36. Bilten za zobozdravnike

25. februar 2023–5. april 2023

 
 
 
 
 


(JAVNA TRIBUNA) Problematika na področju endodontije


Na Zdravniški zbornici Slovenije je 28. 3. 2023 potekala javna tribuna na temo Problematika na področju endodontije. Zobozdravniki so opozorili, da odločitev ZZZS za ukinitev doplačil za endodontske storitve dodatno zmanjšujejo dostopnost, kakovost in izvedljivost storitev. Nasprotno pa so na ZZZS prepričani, da so s prenovo zgolj zagotovili enako obravnavo bolnikov na primarni in sekundarni ravni, za izvajalce storitev pa višje cene.

Zaključke javne tribune so predstavili v sredo, 29. 3. 2023, na novinarski konferenci.  Na javni tribuni pa so sporočili, da zaradi poteze ZZZS določenih storitev ne bodo več izvajali znotraj javne mreže oziroma bodo morali preusmeriti bolnike s tovrstnimi težavami na nadaljnje zdravljenje k specialistom ali k zdravnikom zasebnikom.
 

 



Vabljeni k ogledu celotnega posnetka javne tribune. Za lažjo navigacijo po posnetku smo vam pripravili še povezave do posameznih sklopov.  

 
 

Usmeritve Svetovne zdravstvene organizacije, financiranje EU-držav in analiza ankete - Krunoslav Pavlović (OZB)

 


Realna cena strojnega širjenja in kako blizu smo ji - Matevž Janc (OZB)


Materialni stroški ročno/strojno širjenje - Mirjana Petrovič (DENS)

Amortizacija v zobozdravstveni ordinaciji - Barbara Škrlj Golob (OZB, KZD)

Vrednotenje standardnega tima - Sabina Markoli (SZZZZS)

 

Kako ZZZS določa obračunske modele - Nika Sokolič (ZZS)

Kako je ZZZS dopolnil model plačevanja z novimi endodontskimi storitvami - Anka Bolka, direktorica področja za analitiko in razvoj ter Diana Grad, ZZZS

 


Predstavnica zaposlenih zobozdravnikov - Ivana Karner


Razprava

 


Plakati za vaše zobozdravstvene ordinacije
 



Na spodnjih povezavah si lahko prenesete plakate, ki so nastali ob javni tribuni. Vabljeni, da jih izobesite v svoji  zobozdravstveni ordinaciji. 

  • Plakat 1 >>>
  • Plakat 2 >>>
  • Plakat 3 >>>
  • Plakat 4 >>>
 


Prenova endodontskih storitev po mnenju zobozdravnikov prinaša manj dostopno zobozdravstvo (Novinarska konferenca po javni tribuni)

Odbor za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije opozarja, da ukinitev doplačil za endodontske storitve zmanjšuje dostopnost do zobozdravstvenih storitev. Prepričani so, da se bodo s tem povečale čakalne vrste na sekundarnem nivoju, delež zasebnih storitev, zaradi več nujnih primerov zdravljenja pa tudi obremenitev blagajne ZZZS.


Predsednik Odbora za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije Krunoslav Pavlović je na novinarski konferenci, 29. 3., povedal, da zobozdravnike skrbi za ustno zdravje prebivalstva, saj 560.000 ljudi nima opredeljenega osebnega zobozdravnika. "Menimo, da s tako prenovo še dodatno zmanjšujemo dostopnost do zobozdravstvenih storitev," je opozoril.
 

Zobozdravnica Alenka Karabonja iz Sindikata zobozdravnikov Slovenije Dens je opozorila, da ZZZS ni upošteval materialnih stroškov širjenja kanalov in amortizacije, stroški dela pa so nerealni. Dejala je, da pri strojnem širjenju kanalov le materialni stroški presegajo plačilo ZZZS.

