil koalicijske poslance. Poslanec Svobode Miroslav Gregorič je pomislekom ministrov pritrdil. »Kaj če bodo koncesionarji začeli vračati koncesije?« je posvaril. Koncesionarji so si morali najeti ali kupiti ordinacije in tudi vso opremo, v nasprotju z zdravstvenimi domovi in javnimi bolnišnicami, kjer investira ustanovitelj, torej občina ali država, je pristavil Gregorič. »Glasoval bom proti taki rešitvi, upam, da tudi kolegi iz koalicije,« je dejal. Lucija Tacer, prav tako članica poslanske skupine Svoboda, meni drugače. »Pismo, ki je bilo poslano, nam je sicer dalo misliti,« je povedala, kljub temu pa po njenem mnenju ne gre za pavšalni poseg, ki bi dobičke onemogočal, omejuje pa razpolaganje z dobički na račun javnih sredstev. »Meni se zdi to en zelo pogumen način, kako se regulira tako javni del koncesijske dejavnosti kot tudi tržni del.«

Več kot 4000 zdravnikov in zobozdravnikov enotnih

Pismo poslankam in poslancem Državnega zbora, ki bodo danes glasovali o predlogu novele Zakona o zdravstveni dejavnosti, je podpisalo več kot 4000 zdravnikov in zobozdravnikov. To je več kot očiten znak, da si zdravniki in zobozdravniki želijo prave reforme, ki bo dejansko izboljšala pogoje dela in dostopnost zdravstvenih storitev za vse. Predsednica Zdravniške zbornice prof. dr. Bojana Beović, dr. med., je v ponedeljkovi izjavi za medije opozorila, da bi lahko sprejetje novele vodilo v zmanjšanje števila zdravstvenih storitev in ogrozilo nekatere stroke, na kar so zdravniki in zobozdravniki tudi opozorili v pismu. 

 
 
Pismo >>>
 
 
 

Uredba o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2025

 

28. 2. 2025 je bila v Uradnem listu RS objavljena Uredba o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2025 (v nadaljevanju Uredba). 

Pomembne spremembe, ki jih prinaša Uredba >>>
 
 
 

Pomembna sodba Vrhovnega sodišča RS glede davčnih vidikov dela preko s. p.

Vrhovno sodišče RS je sprejelo pomembno sodbo glede davčnih vidikov dela preko s. p. opr. št. VSRS Sodba X Ips 11/2024 z dne 29. 1. 2025. Sodba se sicer ne nanaša na izvajalce zdravstvene dejavnosti, a bi bila po naši oceni lahko aplikativna tudi za področje zdravstva. Celotna sodba je dostopna tukaj.

Po oceni zbornice so stališča, ki jih je zavzel FURS v dopisu, v katerem je opozoril na davčna tveganja in nepravilnosti pri pogodbenih razmerjih s samostojnimi podjetniki v zdravstvu (več o tem tukaj), v nasprotju s predmetno sodbo Vrhovnega sodišča. Zbornica je FURS zato pozvala k preklicu podanih stališč in k uskladitvi s sodbo Vrhovnega sodišča. V tem oziru zbornica pričakuje tudi ustavitev vseh postopkov, ki jih FURS vodi zoper samostojne podjetnike in druge izvajalce v zdravstvu. Dopis, ki ga je zbornica naslovila na FURS, je dostopen tukaj.

Celotna novica >>>
 
 
 

Evropski zdravstveni podatkovni prostor stopa v veljavo💻

 

Za zdravnike EHDS prinaša številne prednosti, saj bo omogočil hiter dostop do pacientovih zdravstvenih podatkov, ne glede na to, kje v EU je bil pacient zdravljen. Ker bodo imeli zdravniki dostop do prejšnjih diagnoz, izvidov in terapije, bodo lahko uspešneje izvajali zdravljenje, manj bo podvajanja preiskav in administrativnega dela. Več >>>

 
 
 

AKTUALNO NA ZZS

 
 
 

Javni razpis specializacij s področja medicine in dentalne medicine 🦷🩺

 

Skladno z določili Zakona o zdravniški službi in Pravilnika o vrstah, vsebini, trajanju in poteku specializacij zdravnikov je Zdravniška zbornica Slovenije 26. 3. 2025 objavila razpise specializacij s področja medicine in dentalne medicine:

  • Prvi javni razpis specializacij zdravnikov 2025 za posamezne izvajalce in za območje celotne države
  • Prvi javni razpis specializacij zdravnikov 2025 za posamezna specialistična področja z znanim plačnikom
  • Prvi javni razpis specializacij doktorjev dentalne medicine 2025 za posamezne izvajalce in za območje celotne države  Več >>>
 
 
 

Delavnica: Kako do popolne vloge za razpis specializacij? 📄

 

Vabimo vas na delavnico Kako do popolne vloge za razpis specializacij, ki bo 9. 4. 2025 ob 16.30 v Domus Medica.

