Ni slik? Spletna verzija

 
 
 
 

50. Bilten za zobozdravnike 

februar 2025
 

 

UVODNIK

 
 

Kolegice, kolegi. Pred vami je jubilejni 50. zobozdravniški bilten.

ZVESTI SEBI

Kako dolgo smo pripravljeni gledati, da nekdo – ZZZS, MZ, vlada – odloča o svobodi, doktrini našega poklica, načinu našega dela – življenja. Kdaj, kje, za koga, za koliko, kako ... bomo delali.

Čas nam prinaša številne izzive. Prinaša pa nam tudi priložnosti, da se poglobimo vase. Začetniško navdušenje, sanje, neprespane noči ob knjigah, volontiranja, prvi pacient, odrekanje časa družini in podiplomska usposabljanja ... Vse to – zato, da danes naše delo ni nič vredno?

Lahko igramo vlogo žrtve ali pa sprejmemo odgovornost.
Ostanimo zvesti sebi, doktrini, pacientom.

Verjamem, da skupaj zmoremo.

Vidimo se 8. 3. 2025 ob 10.30 na zbornici ali po Zoomu.

Barbara Škrlj, dr. dent. med.
Predsednica Odbora za zobozdravstvo ZZS

 
 
 

Povabilo k prijavi: Zobozdravstvo nad prepadom

 

Vabimo vas na skupno srečanje zobozdravnikov v soboto 8. 3. 2025 ob 10.30 v Modri dvorani Zdravniške zbornice ali preko spletne platforme Zoom.

Program srečanja:

  1. Spremembe financiranja, kje smo danes
  2. Predstavitev modela za izračun protetičnih storitev
  3. Plakat
  4. Predstavitev delovanja DENS-a in skupno nastopanje
 
Prijava >>>
 
 
 

AKTUALNO - OBVESTILA ODBORA ZA ZOBOZDRAVSTVO

 
 
 

Obvestilo urednice 📖

Cenjeni kolegi in kolegice,

pred vami je že 50. številka e-biltena za zobozdravnike, ki beleži že sedem (7) let izhajanja. Ideja za tovrstno obveščanje se je porodila v letu 2017 v sodelovanju med Odborom za zobozdravstvo (OZB), ki ga je vodil Krunoslav Pavlović, dr. dent. med., in takratno PR-službo ZZS, ki jo je vodila Andreja Basle. E-bilten je bil zasnovan z namenom rednega obveščanja zobozdravnikov o delovanju OZB in zobozdravnikov, o dogodkih na ZZS in o dejavnostih drugih deležnikov v zdravstvu, ki s svojim delovanjem vplivajo na delovanje zobozdravnikov. 

E-bilten za zobozdravnike je v prvem letu izhajanja, v letu 2018, izšel devetkrat (9), v letu 2019 sedemkrat (7), v letih omejenega delovanja zobozdravnikov zaradi epidemije covida-19 pa v letu 2020 v štirih (4) številkah in v letu 2021 v petih (5) številkah. V letih 2022 in 2023 je obakrat izšel v sedmih (7) izdajah, v letu 2024 v osmih (8) številkah in v tekočem letu 2025 je v februarju pred vami druga (2.) številka. Več o vsebinah in nastajanju e-biltena za zobozdravnike si lahko preberete v rubriki Modrostnik v prispevku Krunoslava Pavloviča, dr. dent. med.

Tudi danes e-bilten za zobozdravnike še vedno izhaja v sodelovanju med OZB, ki ga vodi Barbara Škrlj, dr. dent. med., in PR-službo ZZS, ki jo vodi Urška Šestan, univ. dipl. prav. Od avgusta 2024 v ožjem uredništvu po pooblastilu predsednice ZZS prof. dr. Bojane Beović sodelujeva asist. dr. Sanda Lah Kravanja, dr. dent. med., in Tanja Gregorič, mag. kom., ki e-bilten mesečno pripravljava tudi s sodelovanjem zobozdravnikov. 

Na prošnjo uredništva e-biltena za zobozdravnike sta PR- in IT-služba ZZS pripravili e-naslov, na katerega nam lahko pošljete odzive na prispevke ali razmišljanja, ki bi jih želeli deliti s kolegi zobozdravniki. Pri tem izpostavljam predvsem sodelovanje v novouvedeni rubriki Modrostnik. Prispevki niso honorirani. 

Zobozdravniški e-bilten ima veliko vsebin in obvestil. Daljša besedila niso v celoti objavljena, za dostop do teh celotnih novic ali njihovih prilog je dodana oznaka, da je celotna vsebina dostopna s klikom na gumb s povezavo, ki je navedena med besedilom ali na koncu besedila.  