Vabljeni k branju celotne novice >>>

Prispevek na 24ur.com >>>
 


Oglaševanje čezmejnega specialističnega zdravljenja na napotnico

Odbor za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije je bil obveščen o pojavu oglaševanja čezmejnega specialističnega zdravljenja na napotnico, ki ga izvaja spletna agencija. Z obstojem take prakse je zbornica seznanila tudi Ministrstvo za zdravje.

Dopis OZB Ministrstvu za zdravje >>>

Odgovor Ministrstva za zdravje >>>
 

 
 

Svetovni dan ustnega zdravja 
20. marec 2023

 
 

Zobozdravnik vidi bolje, zato lahko reši življenje (Novinarska konferenca ob svetovnem dnevu ustnega zdravja) 

»Sodobna medicina nam omogoča osupljive načine zdravljenja, ki nam izboljšajo, podaljšajo ali celo povrnejo življenje, da lahko dosegamo visoke starosti. Posledično se naša populacija, ki jo zdravimo tudi zobozdravniki, »stara«. Vedno več naših pacientov jemlje zdravila za kronične bolezni, katerih stranske učinke in vpliv na zobozdravstvene posege moramo poznati tako zdravniki, zobozdravniki

kot tudi pacienti sami,« je v uvodu v novinarsko konferenco ob 20. marcu, svetovnem dnevu ustnega zdravja, poudaril Matej Praprotnik, dr. dent. med., vodja delovne skupine Ustno zdravje pri Odboru za zobozdravstvo, Zdravniške zbornice Slovenije, ki že četrto leto izvaja projekt ozaveščanja prebivalcev o pomenu ustnega zdravja.

Ob letošnjem 20. marcu, svetovnem dnevu ustnega zdravja, smo na novinarski konferenci opozorili, kako lahko slabo ustno zdravje močno vpliva na sistemske bolezni. Za ustno zdravje moramo vsi skrbeti ves čas, še posebej dobro morajo zanj skrbeti kronični srčni bolniki, saj slabo ustno zdravje lahko privede do še dodatnega poslabšanja njihove kronične bolezni, npr. zaradi infekcijskega endokarditisa. V primerih kirurških posegov – na srcu ali transplantacije pa slabo ustno zdravje lahko pomeni, da bo potrebna hitra ekstrakcija tudi več zob, da bo pacient pripravljen na nujen zahtevni poseg ali presaditev organa. Prav tako smo opozorili na to, kako je za preživetje in ohranitev kakovosti življenja bistvena razlika, ali je rak ustne votline odkrit v začetnem stadiju ali že v napredovalem, ko je zdravljenje bolj zahtevno in so prognoze preživetja bistveno slabše. 

Vabljeni k branju celotnega sporočila za javnost >>>
 

 


Vabljeni, da spodnje videoposnetke in vsebine, ki so nastale ob svetovnem dnevu ustnega zdravja, delite na svojih družbenih omrežjih in tako pomagate ozaveščati o pomenu ustnega zdravja. Vnaprej se vam zahvaljujemo za vsako delitev. 

Povezava do vsebin na spletni strani >>>

Povezava do Facebook profila Ustno zdravje >>>
 

 

Ustno zdravje in srčni bolniki
 

Kardiologinja doc. dr. Katja Prokšelj iz UKC Ljubljana poudarja, da tudi kardiologi srčne bolnike ves čas ozaveščajo, kako izjemno pomembna je dobra ustna higiena, še posebej za tiste, ki imajo umetne srčne zaklopke, različne okvare zaklopk in nekatere prirojene srčne napake. »Ti bolniki imajo namreč večje tveganje za posebno obliko okužbe srca, ki jo imenujemo infekcijski endokarditis,« pojasnjuje.

 
 
 
 

Infektologinja doc. dr. Mateja Logar z Infekcijske klinike UKC Ljubljana pojasni, v katerih primerih je lahko slabo ustno zdravje vzrok za kardiološke zaplete in kakšno je zdravljenje v teh primerih, vzroke in simptome infekcijskega endokarditisa ter svetujete, kako naj kardiološki pacienti skrbijo za ustno zdravje ter kaj je mogoče preprečiti in s kakšnim ravnanjem. 
 