Na delavnici vas bomo peljali skozi postopek priprave in oddaje vloge na razpis specializacij. S tem želimo pomagati kandidatom, da pripravite primerno in popolno vlogo, s katero boste kandidirali za želeno specializacijo. Več >>>

 
Prijava >>>
 
 

Učna delavnica za specializante: 
Pravice, obveznosti in odgovornosti ter vse druge koristne informacije 📄

 

Vabimo vas na učno delavnico za specializante, ki bo potekala 8. aprila 2025 od 15.30 do 18.00. Delavnica bo potekala preko Zooma.
Na delavnici bodo predstavljene pravice, obveznosti in odgovornosti specializanta, delovnopravne dileme specializantov in delovanje e-Lista. Izvedeli boste tudi nekaj zlatih pravil spoprijemanja z vsemi obveznostmi.  Program in prijava >>>

 
 
 

Zdravniška zbornica sodeluje pri razstavi Zdravje je naše največje bogastvo

 

V Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije so odprli osrednjo razstavo letošnjega leta z naslovom »Zdravje je naše največje bogastvo«, ki osvetljuje bogato slovensko zdravstveno in medicinsko dediščino od začetka 20. stoletja dalje. Razstavo je odprl prof. dr. Samo Zver, dr. med., slavnostna govorka je bila prof. dr. Zvonka Zupanič Slavec, dr. med., večer pa sta

z izbrano glasbo obogatila Sanja Zupanič Mali, dr. med., in Izidor Erazem Grafenauer. Razstavljeni so tudi plakati, pripravljeni ob 30-letnici Zdravniške zbornice Slovenije, ter rubrika »Obrazi zdravništva«, v kateri predstavljamo izjemne zdravnike in zobozdravnike ter njihova predana življenja in delo. Več >>>

 
 
 

Novost na spletnem portalu Sledilnik - Zdravniki 🩺

Na spletnem portalu Sledilnik - Zdravniki je v sodelovanju z Zdravniško zbornico nastal nov zavihek, ki ponuja analitični prikaz podatkov o dostopnosti do primarne zdravstvene oskrbe v Sloveniji. V novem zavihku Analitika so zbrani podatki o številu prebivalcev brez izbranega osebnega zdravnika/ginekologa/zobozdravnika, neopredeljeni po starostnih skupinah skozi čas in primerjava glavarnine, števila programov in obseg dela javnih zavodov in zasebnih izvajalcev na primarnem nivoju zdravstvene oskrbe. Prikazane so tudi razlike med regijami in občinami pri dostopnosti do osebnega zdravnika, poleg tega pa so na voljo še drugi kazalniki, ki osvetljujejo izzive in vrzeli v primarnem zdravstvenem varstvu. Novi zavihek omogoča vpogled tako strokovni javnosti kot odločevalcem, pa tudi vsem prebivalcem, ki jih zanima stanje dostopnosti do osnovne zdravstvene oskrbe v Sloveniji.

Več si lahko ogledate na povezavi: Sledilnik - Zdravniki / Analitika

 
 
 

Slovesna podelitev licenčnih listin, potrdil o opravljenem specialističnem izpitu in priznanj naj mentorjem in naj ustanovam 👏

 

Na podelitvi je licenčne in specialistične listine prejelo 45 prejemnikov – 34 zdravnic in zdravnikov in 11 doktorjev in doktoric dentalne medicine. Podeljena pa so bila tudi priznanja najboljšim mentorjem in ustanovam, ki s svojim strokovnim in predanim delom pomembno prispevajo k razvoju mlajših kolegov ter dvigu kakovosti zdravstvene oskrbe. Preberite, kdo so postali naj mentorji in naj ustanove >>>

