V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.
Zdravniška zbornica Slovenije

20. Bilten za zobozdravnike

27. avgust 2020 - 6.november 2020

Tokrat ste prejemniki Zobozdravniškega biltena izjemoma vsi člani, saj želimo zobozdravniki predstaviti del našega delovanja v okviru Zdravniške zbornice Slovenije. Tematika je aktualna za vse nas in pogled v druge sisteme v Evropi nam dajejo vsem primere dobre prakse.

Pogled na zobozdravstvene sisteme v Evropi

Dober dan / Guten Tag / Goedendag / Hyvää päivää

Ob vrhuncu drugega vala epidemije in ob spogledovanju že z novim valom ugotavljam, da je politika v poletnih mesecih ponovno spregledala vrsto priložnosti urejanja razmer v zdravstvu. Vse poletje smo se ukvarjali z lovljenjem norme, ZZZS je ponovno odigral svojo vlogo nadzornika in z nadzori izvajal pritiske na kolege. Seveda vsebine ni bilo pričakovati; kljub številnim pozivom ZZZS še danes kot noj tišči glavo v pesek in ignorira dogajanje okoli sebe. Politika pa se je ukvarjala sama s seboj.

Zobozdravniki smo dokazali, da sledimo potrebam prebivalstva in iščemo nove modele, kako se prilagoditi trenutnim razmeram. Organiziramo številne Zoom sestanke s kolegi na terenu, poslušamo predloge in skušamo iskati rešitve. ZZZS pošlje le dopis, da moramo dvigovati telefonsko slušalko 2 uri v ordinacijskem času. Značilno. Kaj pa pacienti? Telefonska linija ne bo naredila zalivke ali endodontskega zdravljenja, še manj pa izpulila zob. To je naša realnost: zadostiti zakonski določbi, četudi bodo pacienti zato neoskrbljeni.

V tem biltenu bi rad izpostavil, da smo se potrudili in pripeljali vse podatke o evropskih zobozdravstvenih sistemih pred vrata Ministrstva za zdravje in ZZZS. Izgovorov, sprenevedanj ni več. To je to. Ali želimo vzpostaviti pregleden javni zobozdravstveni sistem, ki ima različne regulirane vire financiranja in je enakopraven ter pravičen? Vsekakor zobozdravniki ne moremo več čakati, poiskati moramo tudi alternative. Vrednost programov v zobozdravstvu je ponižujoča, vsebina košarice kaotična. Premik zobozdravnikov iz javne mreže v zasebno pa je logična poteza. Delati v varnih kontroliranih pogojih dela, imeti čas za pacienta ter ga ne obravnavati kot enoto, za katero je treba realizirati čim večje število točk programa.

Zdravstveni sistemi v Evropi so prepoznali ustno zdravje kot pomemben dejavnik dobrega počutja in splošnega zdravja prebivalcev. Iz poročil je razvidno, da državni viri financiranja ne zadostujejo za pokritje celotne košarice zobozdravstvenih storitev, kot je to pri nas. Res pa je, da se njihove rešitve o vsebini košarice približujejo našim predlogom. Vsekakor bo treba v prihodnost gledati predvsem skupaj z dodatnimi zasebnimi zavarovanji, ki pa bodo morala biti regulirana. Regulacija je smiselna na ravni stroke, torej Zdravniške zbornice Slovenije, in na normativni ravni, to je na ravni Ministrstva za zdravje.

V prihodnosti si želimo še več takšnih vsebinskih sestankov, ki bodo orisali sodobnejši model financiranja javnega zobozdravstva, predvsem pa zvišali učinkovitost sistema na opravljeno javno zobozdravstveno storitev.

Krunoslav Pavlović, dr. dent. med.
Predsednik Odbora za zobozdravstvo

 

Zobozdravstveni sistemi v Evropi

Strokovni (video) posvet

Zdravniška zbornica Slovenije je 17. septembra pripravila strokovni video posvet z naslovom Dental Systems in Europe.

Gostili smo direktorje zobozdravniških zbornic in združenj ter svetovalce ministrstev za zdravje za področje zobozdravstva iz petih držav: Avstrije, Nemčije, Finske, Švice in Nizozemske.

Diskusije panelistov so predstavljene v angleškem jeziku.