 
 

Maksilofacialni kirurg prim. asist. Vojko Didanovič, dr. med., je opisal, kako poteka zdravljenje kardiološkega pacienta, ko je njegovo ustno zdravje slabo, kardiološki poseg pa nujen. Podal je preventivne nasvete, kako naj kardiološki pacienti skrbijo za ustno votlino,  in spregovoril o tem, v koliko primerih letno je potreben invaziven poseg. 
 

 
 

Ustno zdravje in bolniki z rakom vratu in glave 
 

Najpogostejši maligni tumor glave in vratu je rak ustne votline in žrela. V Sloveniji je po pogostosti na osmem mestu, v populaciji starejših moških je celo na šestem. Če nekoliko poenostavimo, vsako leto v Sloveniji odkrijemo v povprečju 258 rakov ustne votline in žrela (povprečno 200 moških in 58 žensk). Moški zbolevajo pogosteje kot ženske v razmerju 4 : 1.
 

Čim bolj zdravo zobovje je izjemnega pomena tudi pri rakavih bolnikih. Jana Krapež, dr. dent. med., specialistka za zobne bolezni in endodontijo, ki deluje v Centru za zobne bolezni in endodontijo Stomatološke klinike, pravi: »Če je rak glave in vratu diagnosticiran v napredovali fazi, je treba poleg operacije ta predel tudi obsevati. Obsevanje v področju glave in vratu uničuje hitro deleče se tumorske celice,

žal pa povzroči spremembe tudi na zdravih okoliških tkivih. Med drugim tudi na zobeh in obzobnih tkivih. Spremembe so trajne in samo s pomočjo zobozdravnika in prilagojeno higieno je možno vzdrževati zdravo okolje v ustni votlini.«
 

 
 

Rak ustne votline

 
 

»Rak ustne votline in ustnega žrela je  najhujša bolezen, ki lahko prizadene ustno votlino in žrelo. Zobozdravniki letno odkrijemo okoli 80 odstotkov rakov v zobnih ambulantah, kar pomeni okoli 200 primerov, žal od tega skoraj 50–60 % v napredovali fazi. Preventiva raka ustne votline in žrela je ozaveščanje populacije. Pomembno je, da vemo, da rak ustne votline in ustnega žrela obstaja in da ga lahko

dobi kdorkoli, ljudje z zobmi ali brez njih,« opozarja prim. dr. Diana Terlević Dabić, dr. dent. med., Stomatološka sekcija Slovenskega zdravniškega društva.

Najpomembnejša dejavnika tveganja za nastanek raka ustne votline in ustnega žrela sta kajenje ter tvegano in škodljivo pitje alkohola. Najbolj so sumljive klinične spremembe v ustih: ostro omejene rdeče ali bele lise, rane, ki se ne zacelijo v dveh tednih, ko se odstrani vzrok draženja, ali zatrdline. Zato je pomembno preventivno samopregledovanje ustne votline 1-krat mesečno. V primeru, da opazimo spremembe, pa svetuje, da nujno obiščemo zobozdravnika. Začetne lezije so namreč popolnoma ozdravljive.

 
 

Maksilofacialni kirurg prim. asist. Vojko Didanovič, dr. med., je opozoril na simptome raka ustne votline, na katere moramo biti pozorni, tudi če redno obiskujemo zobozdravnika.  Spregovoril je o zdravljenju raka ustne votline, ko je ta diagnosticiran, in o pomembnih razlikah med zdravljenjem začetnega in napredovalega raka ustne votline.