  • Za dostop do internih vsebin in dopisov ZZS, ki dodatno pojasnjujejo novice, je treba biti prijavljen v osebni profil ZZS. 

  • Zaradi dolžine mesečnega zobozdravniškega biltena je na dnu strani biltena obvestilo ([Sporočilo je skrajšano]  Prikaži celotno sporočilo), kjer je tudi treba klikniti, da se vam naloži celotna vsebina. 

Vljudno vabljeni k aktivnemu sodelovanju, pišite nam na e-naslov: zobozdravniski.bilten@zzs-mcs.si

Želimo vam prijetno branje!

Urednica e-biltena za zobozdravnike,
asist. dr. Sanda Lah Kravanja,
dr. dent. med., spec.

 
 
 

Seje Odbora za zobozdravstvo 📄🦷

Odbor za zobozdravstvo je imel v mesecu februarju 2025 dve redni seji ter eno korespondenčno sejo.

Na 4. redni seji, ki je potekala 11. 2. 2025, so člani odbora razpravljali in sklepali v skladu z naslednjim dnevnim redom:

  • Plakat in pisma ZZZS v zvezi s pravili ZZZS in davčnimi vidiki
  • Oglaševanje – Javna pooblastila (https://www.zdravniskazbornica.si/vodstvo/pravni-akti zavihek: Zbornični akti)
  • Anketa – pripravniki dr. dent. med.
  • Razno

Na 5. redni seji, ki je potekala 19. 2. 2025, so člani OZB razpravljali o oglaševanju na ZZS.

Druga korespondenčna seja OZB pa je potekala od 13. 2. 2025 do 17. 2. 2025.

 
 
 
 

AKTUALNO - SPREMEMBE ZAKONODAJE IN POGOJEV DELA

 
 
 

Vlade Republike Slovenije sprejela Uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja 🏥

 

Vlada je na včerajšnji seji sprejela Uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2025 ter ukrepe za pospešitev črpanja evropskih sredstev.

Uredba o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev vsako leto določa širitve programov na določenih področjih, opredeljuje način financiranja teh programov in vključuje obveznosti izvajalcev zdravstvene dejavnosti ter Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije v zvezi z izvajanjem storitev, ki so plačane iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja. Ključne spremembe v Uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2025 (Uredba 2025) so navedene tukaj >>>

Več o Uredbi bo objavljeno po njeni preučitvi s strani strokovnih služb ZZS.

 
 
 

Mnenje Zakonodajno-pravne službe Državnega zbora RS o predlogu novele Zakona o zdravstveni dejavnosti

 

Zakonodajno-pravna služba Državnega zbora RS (v nadaljevanju: ZPS) je podala obsežno mnenje o noveli Zakona o zdravstveni dejavnosti in opozorila na številne sporne in potencialno neustavne vidike.  Celotno mnenje je dostopno tukaj.

ZPS je prišla do v bistvenem enakih zaključkov kot Skupščine Zdravniške zbornice Slovenije, ki je v zvezi s predlogom zakona sprejela naslednji sklep:

Sklep: Skupščina Zdravniške zbornice Slovenije zavrača predlog sprememb Zakona o zdravstveni dejavnosti in ocenjuje, da v trenutni obliki ni primeren za nadaljnjo obravnavo. V primeru sprejetja predloga v trenutni obliki predlagatelj zakona prevzema vso odgovornost za njegove škodljive posledice.

ZPS uvodoma navaja, da predlog zakona uvaja obsežne spremembe in dopolnitve veljavne ureditve zdravstvene dejavnosti, ki bi namesto predloga novele terjale predlog novega zakona. Nov zakon bi bil nujen tudi s pravnosistemskega vidika, saj je bilo v ureditev zdravstvene dejavnosti že večkrat poseženo z interventnimi zakoni, s katerimi so se določili tudi nekateri trajni odstopi od veljavne sistemske ureditve. Navedeno zmanjšuje pravno varnost in možnost naslovnikov, da so v celoti seznanjeni s svojim pravnim položajem ter pravicami in obveznostmi, ki jih imajo. Predlog zakona pa po mnenju ZPS poseg v pravno varnost in predvidljivost še povečuje, hkrati pa ni skladen z načeli pravne države iz 2. člena Ustave, saj ne izpolnjuje zahteve po jasnosti, razumljivosti, določnosti, nedvoumnosti in predvidljivosti, kot to izhaja iz ustaljene ustavnosodne presoje Ustavnega sodišča.

