Ni slik? Spletna verzija

 
 
 
 

43. Bilten za zobozdravnike 

17. februar 2024–23. april 2024
 


PREMIK NAPREJ

 

Po podatkih ZZZS je bilo v preteklem letu plačilo programa izvedeno v večinskem deležu prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja. Slednje kaže na pretežni del izvajanja protetike, ki je šel verjetno na račun povečane realizacije v prvem delu leta 2023, ko se je plačalo vse po realizaciji. 

Presenetila nas je odredba, ki je dodatno omejila izvajanja zdravljenja v osnovnem programu, kar bi posledično moglo pomeniti manj protetike ali slabše ustno zdravje, saj bi morali izvesti protetiko na nezdravljenjih zobeh. Po pogajanjih smo dosegli korekcijo deleža, ki je bolj smiseln in strokovno podprt ter omogoča krepitev ustnega zdravja. Tako bomo lahko ostali v okvirih plačil ZZZS preteklega leta, ne upoštevaje plačila po realizaciji, kar je bila izjemna priložnost skrajševanja čakalnih dob. 

Pravila OZZ so omogočila tudi pomemben premik k preventivi na področju odraslega zobozdravstva, to je uvajanje parodontalnega zdravljenja po razumljivih cenah. Določbe obračuna tovrstnih storitev so postavljene tako, da vzpodbujajo izvajanje tovrstnih storitev z meritvami kliničnih parametrov. Hkrati so storitve zapisane po sistemu združevanja in ne izključevanja.

V prihodnjih tednih nas čaka še pomemben dogovor, kako urediti direktivo glede ukinitve amalgama. Odgovorni so nas slišali in omogočili Sloveniji, skupaj s še dvema državama EU, uveljavitev izjeme ter dokončno ukinitev šele z julijem 2026. 

Razumeli so, da imamo najširšo košarico storitev v Evropi in sistem, ki ga druge države ne poznajo. To dejstvo je treba izkoristiti v oblikovanju sodobnega zobozdravstvenega sistema in sredstva racionalno ter funkcionalno ohraniti. 

Odlok ukinitve amalgama nam omogoča dovolj časa, da pripravimo primerne rešitve, ki bodo omogočile obstoj funkcionalnih programov na primarni ravni. Še pomembneje pa je, da skušamo oblikovati sodobno košarico zobozdravstvenih storitev, ki bo omogočila našim pacientom čim boljši izid zdravljenja in premik k boljšemu ustnemu zdravju.

 

Krunoslav Pavlović, dr. dent. med.

 

Apolonija 2024: natečaj raziskovalnih in kliničnih del na področju zobozdravstva 🥇


V soboto, 6. 4. 2024, je na Zdravniški zbornici Slovenije potekala podelitev nagrad za najboljša raziskovalna in klinična dela na področju zobozdravstva v okviru javnega natečaja v zobozdravstvu Apolonija 2024.

V prvem delu javne predstavitve, ki sta jo vodila Krunoslav Pavlović, dr. dent. med., predsednik Odbora za zobozdravstvo, in asist. dr. Sanda Lah Kravanja, dr. dent. med., spec. čeljustne in zobne ortopedije, so kandidati izvedli predavanje na temo svoje raziskovalne vsebine. Komisija je nato ocenila vsako predavanje ter določila najboljša tri dela iz vsake kategorije. Ocenjevanju je sledila podelitev nagrad in glasbena točka sopranistke Nadie Ternifi, dr. dent. med., ob klavirski spremljavi Alvina Ćućića.

Prejemniki nagrad v kategoriji kliničnih primerov:
1.Tom Kobe: Parodontalno-plastična kirurgija za estetsko rehabilitacijo pacientke z napredovalo parodontalno boleznijo: prikaz primera
2. asist. Duška Stopar in Petra Šterbenk: Protetična oskrba endodontsko zdravljenega zgornjega centralnega sekalca s kovinskim zatičkom - prikaz primera
3. asist. Nevena Josipović: Digitalni protokol v popolni oralni rehabilitaciji pacienta

Prejemniki nagrad v kategoriji raziskovalne naloge:
1. asist. Aljaž Golež: Vpliv ortodontskega premika zob na senzitivnost zobne pulpe: Sistematski pregled z metaanalizo

