V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.
Zdravniška zbornica Slovenije

11. Bilten za zobozdravnike

6. februar 2019 – 2. april 2019

»Gremo mi po svoje« ali kaj manjka zdravniški zbornici, da bi bili zobozdravniki v njej zadovoljni

Spoštovani zobozdravnice in zobozdravniki,

z zanimanjem ugotavljam, da sem vedno bolj tudi predsednica zobozdravniškega dela naše skupne zbornice. Skoraj vsak dan dobivam pošto tudi od zobozdravnikov, del te pošte je povezane z vprašanjem samostojne zobozdravniške zbornice.
To vprašanje ima svoje cikluse, ko postaja bolj vroče oziroma aktualno. Običajno se to zgodi pred sejo skupščine, na kateri naj bi se razpravljalo in glasovalo o tem, ali in kako boste zobozdravniki »šli na svoje«.

Kako sama gledam na te procese, sem že večkrat javno pojasnila in tu ni kaj dodati. Večkrat in po različnih poteh sem tudi pozvala nasprotnike odcepitve, da se povežejo in izkažejo s svojimi aktivnostmi in predlogi. Pa se do pred tremi dnevi ni zgodilo skoraj nič, vsaj sama nisem bila obveščena, da se kaj dogaja. Seveda sem prebrala dopise »sestrskih« zdravniških organizacij, ki ne želijo delitve zbornice. Vendar ima zdravniška zbornica svoje organe, kjer se sprejema predloge in odločitve, zato vztrajam pri tem, da se za spremembe v zdravniški zbornici uporabi za to predvidene poti.

Ves čas mandata se trudim, da bi zobozdravniki delovali čim bolj avtonomno in samostojno. Da torej ne bi občutili pritiskov ali omejitev s strani vodstva zdaj še skupne zbornice. Stopnja avtonomnosti, ki vam je omogočena ob veljavnem statutu, je po moji oceni dovolj velika, da se o svojih temah odločate povsem samostojno. Še vedno nisem dobila odgovora na vprašanje, kaj bi lahko uresničevali v samostojni zobozdravniški zbornici, pa zdaj ne morete.

Od vas, drage kolegice in kolegi s poklicem doktorja dentalne medicine pričakujem, da boste še pred ustanovitvijo samostojne zobozdravniške zbornice znali uporabiti možne načine komunikacije med vami samimi. Da boste uporabili možnosti, ki vam jih za to daje skupna zdravniška zbornica: da boste predlagali delovno skupino, ki bo pripravila argumente, ki nasprotujejo odcepitvi, da boste v svojem, zobozdravniškem biltenu, ki zdaj izhaja enkrat mesečno, te argumente objavljali in jih tako dali v presojo kolegom. Da bo Odbor za zobozdravstvo kot vaš organ znotraj skupne zbornice vaše predloge obravnaval in jih ustrezno procesiral naprej – pa naj bo to na skupščini zbornice, pri pripravi statuta ali na desetine možnih načinov, ki so vam vsem na voljo.

Predvsem pa pričakujem, da boste v tej medsebojni komunikaciji ostali spoštljivi in se o svoji prihodnosti znali in zmogli odločiti s konsenzom.

Dr. Zdenka Čebašek - Travnik


Seminar Nujna stanja v zobozdravstveni ambulanti – dostop do e-zbornika

Beti Kruljc Korelc, dr. dent. med.

Na seminarju Nujna stanja v zobozdravstveni ambulanti, ki postaja že tradicionalen, smo 9. marca 2019 ponovno predstavili različne teme, ki so poleg osnovnega zobozdravniškega znanja potrebne pri vsakodnevni obravnavi pacienta v naši ambulanti.
Nekateri so se seminarja udeležili prvič, drugi pa že večkrat. Obnavljanje znanja iz splošne medicine namreč ni nikoli odveč, saj k nam prihajajo praviloma pacienti z vedno bolj kompleksnimi splošnimi zdravstvenimi stanji in obilico terapij, ki lahko pomembno vplivajo na zaplete pri našem delu.