Celotno besedilo >>>
 
 
 

Komisija Državnega sveta ni podprla novele Zakona o zdravstveni dejavnosti 📄

 

Komisija za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide je obravnavala novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti. Zdravniška zbornica je na podlagi obširnih pripomb k skorajda vsem členom predloga zakona in opozorilom o notranji neskladnosti zakonskega besedila ocenila, da je predlog zakona neprimeren za nadaljnjo obravnavo, medtem ko sta Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije ter Zbornica zdravstvene in babiške nege predlogu zakona izrekla podporo. V razpravi so člani komisije do predloga zakona zavzeli različna stališča – od izražene podpore na eni strani do pomislekov glede izvedljivosti predloženih zakonskih rešitev ter težavah, ki bi jih slednje lahko povzročile v praksi v posameznih lokalnih okoljih. 

V okviru glasovanj komisija predlogu zakona ni izrekla podpore, v dodatno sprejetem sklepu pa je pozvala predlagatelja, da podrobneje prouči oddane pripombe. Povezava do celotne novice >>>

 
 
 

Pripombe Zdravniške zbornice na novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti ‼️

 

Zbornica vztraja, da predlog zakona tudi v trenutni obliki ni primeren za nadaljnjo obravnavo, saj je od javne razprave uvedel še nove institute in dopolnitve, ki so notranje neskladne in v praksi neizvedljive. Zbornica v nadaljevanju podaja komentarje k posameznim členom, v katerih se

opredeljuje do rešitev, ki so bile predvidene že v predlogu zakona, kot je bil dan v javno razpravo, kot tudi do novih rešitev. 

Celotno besedilo >>>
 
 
 

Kirurgija je kot šport. Če ekipa ni uigrana, rezultati ne morejo biti vrhunski

 

Maksilofacialna klinika še vedno deluje v dveh nadstropjih Stomatološke klinike, ki je bila zgrajena v 50. letih prejšnjega stoletja z udarniškim delom. V Sloveniji se z maksilofacialno in oralno kirurgijo ukvarja okrog petdeset ljudi. To je specifična stroka. Kljub

materialnim omejitvam sta maksilofacialna in oralna kirurgija na svetovni ravni. Prihajajoča zakonodaja o zdravstveni dejavnosti specifike te stroke upošteva. Učinki napovedane reforme utegnejo biti katastrofalni. Ker nas vlada kot predlagateljica zakona očitno namenoma ne sliši, se čutimo dolžni svoja stališča pojasniti javnosti. 

Ureditev razmer v zdravstvu je bila ena od pomembnih obljub sedanje politične oblasti. Na koncu leta 2024 smo dobili njen prvi, skoraj 216 strani dolg predlog novele Zakona o zdravstveni dejavnosti (ZZDej), ki se je ob nasprotovanju vseh zdravniških organizacij (Zdravniška zbornica Slovenije, Slovensko zdravniško društvo, Fides) in strokovne javnosti večkrat spremenil. V dokončni obliki je bila novela poslana v parlamentarni postopek 17. januarja 2025. Na slabo domišljene rešitve in pasti, ki jih novela prinaša, ves čas opozarjamo tudi maksilofacialni in oralni kirurgi, saj smo med tistimi zdravstvenimi dejavnostmi, kjer bodo v noveli predlagane spremembe naredile nepopravljivo škodo stroki in pacientom. Ker nas vlada kot predlagateljica zakona očitno namenoma ne sliši, se čutimo dolžni svoja stališča pojasniti javnosti. 

 
Celoten članek >>>

Prim. Vojko Didanovič, dr. med., spec. maksilofacialni kirurg, spec. otorinolaringolog, predsednik SSMOK
Dr. Tadej Dovšak, dr. med., dr. dent. med., spec. maksilofacialni kirurg, predstojnik KO za maksilofacialno in oralno kirurgijo, UKCLJ
Doc. dr. Aleš Vesnaver, dr. med., spec. maksilofacialni kirurg, predsednik RSK MOK

 
 
 

»To ni več javno zdravstvo, ampak javna sramota«

 
 
Celoten zapis >>>

Vedno sem menil in še vedno menim, da je javno zdravstvo ena najpomembnejših in najboljših pridobitev 20. stoletja – ob pogoju seveda, da je učinkovito. Če pa imajo ljudje pravice le na papirju, v realnosti pa morajo čakati na pregled pri osebnem zdravniku več tednov (če sploh imajo osebnega zdravnika), na pregled pri specialistu pa več mesecev ali celo več let – potem to ni več javno zdravstvo, ampak javna sramota.