Program posveta >>>

Predstavitve sistemov in razpravo si lahko ogledate na posnetku tukaj >>>

Complexity in dental system

Krunoslav Pavlović, dr. dent. med., Chairman of the Dental Committee of the Medical Chamber of Slovenia

Ustne bolezni so med najprevalentnejšimi boleznimi na svetu in imajo resne zdravstvene in ekonomske posledice ter bistveno zmanjšujejo kvaliteto življenja tistih, ki jih prizadenejo. Trenutni zobozdravstveni sistemi ne odgovarjajo zahtevam in potrebam prebivalstva po preventivnih ukrepih in terapijah tako pri nas kot tudi v Evropi. Na žalost je ustno zdravje pogosto zapostavljeno v zdravstvenih strategijah, zdravstveni politiki in samih zdravstvenih sistemih.

Tako v Evropi in več kot očitno tudi v Sloveniji so pomembni večji koraki v smeri analize stanja in čimprejšnjem ukrepanju v smeri definicije učinkovite javnozdravstvene košarice in modelom financiranja, ki bodo podprli univerzalno zdravstveno kritje ter tudi enakopravnost.

Ukrepi morajo biti skrbno načrtovani, saj gre za kompleksen sistem in delujemo v zoni kompleksnosti. Zobozdravstvenega sistema ne moremo “resetirati”, ampak lahko s premišljenimi segmentnimi ukrepi usmerjamo sistem proti transparentnosti, večji učinkovitosti in univerzalnem zdravstvenem kritju.

Posnetek je dostopen tukaj >>>

Dental system in Austria – a mix of public and private

HR Dr. Jörg Krainhöfner, director, Austrian Dental Chamber

Public dental care is financed via the national social security system, where 99% of the population are obligatory members. In dentistry social security covers just basic treatment, like basic conservativesurgical treatments (e.g. extractions, basic root canal treatment, x-rays), removable prosthetics, removable orthodontics for adults and children and basic fixed orthodontics for children.

Private dental care consists of all treatments not covered by social security (sophisticated conservative-surgical treatments, fixed prosthetics like crowns, bridges, implants and fixed orthodontics) and of social security treatment provided by those 1.600 dental offices who are not contract partners of social security.

Več >>>

Posnetek je dostopen tukaj >>>

Understanding the provision of oral health care: An introduction to the German Health Insurance System

Dr. Sebastian Ziller MPH, Head of Dept., Dept. of Prevention and Health Promotion, German Dental Association

Germany is the largest Member State of the EU, both in terms of population and number of dentists and dental team members, with 82.8 million inhabitants and 72,592 active dentists, 220,000 dental nurses and 55,000 dental technicians in 2018.

General dental practitioners in private practice provide almost all oral health care un-der a health insurance scheme. 

Več >>>

Posnetek je dostopen tukaj>>>

The oral health care system in Finland

Merja Auero, Senior Ministerial Adviser, DDS, Specialist, eMBA, Finnish ministry of social affairs and health

In Finland, the whole population is entitled to public oral health care organised by the municipalities. Oral health services are financed by municipal tax revenue and central government subsidy.
Municipalities can also charge client fees. Children 0–17 years of age are eligible for free of charge care. Patients aged 18 years and older are charged roughly 50 % of the total cost.

Več >>>

Posnetek je dostopen tukaj >>>

Oral healthcare in the Netherlands: a summary of the Dutch policy.

Maaike Wijnhoud, M. D., Policy Advisor Dutch Ministry of Health, wellbeing and sports

Posnetek je dostopen tukaj >>>

Dental care in Switzerland

Marcell Hungerbühler, MHA, Chief Dental Officer, Department of Public Health Canton Zurich

A comparison, of insurance systems, the scope of services, and cost reimbursement approaches in dentistry of Switzerland with three neighbouring countries (Austria, France and Germany), all of which have a compulsory dental insurance system, shows that on closer inspection, many of the alleged benefits of a compulsory dental insurance system only apply to a very narrow range of services.
Furthermore, those insured generally have to pay additional (high) fees for the services covered under their insurance scheme. Compulsory dental insurance would likely to hinder rather than promote the cantons’ and municipalities’ approaches to prophylaxis and preventative care, which are particularly well established in Germanspeaking Switzerland.

Posnetek je dostopen tukaj >>>

Health system - key elements and their regulation role

Asist. mag. Pia Vračko, dr. med., National Institute of Public Health Slovenia

Posnetek je dostopen tukaj >>>

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si
Uradne ure

ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00
To sporočilo ste prejeli, ker ste se naročili na Bilten Zdravniške zbornice Slovenije ali se udeležili katerega izmed naših dogodkov. Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo tako v skladu z GDPR člani zbornice ne boste več prejemali obvestil Zdravniške zbornice, med katera sodijo: bilten zbornice, zobozdravniški bilten, obvestila o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabila na dogodke in kulturne prireditve zbornice, ankete in druga pomembna obvestila zbornice). Privolitve za prejemanje različnih vrst obvestil je mogoče urejati preko vašega spletnega profila. V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.