Poleg tem iz splošne in urgentne medicine, ki se jih tradicionalno vsakič dotaknemo iz različnih zornih kotov, smo se tokrat prvič dotaknili tudi teme "Kaj so nujna stanja v dentalni medicini".
To je tema, ki je trenutno aktualna v zobozdravstvenih krogih in obremenjuje kar pomemben odstotek našega delovnega časa v vsakdanji praksi. Večina stomatologov se je iz nuje nekako prilagodila pritisku pacientov, ki prihajajo z akutnimi težavami v našo ambulanto, drugi pa nemalokrat tudi zaradi teh pritiskov molče izgorevajo pri svojem delu.
Z odprtjem te teme smo želeli spodbuditi strokovno javnost k razpravi, da bi skupaj dosegli strokovni dogovor in natančneje definirali tudi to področje. V razpravo želimo vključiti čim več zobozdravnikov. Seminar je bil, kot vedno, izredno dobro sprejet. Z moderno tehnologijo so lahko udeleženci aktivneje sodelovali pri temah s postavljanjem vprašanj predavateljem in komentiranjem vsebine.
Vedno znova spoznavamo, da smo edino z znanjem oboroženi lahko kos tistim nepredvidenim situacijam pri svojem delu, ki lahko usodno vplivajo na izid posega in morebitne zaplete tako za pacientovo kot tudi naše zdravje. To so tiste situacije, za katere vsi upamo, da se nikoli ne zgodijo. Ampak če se ...

Poudarek je bil na predstavitvi konkretnih primerov iz prakse in udeleženci so program ocenili kot odličen. E-zbornik Nujna medicinska stanja v zobozdravstveni ambulanti je dostopen na spletni strani zbornice tukaj >>>

Javna tribuna: Zmoremo zgraditi sistem po meri bolnika in stroke v primarnem zdravstvu?

Video posnetek

V ponedeljek, 25. marca 2019, je na Zdravniški zbornici Slovenije potekala druga javna tribuna. Tokrat smo iskali odgovore na temo: Zmoremo zgraditi sistem po meri bolnika in stroke v primarnem zdravstvu?


Posnetek javne tribune si lahko ogledate tukaj >>>>

 

Predstavitev teme: VPLIV STANDARDOV in NORMATIVOV dr. Krunoslava Pavlovića si lahko ogledate tukaj >>>>
Celoten PPT je dostopen tukaj>>>>

Javna tribuna: Zakaj zdravstveni Sistem ni zmožen sprememb?

Dragi kolegi, na javni tribuni sem imel možnost spregovoriti o zdravstvenem Sistemu in možni rešitvi.

Nisem pričakoval, da bo moj govor dosegel tolikšno število ogledov. To samo dokazuje, da zdravniki in zobozdravniki nismo sami v soočanju z nedelujočim zdravstvenim Sistemom. Imamo podporo naših bolnikov. In to je edino, kar šteje.  
 
Krištof Zevnik

Posnetek si lahko ogledate tukaj >>>

Slovesna podelitev licenčnih listin in potrdil o opravljenem specialističnem izpitu

V sredo, 27. marca 2019, je na slovesni podelitvi licenčnih listin in potrdil o opravljenem specialističnem izpitu listine prejelo 54 doktorjev medicine in 16 doktorjev dentalne medicine.

Prejemnike je na začetku nagovorila predsednica zdravniške zbornice dr. Zdenka Čebašek - Travnik, ki jim je ob tej priložnosti tudi izročila listine ter jim čestitala in zaželela vse dobro na njihovi zahtevni in odgovorni poklicni poti zdravnika specialista ali specialistke in zobozdravnika specialista ali specialistke.
Doktorje dentalne medicine je nato nagovoril Krunoslav Pavlović, dr. dent. med., predsednik odbora za zobozdravstvo in podpredsednik zbornice. V nagovoru je posebej izpostavil, da zdravstveni sistem lahko deluje, če obstaja zdravstvena delovna sila. Ta sila je ključna za doseganje visoko kakovostnih storitev v zdravstvenem sistemu.

Sledila je svečana podelitev licenčnih listin in potrdil o opravljenem specialističnem izpitu. Z uspešno opravljeno specializacijo in specialističnim izpitom so se pridružili več kot 8.000 slovenskim zdravnikom in zobozdravnikom, ki aktivno opravljajo poklic zdravnik in zobozdravnik.

Fotogalerija prireditve >>>>

Spoštovani doktorji dentalne medicine!