 
 


Zobozdravstveni plačni steber

Na spodnji povezavi si lahko preberete predlog Zobozdravstvenega plačnega stebra, ki sta ga pripravila DENS in Odbor za zobozdravstvo na ZZS ter posredovala ministru za zdravje. Predlog >>>
 

 


Dopolnitev izhodiščnih predlogov na področju osnovnega zobozdravstvenega varstva

Vabljeni k branju dopisa Dopolnitev izhodiščnih predlogov na področju osnovnega zobozdravstvenega varstva s prilogo, ki ga je Zdravniška zbornica Slovenije v imenu Odbora za zobozdravstvo poslala Strateškemu svetu.

  • Dopis >>>
  • Priloga >>>

 

 
 

Srečanje Sistemske bolezni in ustno zdravje, 2. del
 

V drugem delu srečanja Sistemske bolezni in ustno zdravje, ki je potekalo 11. marca 2023 v Domus Medica pod okriljem Odbora za zobozdravstvo, so bile obravnavane strokovne teme, s katerimi se zdravniki in zobozdravniki srečujejo pri interdisciplinarni obravnavi pacientov, saj se v okolju nenehno in hitro razvijajočih se usmerjenih

internističnih strok in ustne medicine zavedajo nepogrešljive povezanosti in nuje po sodelovanju ob obravnavi bolnikov. Srečanja se je udeležilo 188 slušateljev.

Fotoutrinki s strokovnega srečanja >>>

 
 

Zbornik Sistemske bolezni in ustno zdravje, 2. del

Z objavo spletnega zbornika smo zaključili drugi del projekta v organizaciji Odbora za zobozdravstvo, ki je v izobraževanju združil zdravnike in zobozdravnike: Sistemske bolezni in ustno zdravje, 2. del. Vabljeni k branju e-zbornika na spodnji povezavi in k udeležbi na izobraževanju Sistemske bolezni in ustno zdravje, 3. del, ki ga že pripravljamo in bo potekalo v novembru 2023.

Vnetne revmatične bolezni so kronične bolezni, ki so v razvitem svetu v precejšnjem porastu. Manifestacije v ustni votlini so pogosto lahko prvi znak nekaterih vnetnih revmatičnih bolezni, lahko so znak aktivne bolezni, ki zahteva bolj intenzivno zdravljenje, lahko posledica same narave bolezni; ne nazadnje pa so lahko tudi posledica farmakološkega zdravljenja. Vsekakor ima poleg revmatologa stomatolog lahko ključno vlogo pri prvem soočanju s temi boleznimi, hkrati pa je pomemben član multidisciplinarnega pristopa k obravnavi vnetnih revmatičnih bolezni.

 


Vabljeni k branju e-zbornika na povezavi >>>
 

 
 

Celjenje rane v področju ustne votline - kdaj, kako in s čim vplivati na boljši izid 

 

Vabimo vas na izobraževanje Celjenje rane v področju ustne votline - kdaj, kako in s čim vplivati na boljši izid, ki bo 5. 5. 2023 od 8.30 do 16.00 v Modri dvorani Domus Medica, Dunajska cesta 162. Izobraževanje bo potekalo v angleškem jeziku in ga bo vodil dr. Joseph Choukroun. 

Ob prijavi na izobraževanje 5. 5. in 6. 5. 2023 (PRF and osteoimmunology: the latest news) je kotizacija 390 € (z DDV) za oba dogodka.

Vljudno vabljeni!
 

Program in prijava >>>
 
 

PRF and osteoimmunology: the latest news 

 


Vabljeni na delavnico z naslovom PRF and osteoimmunology: the latest news, ki bo 6. 5. 2023 od 8.30 do 17.00 v Modri dvorani Domus Medica, Dunajska cesta 162. Delavnica predstavitve postopka izdelave PRF bo potekala v angleščini. Vodil jo bo dr. Joseph Choukroun. 

Uporaba različnih krvnih pripravkov v dentalni medicini in medicini se povečuje, hkrati so tudi ksenografti zelo močno in široko uporabljeni v naših ordinacijah. Z znanimi postopki regeneracije tkiv želimo doseči čim boljše rezultate. Pogosto so ti rezultati odvisni tudi od pravilne izbire in priprave krvnega pripravka ali ksenografta.