 
Fotogalerija >>>
 
 
 

Skupščina ZZZS 📄

Skupščina ZZZS je 19. 3. 2025 sprejela novelo sklepa o zdravstvenih stanjih za medicinske pripomočke in ga posredovala ministrici za zdravje Valentini Prevolnik Rupel. Novela predvideva le eno spremembo. Na podlagi dogovora z Onkološkim inštitutom Ljubljana bodo do medicinskega pripomočka za zaščito ustne sluznice upravičeni tudi bolniki, ki so deležni radioterapije v področju glave in vratu. Gre za pripomoček, ki lajša težave zaradi suhih ust, je pojasnil vodja oddelka za medicinske pripomočke na ZZZS Drago Perkič.  

 
 
 

Razpis MZ za e-karton in enotni informacijski model 

Seznanjamo vas, da je Ministrstvo za zdravje objavilo javno naročilo za izvedbo projekta "eKarton in enotni podatkovni model". Do njega lahko dostopate na tej povezavi >>>

 
 
 

(POSNETEK) Krepitev in gradnja kakovostnih odnosov 👨‍👩‍👧‍👦

 
 

Vabljeni k ogledu posnetka večernega srečanja, kjer je gostja Melita Kuhar, diplomirana socialna delavka in univerzitetna diplomirana socialna pedagoginja, spregovorila o tem, kako lahko s komunikacijo in delom na sebi gradimo in krepimo kakovostne odnose v našem življenju. 

Vabljeni k ogledu >>>
 
 


ZOBOZDRAVNIKI IN SODELOVANJE V REGIJI

 
 

Pomoč Gazi 🚑

V sodelovanju z Ustanovo za pomoč ogroženim Državljani sveta in Slovensko karitas začenjamo novo humanitarno akcijo:

 

🌍Pomoč prizadetim v Gazi
Po 15 mesecih vojne skoraj milijon otrok v Gazi nujno potrebuje pomoč – hrano, vodo, zdravila in osnovna življenjska sredstva. Donacije lahko nakažete na:
Ustanova za pomoč ogroženim Državljani sveta
TRR: SI56 2900 0005 2601 308 (UniCredit Banka Slovenija d.d.)
Naslov: Ulica Stanka Škalerja 29, 8250 Brežice
ID za DDV: SI 57348456
Sklic za nakazilo: Gaza

 

Hvala, ker pomagate tistim, ki vas najbolj potrebujejo! ❤️

 
 

POZIVI

 
 

Poziv zobozdravnikom članom 📧

 

Ker stremimo k čim večjemu povezovanju in obveščenosti vseh članov, vas prijazno vabimo, da posodobite kontaktne podatke in k temu pozovete tudi svoje kolegice in kolege zobozdravnike/-ce. Navodila za nastavitev obveščanja ZZS >>>

 
 


ODGOVORI STROKE NA VPRAŠANJA IZ PRAKSE

 
 
 

Tveganje za raka do 75. leta: vsak drugi moški in vsaka tretja ženska

 

V drugi epizodi podkasta Dela v sodelovanju z ZZS, z naslovom V ambulanti z dr. Orlom, je prof. dr. Rok Orel, pediater, gastroenterolog, profesor na medicinski fakulteti, gostil prof. dr. Janjo Ocvirk, internistko onkologinjo, ki se ukvarja z zdravljenjem malignih bolezni. 

 

Povezava do podkasta >>>

 
 

Izgorelost - pot do ravnovesja 🧘‍♀️

 
Povezava do posnetka >>>
 

V tretji oddaji TV klinika, ki jo vodi infektolog in pisatelj David Zupančič, dr. med., je o izgorelosti in tem, kako najti ravnovesje, spregovorila zdravnica in psihoterapevtka Tina Bončina, dr. med. Izkušnjo s to boleznijo sodobnega časa je predstavila Vida Igličar, v rubriki Samopomoč pa je vajo iz čuječnosti prikazala Eva Požar iz Društva za razvijanje čuječnosti.