 

Doc. dr. Aleš Vesnaver, dr. med, specialist maksilofacialni kirurg, predsednik RSK za maksilofacialno in oralno kirurgijo.

 
 
 

Zaradi nove pravice bodo zobozdravniki vračali koncesije in se upokojevali

 

Zobozdravniki vztrajajo, da so cene belih zalivk prenizke. Napovedujejo vračanje koncesij in beg v pokoj. ZZZS: Cena v javnem zdravstvu ne more vključevati ekstra dobička izvajalca. S prvim januarjem je v EU začela veljati splošna ukinitev uporabe amalgama, a je Slovenija poleg Romunije edina država EU, ki uveljavlja izjemo – do

zadnjega mogočega datuma 30. junija prihodnje leto. Z letošnjim letom razširjena pravica do bele zalivke iz obveznega zdravstvenega zavarovanja je začela veljati za mlade do 26. leta, s 1. julijem 2026 pa bo veljala za vse paciente. Zaradi njihove nove pravice po anketi Zdravniške zbornice Slovenije kar 40 odstotkov od polovice aktivnih slovenskih zobozdravnikov napoveduje vračilo koncesij, še deset odstotkov jih razmišlja o upokojitvi. Celotna novica >>>

 
 
 
 

AKTUALNO NA ZZS

 
 

POMEMBEN OPOMNIK ZA NAPREDOVANJE: Vložitev predloga za zasedbo delovnega mesta starejši zdravnik z licenco brez specializacije oziroma starejši zdravnik specialist 🧑‍⚕️👩‍⚕️

 

S 1. 1. 2025 so začeli veljati lani v novembru in decembru sklenjeni Aneksi k Posebnemu tarifnemu delu Kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike v Republiki Sloveniji, ki določajo novi delovni mesti starejši zdravnik z licenco brez specializacije (z ustreznim PPD oz. brez njega) in starejši zdravnik specialist (z ustreznim PPD oz. brez njega). Za zasedbo navedenih delovnih mest je poleg izpolnjevanja tukaj opisanih pogojev potrebno, da neposredni vodja poda predlog. Navedeni aneksi namreč določajo, da predlog za zasedbo tega delovnega mesta poda neposredni vodja in preveri izpolnjevanje pogojev za zasedbo delovnega mesta (izpolnjevanje pogojev mora biti izkazano in dokumentirano). Skladno s primerljivo razlago Posebnega tarifnega dela Kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike, ki sicer ni neposredno vezana na delovno mesto starejšega zdravnika, pa pojasnjujemo, da bi namesto neposrednega vodje predlog lahko podal tudi zdravnik sam, pri čemer naj vložitev predloga neposredni vodji ustrezno dokumentira. Povezava do celotne novice >>>

 
 
 

Obisk severno Primorske regije: "Bojimo se poletja"

 

Zbornica je v okviru regijskih obiskov tokrat obiskala severnoprimorsko regijo, kjer je skupaj z zdravniki in vodstvi zdravstvenih ustanov razpravljala o ključnih izzivih. Najbolj pereč problem v regiji so kadri, posebej v Tolminu. »Imamo enajst ambulant družinske medicine, a samo pet takih,

ki jih lahko sami izvajamo, oz. imamo 20 lastnih zdravnikov in 40 različnih pogodbenikov, da zadeve sploh lahko tečejo. Po odhodu treh zdravnikov so številni ostali brez osebnega zdravnika, situacijo rešujemo z nadomestnimi zdravniki, odprte imamo dodatne ambulante družinske medicine. Drugi velik problem je urgentna medicina. Potrebovali bi pet zdravnikov, trenutno imamo dva. To so tako velike luknje, da jih je treba reševati na višjem nivoju,« je razložil direktor ZD Tolmin, Primož Uršič, ki ga skrbijo poletni meseci, ko tolminsko preplavijo še turisti. Tudi nova zakonodaja, ki prepoveduje prehajanje zdravnikov iz javnega v zasebni sektor in obratno, jim ne bo naredila usluge, ravno nasprotno. Celotna novica >>>

 
 
 

‼️ Nadzori Finančne uprave RS – obračunavanje DDV

Zbornica je bila opozorjena, da Finančna uprava Republike Slovenije izvaja večje število nadzorov pri izvajalcih zdravstvene dejavnosti. Poleg problematike odvisnih razmerij se je v nadzorih odprlo tudi vprašanje obračunavanja DDV za določene zdravstvene storitve, zlasti s področja plastične in estetske kirurgije. Člani, ki so bili deležni nadzora s strani FURS, se lahko obrnejo na Oddelek za pravne zadeve (tina.prijatelj@zzs-mcs.si) za pravno svetovanje, hkrati pa lahko člani na ta naslov posredujejo tudi morebitne druge informacije glede nadzorov oziroma stališč FURS, ki bi bile lahko koristne za ostale člane zbornice.