Vabimo na predavanja in delavnice Novosti v dentalni medicini,
ki bodo potekala 10. – 11. 5. 2019 v Domus Medica.

Časovnica:

10. 5. 2019 - Izvedba delavnic
Delavnice so najavljene na www.domusmedica.si, kjer se je nanje možno prijaviti.

11. 5. 2019 -  Predavanje
Program in prijavnica >>>>

Vljudno vabljeni!

Povračilo stroškov za nujne storitve

Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja v 158. členu predvidevajo povračilo stroškov nujnega zdravljenja, ki ga zavarovane osebe opravijo pri izvajalcih zdravstvenih storitev, ki niso njihovi opredeljeni lečeči (zobo)zdravniki.

To pomeni, da lahko v primeru potrebe po nujnem zdravljenju in nujni medicinski pomoči pacienti poiščejo pomoč v ambulanti, ki jim lahko nudi nujno zdravljenje, plačajo storitev in od ZZZS zahtevajo povračilo stroškov. Na zavodu izpolnijo obrazec, priložijo račun in nato ZZZS obravnava vlogo.

Obrazec je dosegljiv tudi na spletni strani ZZZS.
Najdete ga tukaj >>>>

V kolikor je šlo za nujno zdravljenje ali nujno medicinsko pomoč, pacientu povrnejo vrednost, ki bi mu pripadala po cenah, kot bi za to storitev plačali opredeljenemu izvajalcu.

Plačilo mentorskih ur za pripravništvo, sekundariat in specializacije

Ministrstvo za zdravje je v sodelovanju z Zdravniško zbornico Slovenije in Združenjem zdravstvenih zavodov Slovenije pripravilo dopis, ki se navezuje na plačilo mentorskih ur za pripravništvo, sekundariat in specializacije.
Način zagotavljanja sredstev podrobneje ureja Pravilnik o načinu zagotavljanja sredstev za pripravništvo, sekundariat in specializacije (Uradni list RS, št. 54/17; v nadaljevanju: Pravilnik). Ker glede zagotavljanja sredstev za mentorstvo doktorjem dentalne medicine pripravnikom in zdravnikom sekundarijem v praksi prihaja do nemalo težav, se bo Pravilnik sčasoma spremenil. Do spremembe Pravilnika je Ministrstvo za zdravje pripravilo dopis izvajalcem z navodilom, da pooblaščeni izvajalec, s katerim ima pripravnik ali zdravnik sekundarij sklenjeno pogodbo o zaposlitvi, posreduje Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije mesečni obračun po posameznem pripravniku do 15. v mesecu za pretekli mesec na obrazcu za zahtevek, ki ga določi minister, pristojen za zdravje. Ta zahtevek vsebuje tudi obračun mentorskih ur, ki ga pooblaščeni izvajalec, kjer pripravnik kroži, posreduje delodajalcu pripravnika najkasneje do 10. v mesecu za pretekli mesec.

Obrazci so dosegljivi na spletni strani Ministrstva za zdravje.

V nadaljevanju Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije celotni obračun posreduje Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki sredstva nakaže neposredno izvajalcu, kjer je pripravnik krožil (in ne njegovemu delodajalcu, ki bi ta sredstva moral prenakazati izvajalcu). Dopis Ministrstva za zdravje se nanaša tudi na plačilo mentorskih ur med specializacijo.

Celoten dopis si lahko preberete tukaj >>>.

Dopis izvajalcem zobozdravstvene dejavnosti

Odbor za zobozdravstvo

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljevanju: ZZZS) kot nosilec obveznega zdravstvenega zavarovanja sprejema, spreminja in tudi samostojno interpretira Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja, v katerih so med drugim določene tudi pravice, ki pripadajo zavarovanim osebam v okviru zobozdravstvenih storitev. Kot nosilec obveznega zdravstvenega zavarovanja je ZZZS iz tega naslova svojo funkcijo dolžan opravljati korektno, nedopustno je vsakršno prelaganje te naloge in vsakršnega dodatnega uradniškega dela na že tako preobremenjene izvajalce zobozdravstvenih storitev.