2. asist. Aljaž Golež: Primerjava vitalitetnih testov s histološko analizo zobne pulpe
3. asist. Nina Vovk in Manca Urek: Stanje sline pri bolnikih s kronično boleznijo reakcije presadka proti gostitelju (GVHD)

Asist. Aljaž Golež, dr. dent. med., zmagovalec raziskovalnega dela na področju zobozdravstva 

Tom Kobe, dr. dent. med., zmagovalec kliničnega dela na področju zobozdravstva


Ocenjevalno komisijo so sestavljali profesorji katedre za dentalno medicino na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani prof. dr. Nataša Ihan Hren, prof. dr. Maja Ovsenik, prof. dr. Janja Jan, prof. dr. Alenka Pavlič, izr. prof. dr. Čedomir Oblak, izr. prof. dr. Boris Gašpirc in prof. dr. Aleš Fidler.

Ocenjevalni komisiji se iskreno zahvaljujemo za sodelovanje, vsem prejemnikom nagrad in mentorjem pa še enkrat iskreno čestitamo!
 

Do fotogalerije lahko dostopate tukaj >>>

Več o natečaju lahko preberete tukaj >>>
 

 
 

Svetovni dan ustnega zdravja 2024 🦷

 

20. marca smo obeležili svetovni dan ustnega zdravja. Letošnja tema je bila povezava ustnega zdravja s sistemskimi boleznimi, saj je ustno zdravje neločljivo povezano s splošnim zdravjem. Opozarjali smo na povezavo ustnega zdravja s tremi sistemskimi boleznimi: sladkorna bolezen, demenca in osteoporoza. V sklopu projekta smo pripravili štiri kratke videoposnetke in informativni plakat. 

 

Prof. dr. Tadej Batellino, dr. med. 

 

Mag. Tatjana Cvetko, dr. med.

Prof. dr. Tomaž Kocjan, dr. med. 

 

Dime Sapundžiev, dr. dent. med. 

 
Plakat za svojo ordinacijo lahko prenesete tukaj >>>
 
 
 

(Novinarska konferenca) ''Ko zaboli, je že prepozno''

 

19. marca je na Zdravniški zbornici Slovenije potekala tudi novinarska konferenca, na kateri so sodelovali vodja projekta Ustno zdravje Matej Praprotnik, dr. dent. med., oralni kirurg Dime Sapundžiev, dr. dent. med., in Robert Gratton, predsednik Zveze društev diabetikov Slovenije.

Kronični bolniki morajo zobozdravnika

obiskati pogosteje kot zdravi ljudje. V primerih kronične bolezni je potrebna kontrola na 6 do 8 mesecev. Nujna je redna in učinkovita ustna higiena, ki mora biti prilagojena kronični bolezni. Za zdravo ustno votlino in urejeno kronično bolezen je izjemnega pomena sodelovanje pacienta, zdravnika in zobozdravnika. S skrbjo za ustno zdravje poskrbimo tudi za svoje splošno zdravje,'' je v uvodu v novinarsko konferenco povedal Matej Praprotnik, dr. med. 
 

Robert Gratton je poudaril: ''V Sloveniji ima okrog 10 % prebivalstva sladkorno bolezen, kar je precej ljudi. Pomembno je sodelovanje med stroko in pacienti ter komunikacija, kajti če pacient ne obvesti zobozdravnika o svoji bolezni, lahko to pripelje do nadaljnjih nevšečnosti in zapletov. Pacienti velikokrat odlašajo z obiskom

zobozdravnika, dokler jih ne boli. Ko pa zaboli, je že prepozno. Zato sta izjemnega pomena preventiva in ozaveščanje pacientov.''

Dime Sapundžiev, dr. dent. med., pa je izpostavil pomembnost sodelovanja vseh vpletenih – zdravnika, zobozdravnika in pacienta. Vsem bolnikom z osteoporozo, ki bodo začeli zdravljenje z antiresorptivnimi zdravili, se pred zdravljenjem svetuje obisk in posvet pri zobozdravniku, da se morebitni posegi med zdravljenjem ustrezno načrtujejo in prilagodijo. Zelo pomembno je tudi, da zdravnik in zobozdravnik poznata tveganja in stranske učinke zdravljenja z antiresorptivi.
 