Finančna uprava Republike Slovenije je na zbornico sicer naslovila opozorila glede potencialnih davčnih tveganj in nepravilnosti pri pogodbenih razmerjih s samostojnimi podjetniki v zdravstvu. FURS je napovedal strožje nadzore pri poslovnih subjektih, ki s fizičnimi osebami z dejavnostjo sklepajo odvisna razmerja. Povezava do (povzetka) opozorila FURS >>>

 
 
 

Opozarjamo na zlorabe identitete zdravnikov 🚨

 

Zdravniška zbornica ponovno opozarja, da se na spletu pojavljajo lažna oglasna sporočila, pri katerih spletni goljufi zdravnikom ukradejo identiteto in njihove fotografije oziroma z izmišljenim intervjujem zavajajoče oglašujejo izdelke. Nedavno se je to zgodilo srčno-žilnemu kirurgu izr. prof. dr. Jušu Kšeli. Goljufi so mu ukradli identiteto in z njegovo fotografijo oziroma izmišljenim intervjujem oglašujejo izdelek za čiščenje žil.

Člane ZZS pozivamo, da nas obvestite, v kolikor je bila zlorabljena tudi vaša identiteta. O zlorabi bomo obvestili javnost in primer predali Tržnemu in Zdravstvenemu inšpektoratu. Več >>>

 
 


ZOBOZDRAVNIŠKI NASVETI

 
 

TV Klinika: Parodontalna bolezen prizadene kar 90 odstotkov prebivalstva 🦷

 

Infektolog in pisatelj David Zupančič je voditelj nove pogovorne oddaje na RTV Slovenija. V njej bo gostil različne strokovnjake s področja medicine, ki bodo gledalcem predstavili različne bolezni, njihove simptome, gosti z osebno izkušnjo pa bodo v oddaji predstavili svojo zgodbo. Premierna oddaja je predstavila parodontalno

bolezen - od diagnoze do okrevanja. Raziskave namreč kažejo, da parodontalna bolezen, ena najpogostejših kroničnih bolezni obzobnih tkiv, prizadene kar 90 odstotkov prebivalstva.  Povezava do posnetka oddaje >>>

 
 
 

Rak ustne votline 👄

 

V Sloveniji več kot 60 % bolnikov z rakom ustne votline poišče pomoč šele v napredovalih stanjih, kar pomeni, da potrebujejo bolj invazivna zdravljenja, tudi rekonstruktivne posege. "Razlika med zdravljenjem začetnega in napredovalega raka ustne votline je kot dan in noč, tako v posledicah zdravljenja v smislu spremenjenega govora, težav pri hranjenju in požiranju kot tudi v preživetju in kakovosti

življenja naprej," pravi maksilofacialni kirurg prim. asist. Vojko Didanovič, dr. med. Ob dnevu oralne in maksilofacialne kirurgije si zato želi, da bi čim več pacientov prišlo na obravnavo z začetnimi raki, ki jih lahko pozdravijo samo z operacijo. Vsako dodatno zdravljenje namreč poveča težave, ki jih imajo pacienti, in spremeni kakovost življenja po zdravljenju.

 
 
 

Kako otroku pravilno umiti zobe in kdaj začeti? 🪥🧒

 

Kako otroku pravilno umiti zobe in kdaj začeti? Koliko fluorida mora vsebovati zobna pasta? Pri katerih letih si otrok lahko začne sam ščetkati zobe? Kako vzpostaviti zdravo rutino ustne higiene? Odgovarja zobozdravnica, specialistka pedontologije, dr. Špela Burnik Bobič. Pravilna nega zob od malih nog je ključ do zdravega nasmeha v odrasli dobi.

 
 

Majhne spremembe v ustni votlini lahko naredijo veliko razliko 🦷

 

Ste vedeli, da lahko majhne spremembe v ustni higieni naredijo veliko razliko? Uporabljate poleg zobne ščetke tudi medzobno ščetko in nitko? Kaj je pravzaprav najboljše za naše zobe – oboje ali eno zadostuje? Na to odgovarja zobozdravnica Maja Puklavec Ferjančič, ki zelo nazorno razloži, zakaj in kako pravilno skrbeti za medzobne prostore in preprečiti težave, preden sploh nastanejo.