V luči navedenega je Odbor za zobozdravstvo Zdravniške zbornice Slovenije pripravil predlog protetičnega načrta, ki je namenjen temu, da zavarovana oseba s strani ZZZS prejme neposredno informacijo o tem, katere pravice ji v okviru zobozdravstvenih storitev pripadajo iz naslova obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Poleg predloga protetičnega načrta bo zavarovana oseba prejela še pojasnilo, v katerem bo obrazloženo, da bo na podlagi predloga protetičnega načrta, ki ga izpolnita tako izvajalec zobozdravstvene dejavnosti kot tudi ZZZS, izvajalec zobozdravstvene dejavnosti po prejemu izpolnjenega načrta s strani ZZZS pripravil končni predlog za zobnoprotetično rehabilitacijo, katerega bo posredoval na ZZZS. Želeli bi poudariti, da predlog protetičnega načrta ne pomeni birokratskih zadolžitev za izvajalce zobozdravstvene dejavnosti, temveč prinaša razbremenitev odgovornosti in prenos zavarovalniškega odnosa nazaj zavarovani osebi in ZZZS.

Pripominjamo, da je načrt prostovoljen in ga izvajalci zobozdravstvene dejavnosti lahko uporabljajo za vse primere, lahko pa po svoji presoji glede na stopnjo zahtevnosti in nejasnosti pravil.

Predlog protetičnega načrta najdete tukaj >>>>.

Pravica do storitev zobozdravstvene dejavnosti – informacija Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije za zavarovane osebe

Odziv odbora za zobozdravstvo

Odbor za zobozdravstvo se je z dopisom odzval na objavljeno zgibanko ZZZS-ja z naslovom »Pravica do storitev zobozdravstvene dejavnosti«

Menimo, da ZZZS svojim zavarovancem v zgibanki obljublja storitve, do katerih skladno z veljavno zakonodajo niso upravičeni, zato predlagamo, da zadevo obravnava Tržni inšpektorat Republike Slovenije, ZZZS pa pozivamo, da zgibanko nemudoma umakne s spletne strani. V kolikor je zgibanka tudi v tiskani obliki, naj jo ZZZS nemudoma umakne z vseh mest, kamor je bila s strani ZZZS naslovljena. ZZZS naj pripravi zgibanko, ki bo sledila pravicam, do katerih so upravičene zavarovane osebe skladno z veljavno zakonodajo.

Zobozdravstvena oskrba beguncev na otoku Lezbos

Health-Point Fundation Dental/Medical Relief prosi za sodelovanje

Zdravniška zbornica Slovenije se je na pobudo člana Jureta Poglajna, dr. dent. med., predsednika uprave Ustanove za pomoč ogroženim Državljani sveta, odzvala na prošnjo Health-Point Fundation Dental/Medical Relief. Fundacija zaradi pomanjkanja zobozdravnikov za oskrbo beguncev, ki so nastanjeni na otoku Lezbos, prosi za pomoč.

Zato prosimo vse zobozdravnike (z vsaj dvema letoma delovnih izkušenj), ki ste pripravljeni posvetiti prostovoljno delo ljudem v stiski, da se javite na ZZS.

V aprilu na humanitarno misijo tako že odhajata dva zobozdravnika, prav tako je zbornica na Lezbos poslala drobni material, ki so ga v ta namen bili pripravljeni prispevati nekateri partnerji.

Pišite nam lahko na: andreja.stepisnik@zzs-mcs.si in jure.poglajen@me.com

Več informacij je na spletni strani tukaj >>>
Hvala, ker spreminjate svet na bolje!

 

Trulli

Spoštovani kolegice in kolegi,

Državljani sveta, Zdravniška zbornica Slovenije in študentska organizacija SIDSIC smo na prošnjo za pomoč humaniratne organizacije Healthpoint Foundation iz Velike Britranije skupaj zasnovali humanitarno kampanjo Slovenska zobozdravniška odprava - Slovenian Dental Mission. V njej želimo osveščati o zobozdravstvenih težavah, ki jih ljudje doživljajo na poti in v namestitvenih begunskih centrih, prav tako pa konkretno pomagati ljudem v stiski v namestitvenem centru Moria na grškem otoku Lezbos.