  • Vabljeni k ogledu posnetka novinarske konference >>>
  • Vabljeni k branju celotnega sporočila za javnost >>>
     
 

Vabljeni, da videoposnetke in vsebine, ki so nastale ob lanskem in letošnjem svetovnem dnevu ustnega zdravja, delite na svojih družbenih omrežjih in tako pomagate ozaveščati o pomenu ustnega zdravja. Vnaprej se vam zahvaljujemo za vsako delitev.

Povezava do vsebin na spletni strani >>>
Povezava do Facebook profila Ustno zdravje >>>
 

 


Preskrba z anestetiki v zobozdravstvu
 

Skladno z Zakonom o zdravilih (ZZdr-2) izvajalci zdravstvene dejavnosti ne morejo sami iz tujine nabaviti zdravil za opravljanje svoje dejavnosti.

Odbor za zobozdravstvo je za rešitev težav pri dobavi anestetikov, ki se uporabljajo v zdravstvu, februarja poslal dopis veletrgovcu. Kot odgovor je veletrgovec zagotovil, da za leto 2024 načrtujejo večje količine, ki bi morale zadostovati potrebam trga. Na spodnji povezavi si lahko preberete dopis in prilogo. 

  • Dopis veletrgovca >>>
  • Anestetiki v zobozdravstvu (priloga) >>>

 

 
 

Zapisnik sestanka v zvezi s spremembo financiranja programa zobozdravstva za odrasle


Predstavnika OZB dr. Pavlović in dr. Janc sta se udeležila sestanka na temo določitev razmerij med protetiko in nego znotraj programa odraslo zobozdravstvo.

Izpostavila sta številne zaplete, ki bi nastali ob upoštevanju obstoječe Uredbe, tudi zmanjšano dostopnost do zobozdravstvenih storitev.

Sklenili smo dogovor, da bo v bodočih uredbah MZ spremenilo to dikcijo tako, da bo:

  • plan ostal enak 40 % nega in 60 % protetika (minimalna realizacija za plačilo 100 % programa),
  • ZZZS bo kril stroške nege do 50 % preseganja plana nege, kar pomeni 60 % točk celotnega plana,
  • ob doseganju 60 % realizacije nege glede na celoten plan, ZZZS krije stroške protetike po realizaciji.
     
Zapisnik sestanka >>>
 
 
 

(Delavnica) Interceptivni ukrepi v ortodontiji 

Vabimo vas na delavnico z naslovom Interceptivni ukrepi v ortodontiji, ki bo 18. 5. 2024, med 9.00 in 12.00 v Domus Medica. Cilj delavnice je opolnomočenje zobozdravnikov za samostojno izvajanje interceptivnih posegov in spremljanje uspešnosti izvedbe pri vsakdanjem delu s pacienti.

Delavnica bo sestavljena iz teoretičnega in praktičnega dela. ​​​​​Delavnico bo vodila asist. dr. Sanda Lah Kravanja, dr. dent. med., spec. zobne in čeljustne ortopedije, sodelovali bodo tudi člani Slovenskega ortodontskega društva.

 
Program in prijava >>>
 
 
 

Zaščita članov zbornice pred nasiljem


Oddelek za pravne zadeve na prošnjo Komisije za strokovna vprašanja pri Odboru za zobozdravstvo podaja pojasnila v zvezi z možnostmi, ki jih imajo zdravniki v primeru verbalnega nasilja pacientov nad njimi, vključno z možnostmi podpore znotraj zbornice.

Uvodoma pojasnjujemo, da v okviru zbornice potekajo številne aktivnosti, usmerjene v preprečevanje nasilja nad zdravniki, kar vključuje tudi psihično nasilje z grožnjami in podobnimi neprimernimi ravnanji. V ta namen je bila ustanovljena delovna skupina za zaščito zdravnikov pred nasiljem, ki aktivno deluje na področju preprečevanja nasilnih incidentov v zdravstvu, ter vzpostavljena spletna stran, ki je namenjena informiranju o preprečevanju nasilja nad zdravniki in zobozdravniki. Sprejeta so bila tudi Priporočila za preprečevanje nasilnih incidentov in Okvirne usmeritve za zaščito zdravništva na delovnem mestu. Zdravniki lahko nasilne dogodke zbornici prijavijo preko posebnega obrazca, pri čemer je mogoče prijavo oddati tudi anonimno. Poleg tega se lahko člani za pravno pomoč obrnejo na Oddelek za pravne zadeve, preko katerega zbornica nudi brezplačno pravno svetovanje v različnih oblikah – svetovanje po telefonu, posvetovanje na sestankih, priprava pravnih mnenj, pomoč v zvezi z uveljavljanjem pravne zaščite ipd. Več informacij o možnostih pravnega svetovanja je na voljo na tej spletni strani, kjer so navedeni tudi vsi bistveni kontakti.
 