 
 


ZOBOZDRAVNIKI IN SODELOVANJE V REGIJI

 
 

Vaša pomoč po poplavah je omogočila obnovo bivalnih enot za invalide 🏠

 
 

Po uničujočih poplavah, ki so prizadele Bosno in Hercegovino, smo se v ZZS v sodelovanju z Ustanovo za pomoč ogroženim Državljani sveta nemudoma odzvali in organizirali humanitarno akcijo zbiranja pomoči. Sredstva, ki smo jih skupaj zbrali je Slovenska Karitas namenila za obnovo 12 socialnih bivalnih enot za invalide v kraju Gojevići ter ene bivalne enote v Kiseljaku, ki so bile poškodovane v poplavah. Hvala vsem, ki ste prispevali k tej dobrodelni akciji in s svojim prispevkom omogočili boljše pogoje za življenje tistih, ki so v ujmi izgubili varno zatočišče. Več o pomoči lahko preberete tukaj >>>

NOVI HUMANITARNI AKCIJI 
V sodelovanju z Ustanovo za pomoč ogroženim Državljani sveta in Slovensko Karitas začenjamo dve novi humanitarni akciji:

🌍Pomoč prizadetim v Gazi
Po 15 mesecih vojne skoraj milijon otrok v Gazi nujno potrebuje pomoč – hrano, vodo, zdravila in osnovna življenjska sredstva. Donacije lahko nakažete na:
Ustanova za pomoč ogroženim Državljani sveta
TRR: SI56 2900 0005 2601 308 (UniCredit Banka Slovenija d.d.)
Naslov: Ulica Stanka Škalerja 29, 8250 Brežice
ID za DDV: SI 57348456
Sklic za nakazilo: Gaza

🌍Pomoč za Madagaskar – na prošnjo Pedra Opeke
Na Slovenski karitas pripravljajo humanitarno pošiljko za revne na Madagaskarju. Do konca februarja zbirajo sanitetni in medicinski material ter porodne mize (lahko tudi rabljene) za bolnišnice misijonarja Pedra Opeke.                                             
Stik za donacije: pr@zzs-mcs.si

Hvala, ker pomagate tistim, ki vas najbolj potrebujejo! ❤️

 
 
 

POZIVI

 
 

Poziv zobozdravnikom članom 📧

 

Ker stremimo k čim večjemu povezovanju in obveščenosti vseh članov, vas prijazno vabimo, da posodobite kontaktne podatke in k temu pozovete tudi svoje kolegice in kolege zobozdravnike/-ce. Navodila za nastavitev obveščanja ZZS >>>

 
 


ODGOVORI STROKE NA VPRAŠANJA IZ PRAKSE

 
 
 

(Svetovni dan boja proti raku) Izr. prof. dr. Cvetka Grašič Kuhar: "Zaradi procesirane hrane imamo več raka želodca in črevesja"

 

Ob svetovnem dnevu proti raku je  izr. prof. dr. Cvetka Grašič Kuhar z Onkološkega inštituta, ki se že 24 let ukvarja z zdravljenjem rakavih bolnikov, odgovorila na vprašanja: Kaj lahko otroku ponudimo v prvih štirih letih življenja, da ga s tem zaščitimo za vse življenje? Kako procesirana hrana vpliva na pojav raka? Kateri so opozorilni znaki, zaradi katerih moramo poiskati zdravniško pomoč? Kateri raki bi lahko v prihodnosti postali preteklost?

Knjižica nasvetov >>>
 
 
 

Začela se je doba mRNK-cepiv – proti covidu, proti gripi in celo proti raku 🦠

 
Vabljeni k poslušanju >>>

Zlasti na družbenih omrežjih nekatera vprašanja vedno znova kljubujejo znanosti: Ali so bila mRNK-cepiva dovolj preizkušena, ali je bil del človeštva zgolj del velikega cepilnega eksperimenta, ki je farmacevtskima družbama Pfizer in Moderna samo do leta 2023 prinesel več kot 100 milijard evrov? Zakaj smo v Sloveniji več odmerkov zavrgli, kot porabili? Kakšna je prihodnost mRNK-cepiv? V Intelekti so na vprašanja odgovarjali infektologinja prof. dr. Bojana Beović, specialistka javnega zdravja dr. Marta Grgič Vitek in sintezni biolog dr. Roman Jerala.