Prva odprava, ki jo sestavljata člana Ustanove za pomoč ogroženim Državljani sveta Jure Poglajen in Liljana Nikolić, odhaja na pot 20. 4. 2019. Odprava bo trajala 15 dni, pomoč ljudem pa bosta nudila vsak delovnik v dveh opremljenih zobozdravniških ambulantah v sklopu namestitvenega centra Moria.

Kampanji se je pridružilo precej podjetij, ki so donirala zobozdravniško opremo in material, potrebna za nemoteno delo teh dveh ambulant. 

Vabimo vse zobozdravnike in zobozdravnice ter študente in študentke 5. in 6. letnikov dentalne medicine, da se pridružite naši humanitarni kampanji, ki jo lahko, glede na 8-urni prostovoljni delovnik v humanitarni ambulanti, povežete tudi z (družinskim) oddihom, saj vam bo organizacija humanitarnega dela omogočala užiti tudi mnoge naravne in kulturne lepote skrivnostnega grškega bisera - otoka Lezbos. Na ZZS teče postopek za priznanje kreditnih točk udeležencem odprave. Za več informacij se, prosimo, obrnite na e-naslov info@drzavljanisveta.eu ali 041 71 78 75.

Vse člane in članice ZZS pa prosimo, da kampanjo Slovenska zobozdravniška odprava podprete s finančno donacijo, saj pri takšnih kampanjah nastajajo neizogibni stroški, ki jih bomo pokrili z vašo nesebično pomočjo. Stroški prevoza in bivanja na otoku se ne pokrivajo iz teh donacij, ampak jih krije vsak udeleženec sam.

   

Svojo pomoč lahko nakažete na TRR:

SI56 2900 0005 2601 308
Ustanova za pomoč ogroženim Državljani sveta
Ulica Stanka Škalerja 29
8250 Brežice
Namen nakazila: Odprava

Hvala, ker ste kaplja v morje rešitve.

Jure Poglajen,

predsednik uprave
Ustanove za pomoč ogroženim Državljani sveta

Trulli

 

Zdravniški ombudsman v aprilu

Zdravniški ombudsman pri Zdravniški zbornici Slovenije deluje skoraj leto in pol. Trije izkušeni zdravniki so članom v oporo in pomoč v najrazličnejših življenjskih izzivih in stiskah.

Za rezervacijo termina za povsem anonimen pogovor po telefonu ali anonimni osebni pogovor se naročite preko telefona: 01 30 72 100 ali po e-pošti: zdrom@zdravniskazbornica.si, lahko tudi preko vašega anonimnega elektronskega naslova.

Več >>>

Klubski koncertni večer: Koncert Camerata Medica


18. aprila 2019 vas ob 19. uri vabimo v Domus Medica na letni koncert zdravniškega orkestra Camerata Medica ob svetovnem dnevu zdravju.

Tokrat bomo slišali dela: G. Ph. Telemanna: Sonata v e-molu za fagot in klavir, M. T. von Paradisa: Siciliana, F. Couperina: Pièces en concert za violončelo in orkester, G. Masseneta: Thais, E. Morricona: Gabriel's oboe, A. Jakla: Karnevalstraume, Poloneza, Srčno veselje ter A. Vodopivca: Veseli fantje, Že cvete roža gartroža
Vabljeni na druženje ob vrhunski glasbi v Domus Medica!

Vabljeni, da se nam pridružite na večeru odlične klasične glasbe!.

Zdravniška zbornica Slovenije
Dunajska cesta 162
1000 Ljubljana

Tel.: 01 30 72 100
Faks: 01 30 72 109
E-pošta: gp.zzs@zzs-mcs.si
Uradne ure

ponedeljek, sreda in petek
od 9.00 do 12.00 in v
četrtek od 13.00 do 16.00
To sporočilo ste prejeli, ker ste se naročili na Bilten Zdravniške zbornice Slovenije ali se udeležili katerega izmed naših dogodkov. Če ne želite več prejemati Biltena se lahko odjavite (s klikom na odjavo se odjavljate od Biltena, Biltena za zobozdravnike, obvestil o izobraževanjih Zdravniške zbornice Slovenije, vabil na dogodke in kulturne prireditve zbornice, anket in ostalih obvestil zbornice). V kolikor se vam vsebina ne prikaže pravilno, si jo lahko ogledate v brskalniku.

© Zdravniška zbornica Slovenije, vse pravice pridržane.