Z dogodkom želimo osvežiti znanje, kaj se zares dogaja na celičnem nivoju celjenja in s katerimi pripravki ter zdravili lahko vplivamo na boljše rezultate regeneracije.
 

Program >>>
Prijava >>>

Ob prijavi na izobraževanje 5. 5. (Celjenje rane v področju ustne votline - kdaj, kako in s čim vplivati na boljši izid) in 6. 5. 2023 je kotizacija 390 € (z DDV) za oba dogodka.

Vljudno vabljeni!
 

 
 

Simpozij o MRONJ (z zdravili povzročeni osteonekrozi čeljustnic) 

 

Vabljeni na Simpozij o MRONJ (z zdravili povzročeni osteonekrozi čeljustnic), ki bo 20. 5. 2023 od 10.00 do 14.30 v Modri dvorani Domus Medica, Dunajska cesta 162. 

Namen simpozija je zobozdravnikom in zdravnikom splošne medicine predstaviti problematiko, povezano z uporabo antiresorptivnih zdravil. Seznanili se boste z mehanizmom delovanja antiresorptivnih zdravil in njihovo uporabo v endokrinologiji, onkologiji, hematologiji, urologiji in drugih vejah medicine, kjer se antiresorptivna zdravila uporabljajo za preprečevanje z okostjem povezanih dogodkov.

Program in prijava >>>

Vljudno vabljeni!
 

 
 
 

(VEČJA VARNOST): Prijava članov v spletni portal preko SI-PASS

 

Pogosta vprašanja o SI-PASS >>>

 
 

Članom je sedaj, poleg prijave z uporabniškim imenom in geslom, omogočena dodatna prijava v spletni portal zbornice preko storitve SI-PASS.

SI-PASS zagotavlja visoko stopnjo varnosti in zaupanja ter omogoča enostavno uporabo in upravljanje različnih sredstev za prijavo.
Preko te prijave se lahko prijavijo vsi člani, ki imajo ustvarjen uporabniški račun SI-PASS.
Če nimate, pa bi ga želeli imeti, so navodila za vzpostavitev uporabniškega računa dostopna tukaj>>.
Za storitev SI-PASS boste potrebovali spletno kvalificirano digitalno potrdilo za fizične osebe. Zahtevek za pridobitev morate oddati na upravni enoti.

 


Koledar izobraževanj


Zbornična izobraževanja za zobozdravnike

5. 4. 2023 - Kultura sodelovanja - postavi jasne meje v odnosih

15. 4. 2023 - Tečaj iz nujne medicinske pomoči za ekipe v zobozdravstvu

17. 4. in 18. 4. 2023 - EFO-indeks 

19. 4. 2023 - Dobro vzdušje na delovnem mestu - delavnica reševanja konfliktov

 
 
 

Sledite dogajanju

 
Facebook >>>
Ustno zdravje >>>
 
 
YouTube >>>
 
Skupaj zmoremo! >
 
 

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si

Uradne ure
ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00 

FacebookYouTubeWebsite
 
 
 
Pomembno obvestilo: Avtomatičen odgovor na ta mail, ki je bil poslan preko sistema obveščanja, ni mogoč. Vaše sporočilo bomo lahko prebrali le, če bo poslano na e-naslov: gp.zzs@zzs-mcs.si Hvala za razumevanje!
To sporočilo ste prejeli, ker ste se član/članica Zdravniške zbornice ali ste se naročili na prejemanje Biltena Zdravniške zbornice Slovenije. 

Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo). 

Če ste član zbornice odjava od biltena pomeni, da ne boste prejemali tudi drugih obvestil med katera poleg biltena zbornice sodijo za zobozdravnike še zobozdravniški bilten, za vse člane pa obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice.

Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.
Posodobi nastavitve  |  Odjavi se