 
 
 

Slovenski dokaz, da cepljenje proti HPV deluje, odmeva po svetu 💉

 

Zdravnica Urška Ivanuš je specialistka javnega zdravja in vodja programa ZORA, ki ga vodi Onkološki inštitut, za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih sprememb na materničnem vratu. S kolegicami in kolegi so se lotili raziskave, kako cepljenje deklic proti HPV vpliva na spremembe materničnega vratu. Študija je pokazala, da generacije deklet, ki so po programu cepljene v 6. razredu osnovne šole, za skoraj polovico manj zbolevajo za predrakavimi spremembami visoke stopnje kot generacije, ki te možnosti še niso imele. Podrobneje v oddaji Ultrazvok >>>

 
 
Vabljeni k poslušanju >>>
 
 

Nova e-izobraževalna aplikacija 👩‍💻

 

Zdravniška zbornica Slovenije z veseljem predstavlja novo e-izobraževalno aplikacijo, ki je namenjena članom za izpopolnjevanje mehkih veščin in nadgradnjo znanja na področju, ki je ključnega pomena za vsakodnevno delo zdravnikov in zobozdravnikov. Etika, komunikacija in

medosebni odnosi so temelj zaupanja med zdravnikom in pacientom ter osnova za uspešno timsko delo. Prav zato smo pripravili aplikacijo, ki vam omogoča, da področje mehkih veščin nadgrajujete na preprost in učinkovit način – kadarkoli in kjerkoli. Z opravljenimi e-tečaji boste pridobili kreditne točke s področja etike, komunikacije, varnosti in kakovosti. Več >>>

 
 
 
 

MODROSTNIK

 
 

Odtenki belih plomb: od estetike do medicine 🦷

Ko sem pred skoraj 30 leti zaključeval študij dentalne medicine, so bile bele plombe v transkaninem sektorju precej redke. Prevladoval je amalgam, bele plombe so bile rezervirane za paciente z visokimi estetskimi zahtevami in nizkim tveganjem za karies. Delale so se kljub zavedanju, da je njihova življenjska doba krajša od amalgamskih. Iz nekoč zelo ozkih, estetskih indikacij so se do danes bele plombe prelevile v široko razširjen način zobozdravstvene oskrbe. Pot je bila dolga in pogosto zavita.

Estetski, a problematični začetki
V primerjavi z amalgamom je bilo plombiranje s kompoziti zelo drugačno in precej bolj zapleteno, saj je vključevalo številne korake, ki ji pri amalgamu ni bilo: jedkanje in izpiranje s fosforno kislino, nanos, sušenje in polimerizacija adheziva ter vnašanje in polimerizacija kompozita po plasteh. Vsak korak mora biti izveden natančno, sicer predstavlja možen vir napak. Te vodijo do težav, kot so izpad plombe, pooperativna občutljivost, vnetje in nekroza pulpe, marginalno zabarvanje in sekundarni karies. Adhezivni sistemi so bili zapleteni za uporabo, na začetku so zahtevali 3 ali celo 4 korake. Nekoliko kasneje so zaradi poudarka na estetiki proizvajalci kar tekmovali, kdo bo ponudil sistem z več odtenki. Na kongresih smo z mešanico vedoželjnosti in nekoliko zavisti občudovali kompozitne plombe večinoma italijanskih kolegov, ki so imele zmodelirane glavne in trikotne grebene, centralne jamice in celo rjavo zabarvane fisurne sisteme. Spomnim se, da sem leta 2006 za doktorat kot darilo enega od proizvajalcev kompozitov dobil sistem, ki je vključeval 30 barv. Začetno navdušenje je hitro zamenjala frustracija. Krivulja učenja je bila počasna, rezultati pa pogosto nepredvidljivi.

 
Celoten zapis >>>

Prof. dr. Aleš Fidler, dr. dent. med.
Center za zobne bolezni, Stomatološka klinika, UKC Ljubljana
Katedra za zobne bolezni in normalno morfologijo zobnega organa, Medicinska fakulteta, Univerza v Ljubljani

 
 
 

Ob 50. številki biltena za zobozdravnike 📄

Zbornica je javnopravna skupnost ljudi istega poklica, ustanovljena z namenom, da ščiti interese svojih članov (SSKJ). Zbornična občila predstavljajo medije, v katerih delimo mnenja o dogodkih, povezanih s stroko, cehovsko problematiko in informiramo članstvo o aktualni zakonodaji ter delovanju teles ZZS. Komunikacija s člani ZZS preko različnih občil je ključnega pomena za povezovanje ZZS s članstvom.

Zobozdravniški bilten je leta 2017 predstavljal novo obliko komunikacije ZZS s članstvom, tokrat izključno z zobozdravniki kot avtonomno poklicno skupino. Obravnaval je izključno zobozdravniško problematiko, ki je bila v preteklosti razpršena v različnih zdravniških biltenih. 
 