 
 

Nova e-izobraževalna aplikacija 👩‍💻

 

Zdravniška zbornica Slovenije z veseljem predstavlja novo e-izobraževalno aplikacijo, ki je namenjena članom za izpopolnjevanje mehkih veščin in nadgradnjo znanja na področju, ki je ključnega pomena za vsakodnevno delo zdravnikov in zobozdravnikov. Etika, komunikacija in

medosebni odnosi so temelj zaupanja med zdravnikom in pacientom ter osnova za uspešno timsko delo. Prav zato smo pripravili aplikacijo, ki vam omogoča, da področje mehkih veščin nadgrajujete na preprost in učinkovit način – kadarkoli in kjerkoli. Z opravljenimi e-tečaji boste pridobili kreditne točke s področja etike, komunikacije, varnosti in kakovosti. Več >>>

 
 
 

Pot do ortodonta traja leta, pacienti 'bežijo' na Hrvaško

Če si želite poravnati zobe preko zdravstvenega zavarovanja, lahko minejo leta. V Sloveniji so večletne čakalne dobe žal realnost. V Zdravstvenem domu Ljubljana, največjem v državi, prvi termin za ortodonta z napotnico "zelo hitro" dobite šele čez dve leti. Če ste "redno"

napoteni, je čakanje še daljše. Rezultat? Pravi eksodus pacientov v tujino! Samo lani je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije odobril skoraj 2000 povračil za zobozdravstvene storitve v tujini, pogosto na Hrvaškem. Kar 500 več kot leto prej. Največ vlog je bilo za ortodontsko zdravljenje. Več >>>

 
 
 
 

MODROSTNIK

 

Ustno zdravje podaljšuje življenje 

Po podatkih SURS živi v Sloveniji okoli 470 tisoč oseb, starejših od 65 let, od tega naj bi jih bilo okoli 91.500 nastanjenih v domovih starejših občanov (DSO). 

Zobozdravstvena oskrba starostnikov v DSO je omejena. Nekateri DSO so imeli ali pa še imajo zobozdravstveno ordinacijo, ki pa ni del dejavnosti DSO, vendar ima ločeno dovoljenje za opravljanje zobozdravstvene dejavnosti. V določenih DSO obstaja zobozdravstvena ordinacija, vendar med kolegi ni bilo zanimanja, da bi se tam zaposlili, ali pa preprosto ni bilo zobozdravnikov v regiji. 

Oskrbovanci so tako v zobozdravstveni oskrbi prepuščeni domskim zdravnikom ter negovalnem kadru, ki jih napotijo na zdravljenje izven ustanove. Zobozdravnik ne sme opraviti zobozdravstvene storitve v DSO, saj DSO za to nima dovoljenje Ministrstva za zdravje. 

S pomočjo projekta Ustno zdravje in s promocijo ustnega zdravja pri ZZS smo v preteklosti dodali kamenček v mozaiku zdravstvene pismenosti prebivalstva tudi na tem področju. V zavedanju, da to ni dovolj, smo se odločili napisati smernice zdravljenja starostnikov v DSO in organizirati mrežo javne zobozdravstvene oskrbe v DSO. V partnerstvu z Ministrstvom za zdravje, Ministrstvom za solidarno prihodnost in DSO Radovljica smo se žal neuspešno prijavili na pilotni projekt v okviru razpisov EU.  

 
Celoten zapis >>>
 

Krunoslav Pavlović, dr. dent. med.
Bivši predsednik OZB in podpredsednik ZZS

 
 
 

NAPOVEDUJEMO 🗓️

 
 

50. strokovno srečanje stomatologov Slovenije »Iz prakse za prakso«

 

Stomatološka sekcija Slovenskega zdravniškega društva organizira jubilejno, 50. strokovno srečanje stomatologov Slovenije »Iz prakse za prakso«, ki bo potekalo 6. in 7. junija 2025 v Avditoriju Portorož z možnostjo udeležbe na dogodku na daljavo. Program bo predvidoma ocenjen s 13 licenčnimi točkami. Udeleženci srečanja bodo lahko s preizkusom znanja pridobili dodatne licenčne točke (predvidoma 6,5 licenčne točke).

 
Prijavnica >>>
Preliminarni program >>>
 

Učna delavnica za specializante: 
Pravice, obveznosti in odgovornosti ter vse druge koristne informacije 📄

 

Vabimo vas na učno delavnico za specializante, ki bo potekala 8. aprila 2025 od 15.30 do 18.00. Delavnica bo potekala preko Zooma.
Na delavnici bodo predstavljene pravice, obveznosti in odgovornosti specializanta, delovnopravne dileme specializantov in delovanje e-lista. Izvedeli boste tudi nekaj zlatih pravil spoprijemanja z vsemi obveznostmi.  Program in prijava >>>

 
 
 

35. Spomladansko srečanje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije

 

Strokovno združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije v sodelovanju z Zdravniško zbornico Slovenije tradicionalno v maju organizira srečanje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije. Letos bo tako že 36. Spomladansko srečanje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije.