Celotno pojasnilo Oddelka za pravne zadeve >>>
 
 

📌 41. in 42. seja Odbora za zobozdravstvo


Odbor za zobozdravstvo je imel v mesecu marcu 2024 eno sejo. Na 41. redni seji, ki je bila 6. 3. 2024, so člani odbora razpravljali in sklepali v skladu z naslednjim dnevnim redom:

  • Digitalizacija
  • Potrditev Predloga besedila za Prvi javni razpis specializacij v letu 2024
  • Predlog Pravilnika o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o vsebini in poteku pripravništva in sekundariata ter strokovnem izpitu doktorjev dentalne medicine in zdravnikov
  • Pogoji za ustreznost strokovnih vsebin
  • Uredba o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2024
  • Vprašanje ZIRS-a glede zobnoprotetične obravnave pacienta
  • Ustanovitev delovne skupine za evropske projekte
  • Poročila komisij

Odbor za zobozdravstvo je imel v mesecu aprilu 2024 eno sejo. Na 42. redni seji, ki je bila 10. 4. 2024, so člani odbora obravnavali naslednje teme:

  • Začetek dela delovne skupine za evropske projekte
  • Uredba o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2024 – sestanek na Ministrstvu za zdravje
  • Poročila komisij

 

 


Mednarodni stomatološki sejem DENTEX 2024


Hrvaška zbornica dentalne medicine tudi letos organizira mednarodni stomatološki sejem DENTEX 2024, ki bo potekal med 6. in 8. junijem 2024 na Zagrebškem velesejmu. Več informacij >>>
 

 
 

Ustna higiena najranljivejših


Letošnji akciji ustnega zdravja so se pridružili tudi v ZD Maribor. Pozornost so namenili najranljivejšim, ki veliko težje vzdržujejo ustno higieno. Zobozdravstveni delavci so obiskali dom starejših občanov Dom pod gorco in osnovnošolce Centra za sluh in govor Maribor. Zelo veseli smo, da se naši akciji ozaveščanja prebivalcev o ustnem zdravju pridružuje vse več zobozdravstvenih ustanov.
 

 
Prispevek RTV SLO >>>
 
 
Prijave >>>
 


Koledar izobraževanj 📆

Zbornična izobraževanja za zobozdravnike

  • 7. 5. 2024 - Dobro vzdušje na delovnem mestu - delavnica reševanja konfliktov   Več >>>
  • 18. 5. 2024 - Delavnica: Interceptivni ukrepi v ortodontiji  Več >>>
  • 18. 5. 2024 - Delavnica: asertivna komunikacija  Več >>>
  • 21. 5. 2024 - E-list pripravnika zobozdravnika in sekundarija v obveznem delu    Več >>>

     📆 Celoten koledar izobraževanj je dostopen tukaj >>>>

 
 
 

Sledite dogajanju

 
Facebook >>>
Ustno zdravje >>>
 
 
YouTube >>>
 
Skupaj zmoremo! >
 
 

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si

Uradne ure
ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00 

FacebookYouTubeWebsite
 
 
 
Pomembno obvestilo: Avtomatičen odgovor na ta mail, ki je bil poslan preko sistema obveščanja, ni mogoč. Vaše sporočilo bomo lahko prebrali le, če bo poslano na e-naslov: gp.zzs@zzs-mcs.si Hvala za razumevanje!
To sporočilo ste prejeli, ker ste se član/članica Zdravniške zbornice ali ste se naročili na prejemanje Biltena Zdravniške zbornice Slovenije. 

Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo). 

Če ste član zbornice odjava od biltena pomeni, da ne boste prejemali tudi drugih obvestil med katera poleg biltena zbornice sodijo za zobozdravnike še zobozdravniški bilten, za vse člane pa obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice.

Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.
Posodobi nastavitve  |  Odjavi se