Celoten zapis >>>
 

Krunoslav Pavlović, dr. dent. med.
Bivši predsednik OZB in podpredsednik ZZS 

 

 
 

NAPOVEDUJEMO 🗓️

 
 

Zobozdravstvo nad prepadom

 

Vabimo vas na skupno srečanje zobozdravnikov v soboto 8. 3. 2025 ob 10.30 v Modri dvorani Zdravniške zbornice ali preko spletne platforme Zoom.

Program srečanja:

  1. Spremembe financiranja, kje smo danes
  2. Predstavitev modela za izračun protetičnih storitev
  3. Plakat
  4. Predstavitev delovanja DENS-a in skupno nastopanje
 
Prijava >>>
 
 
 

Delavnica: TMS - Modul 2 

 

Vljudno vabljeni na Delavnico: TMS - Modul 2. 

 

📅: 15. 3. 2025
⏲️: 9.00-16.00
📍: Domus Medica - Julija
📄: 6 KT
💵: 290 EUR

 
Program in prijava >>>
 

Namen delavnice je udeležencem omogočiti poglobljeno razumevanje manualnih tehnik za ocenjevanje sklepnih struktur čeljustnega sklepa. Skozi teoretični in praktični del bodo pridobili znanja o testiranju sklepne kapsule, ligamentov in žvečnih mišic ter o interpretaciji projicirane bolečine. Poleg tega bodo spoznali ključne diagnostične metode, kot so RTG, MRT in njihova uporaba pri oceni patoloških sprememb čeljustnega sklepa.

 
 
 

Učna delavnica za specializante: 
Pravice, obveznosti in odgovornosti ter vse druge koristne informacije 📄

 

Vabimo vas na učno delavnico za specializante, ki bo potekala 8. aprila 2025 od 15.30 do 18.00. Delavnica bo potekala preko Zooma.
Na delavnici bodo predstavljene pravice, obveznosti in odgovornosti specializanta, delovnopravne dileme specializantov in delovanje E-lista. Izvedeli boste tudi nekaj zlatih pravil spoprijemanja z vsemi obveznostmi.  Program in prijava >>>

 
 
 

OPAZOVALKA

Vabljeni na odprtje razstave izbranih del z naslovom Opazovalka, ki bo 6. marca 2025 ob 19.00 v Galeriji Zdravniške zbornice Slovenije (Dunajska cesta 162, Ljubljana).

Avtorica razstave je Vesna M. van Midden, dr. med., specializantka nevrologije. 

 
 

Na Facebooku smo presegli 11.000 sledilcev - hvala vsem! 👍♥️

 
 

Facebook >>>

 

Instagram >>>

Linkedin >>>

 

X >>>

 


Koledar izobraževanj 📆

Zbornična izobraževanja za zobozdravnike

  • 5. 3. 2025 Zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja – pravni in zdravniški vidiki Več >>>
  • 9. 3. 2025 Krepitev in gradnja kakovostnih odnosov Več >>>
  • 11. 3. 2025 Izobraževanje za glavne mentorje Več >>>
  • 15. 3. 2025 Delavnica: TMS - modul 2 Več >> 
  • 18. 3. 2025 Ne dopuščajmo nasilja Več >>>
  • 18. 3. 2025 Stres in jeza Več >>>
  • 29. 3. 2025 Delavnica: TMS - modul 2 Več >> 

     📆 Celoten koledar izobraževanj je dostopen tukaj >>>>

 
 
 

Sledite dogajanju

 
Facebook >>>
Ustno zdravje >>>
 
 
YouTube >>>
 
Skupaj zmoremo! >
 
 

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si

Uradne ure
ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00 

 

 
 
FacebookYouTubeWebsite
 
 
 
 
 
Pomembno obvestilo: Avtomatičen odgovor na ta mail, ki je bil poslan preko sistema obveščanja, ni mogoč. Vaše sporočilo bomo lahko prebrali le, če bo poslano na e-naslov: gp.zzs@zzs-mcs.si Hvala za razumevanje!
To sporočilo ste prejeli, ker ste se član/članica Zdravniške zbornice ali ste se naročili na prejemanje Biltena Zdravniške zbornice Slovenije. 

Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo). 

Če ste član zbornice odjava od biltena pomeni, da ne boste prejemali tudi drugih obvestil med katera poleg biltena zbornice sodijo za zobozdravnike še zobozdravniški bilten, za vse člane pa obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice.

Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.
Posodobi nastavitve  |  Odjavi se