Prijava >>>

Vljudno vas vabimo, da se nam pridružite v Grand Hotelu Primus na Ptuju v petek, 9. maja 2025, od 13.30 dalje in v soboto, 10. maja 2025 z začetkom ob 9.30.

Vabilo s programom dogodka najdete na tej povezavi >>> 

Program srečanja je aktualen in zanimiv. Poleg strokovnih tem bo del ponovno namenjen komunikaciji. Na ZZS smo tudi vložili vlogo za dodelitev kreditnih točk za podaljšanje licence. Izkoristite priložnost in si vzemite čas za srečanje prijateljev in tkanje novih poznanstev.

Srečanje je vedno vir dragocenih informacij in možnost za posredovanje in izmenjavo mnenj. Kotizacije ni.

Miha Lukač, dr. med., predsednik SZZZZS 

 
 
 

Vabljeni na predstavo Atwoodovo padalo 🎭

 

Vabimo vas na uprizoritev glasbeno-umetniškega projekta Atwoodovo padalo, ki bo 17. aprila ob 18.00 v Modri dvorani Zdravniške zbornice Slovenije. Predstavo skupaj z neverjetno ekipo ustvarjata tudi spacializant oftalmologije Ambrož Pušnik, dr. med., in specialistka urgentne medicine Valentina Pugelj, dr. med. Ogled predstave je brezplačen. 

Več si preberite tu >>>

Prijava na dogodek >>>
 
 
 
 

7. Hop na Grad 🏃‍♂️

 

Vabljeni na 7. Hop na Grad, ki bo 6. 4. 2025. Gre za dobrodelen tekaški dogodek, s katerim pomagajo otrokom, ki se zdravijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani. Ves denar, zbran s startninami in dobrodelnimi prispevki, bodo z nakupom aparata podarili Pediatrični kliniki v Ljubljani. 

Več in prijava >>>
 
 

Na Facebooku smo presegli 11.000 sledilcev - hvala vsem! 👍♥️

 
 

Facebook >>>

 

Instagram >>>

Linkedin >>>

 

X >>>

 


Koledar izobraževanj 📆

Zbornična izobraževanja za zobozdravnike

  • 29. 3. 2025 Delavnica: TMS - modul 2 Več >>>
  • 1. 4. 2025 Dobro vzdušje na delovnem mestu - delavnica reševanja konfliktov Več >>>
  • 3. 4. 2025  Mediacija v zdravstvu Več >>>
  • 6. 4. 2025 Pomen spanja Več >>>
  • 8. 4. 2025 Obvladovanje stresa ob kriznih dogodkih v zdravniški službi Več >>>
  • 16. 4. 2025 Delavnica: Asertivna komunikacija Več >>>
  • 23. 4. 2025 Integriteta in kodeks zdravniške etike Več >>>

     📆 Celoten koledar izobraževanj je dostopen tukaj >>>>

 
 
 

Sledite dogajanju

 
Facebook >>>
Ustno zdravje >>>
 
 
YouTube >>>
 
Skupaj zmoremo! >
 
 

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si

Uradne ure
ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00 

 

 
 
FacebookYouTubeWebsite
 
 
 
 
 
Pomembno obvestilo: Avtomatičen odgovor na ta mail, ki je bil poslan preko sistema obveščanja, ni mogoč. Vaše sporočilo bomo lahko prebrali le, če bo poslano na e-naslov: gp.zzs@zzs-mcs.si Hvala za razumevanje!
To sporočilo ste prejeli, ker ste se član/članica Zdravniške zbornice ali ste se naročili na prejemanje Biltena Zdravniške zbornice Slovenije. 

Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo). 

Če ste član zbornice odjava od biltena pomeni, da ne boste prejemali tudi drugih obvestil med katera poleg biltena zbornice sodijo za zobozdravnike še zobozdravniški bilten, za vse člane pa obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice.

Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.
Posodobi nastavitve  |  Odjavi se